Skocz do zawartości

[amortyzator] Czy można jeździć bez powietrza w damperze?


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, skom25 napisał:

A trzeba było go poprowadzić... 

Ciekawy jestem ile razy go dobiłeś w tym czasie i co na to tłumik...

A jeśli coś zrobiłem z tłumikiem to jakie mogą być objawy? kupiłem pompkę, napompowałem, no i cóż, powietrze amortyzuje, ale czy mechanizm działa jak należy, ciężko stwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tłumiku jest olej, który ma tłumić pracę amortyzatora. Problem jest taki, że jeżeli nie miałeś powietrza w komorze powietrznej, to cała siła szła w tłumik. O ile przy normalnej pracy tłumik też ulega kompresji, to jednak pracuje powiedzmy w 50-60% zakresu ( zakładając że SAG zjada 20% oraz zostaje 20% gdzie rzadko kiedy się dobija), to aktualnie pracował praktycznie cały czas w skrajnym położeniu, więc i obciążenie było znacznie większe.

Co się mogło stać? Zupełnie nic, ale mogły też zostać uszkodzone uszczelnienia. Także sama komora powietrzna dostała pewnie trochę w tyłek. Wiadomo, są zabezpieczenia przed dobiciem, ale służą one temu, żeby uchronić elementy przy pojedynczych dobiciach, a nie kilkukilometrowej jeździe.

Według mnie to co zrobiłeś to straszna głupota, zwłaszcza mając pewnie świadomość jak mimo wszystko delikatnym i precyzyjnym elementem jest amortyzator.

Jak łapiesz kapcia, to prowadzisz rower żeby nie uszkodzić obręczy, czy mimo wszystko jedziesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przejechać kilka km. Ważne by "twardo" nie brać nierówności,  czyli dziur czy krawężników. Dźwigasz tyłek z siodła i odciążasz nogami tylne koło.

Jak złapię kapcia - jadę. Robiłem tak wielokrotnie. Istotne JAK się to zrobi. Jeśli opona nie ma tendencji do schodzenia z obręczy to pozostaje kwestia ostrożności. Uszkodzenie  obręczy? Nie. Prędzej dętki i ewentualnie opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...