Skocz do zawartości

[cross czy trekking] Dotychczas cross - czy zamienić na trekking ? + Opony na długie trasy asfalt-szuter.


Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy wpis, dzień dobry :)

Powoli kończę już dojeżdżać swoje fabryczne oponki z Kelly's Cliff 70 - jakaś chińszczyzna, ale o dziwo dała radę przy kilku tysiącach kilometrów. Teraz chciałbym zainwestować w możliwie najlepsze oponki dla jazdy miejskiej i dłuższych tras (przede wszystkim asfalt, czasem polbruk, czasem utwardzony szuter i leciutki teren, ale nic mocniejszego) - z pobieżnych poszukiwań wyszły mi następujące opcje:

- Continental Contact Plus (ciężka, 900 g)
- Schwalbe Marathons Plus (960 g)
- Schwalbe Marathon Racer (395 g)

Pytanie, czy opcja nr 3 nie będzie trochę za "delikatna" ? Z drugiej strony, przejechałem parę tysięcy na fabrycznej chińszczyźnie i nic się nie dzieje... a nie zamierzam zmieniać profilu terenu na trudniejszy niż do tej pory. Macie jakieś doświadczenia ? Ogólnie ma zapewniać jak najlepsze połączenie szybkości i ochrony, z naciskiem na to pierwsze. Cena nie jest istotna, bo to produkt na tyle tani, że nie ma co przesiadywać nad nim jak nad samochodem, ma być po prostu dobra.

Druga kwestia - czy cross + doposażenie to mniej więcej to samo co trekkingowiec ? O dziwo wszystkie dotychczasowe kilkusetkilometrowe trasy robiłem ze zwykłym plecakiem na plecach (i wcale nie czułem jakiegoś wielkiego dyskomfortu, ale chcę spróbować sakw), rower crossowy j.w. - zastanawiam się, czy teraz po prostu doposażyć obecnego crossa, czy jednak przeskok na typowego trekka dałby jakiś plus dla komfortu jazdy ?

Trzecia kwestia - celowo kupiłem najwyższy model bez hamulców tarczowych, gdyż nie jestem osobą zbyt "techniczną" i wymiana v-brake'ów nie sprawiłaby mi na trasie problemu, gorzej z tarczami. Zakładając, że nie bawię się w jeżdżenie w deszczu, szybkie zjazdy z przełęczy, itp. - to czy ma sens pchać się w tarcze ?

Edytowane przez michgd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, michgd napisał:

Druga kwestia - czy cross + doposażenie to mniej więcej to samo co trekkingowiec ? O dziwo wszystkie dotychczasowe kilkusetkilometrowe trasy robiłem ze zwykłym plecakiem na plecach (i wcale nie czułem jakiegoś wielkiego dyskomfortu, ale chcę spróbować sakw), rower crossowy j.w. - zastanawiam się, czy teraz po prostu doposażyć obecnego crossa, czy jednak przeskok na typowego trekka dałby jakiś plus dla komfortu jazdy ?

W sumie to dobrze Ci się jeździ na tym crossie ? Bo jak dobrze to pytanie nie ma najmniejszego sensu : )

Trekking to cross + czasem (tylko czasem) bardziej pionowa pozycja + spowalniająca prądnica i lampki dokręcone na stałe + dołożony najtańszy bagażnik + podpórka + błotniki. Często ma nawet tą samą ramę. 

Opony wziąłbym zwijane góra 500g. Jak masz jeździć z sakwami to wolałbym wozić jedną zapasową niż mieć dwie 900g kotwice. 

https://velo.pl/czesci/opony-i-szytki/opony/panaracer/gravelking (wersja z grubszym bieżnikiem), produkowane w Japonii,

https://velo.pl/czesci/opony-i-szytki/opony/vittoria/terreno-dry-g20 ale  38c

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki, ale czy te opony nie są bardziej pod kątem nie-asfaltu ? Generalnie planując staram się zawsze zahaczyć o jak najwięcej asfaltu (czasami niestety takiej sobie jakości), powiedziałbym że proporcje asfalt / szuter (itp.) to co najmniej 80/20. W czym opony z Twoich linków będą lepsza od moich propozycji pod kątem asfaltu, poza niższą wagą ? I jak się ma do nich Marathon Racer ? 

Co sądzisz o poniższych:

https://velo.pl/czesci/opony-i-szytki/opony/vittoria/rubino-pro-control-g20

https://velo.pl/czesci/opony-i-szytki/opony/vittoria/rubino-pro-endurance

No crossem jeździ mi się dobrze :)

 

 

Edytowane przez michgd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...