Skocz do zawartości

[Do 11 tys.] Rower typu full do jazdy po mieście


Rekomendowane odpowiedzi

Ok, ja to jestem troche uparty i mam często nieokreślone rzeczy w głowie ale no na pewno chce:

1)rower typu full suspension z tylnim i przednim amorem do jazdy po mieście ale też po lasach, single tracki, podjazdy i zjazdy ale żadne enduro (bym sie nie połamał :P) - bardziej chce czerpac frajde z szybkiej jazdy po ścieżkach w lesie i moze z lekkimi wysokami z hopów. ilość mm bez znaczenia, byleby to było te 100mm minimum z tyłu i z przodu, choć jak chce skakac nawet amatorsko z jakiś hopów to chociaż 120mm fajnie jakby było
2)odpowiednia długość ramy, tj. rower na ktorym bede mogl siedziec wyluzowany a nie pochylac sie by dosiegnac kierownicy jak to w przypadku moim XC(unibike flite 27.5 z 2015) z zza dużą ramą (21 cala) - efektywność długiej ramy = 635 cm = Co dziwne po sprawdzeniu geometri scott Spark 970 na którym siedziałem - rozmiar ramy L - to górna rama też miała 635 cm, stąd rama typu M czyli 605cm(na bazie scott sparka 970) pewnie byłaby idealna, choc tutaj cos mi podpowiada by lepiej zeby bylo to cos w pograniczu tych dwóch rozmiarów - jakieś 620 cm, bo na sparku jak siedzialem to wciaz mialem jakies 20-25cm odleglosci kierownicy od kolan.
3) Blokada skoku z przodu i fajnie jakby tez z tylu, tak by ulatwic sobie jazde po prostej drodze, chodniku.
4) Lekki rower, tak by nie był to czołg do zjazdów tylko ala hybryda XC z full suspension, waga najlepiej max 13kg (moj aktualny flite wazy 13kg) - mile więc widziany karbon
5) Napęd 30T lub max 32T tak by dało rade nim wjechac pod jakies trasy (niezbyt strome bo na strome to wiadomo ze bedzie ciezko niz jak na takim XC).
Z drugiej strony by na prostej drodze dalo rade sie nim rozpedzic.
6) myk myk nie musi być bo jezeli moge sobie go w kazdej chwili dokupic to nie ma problemu
7) Kolor...
8) Koła 29 vs 27.5 wciąż nie jestem zainteresowany... stad pomijam ten pkt, jakie beda przy spelnionych wyzej wymaganiach to bede zadowolony.
9) Kwota do 11, może 12 tys. Moge doplacic wiecej jak bedzie sens. i bedzie faktycznie cos podemnie.
10) Reszta srednio mnie interesuje bo zakladam ze kazdy rower ktory bedzie mial powyzsze wymagania to i tak bedzie mial osprzęt lepszy od mojego:
https://www.unibike.pl/unibike2015/flite.php
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź tylko pod uwagę, że na pozycję za kierownicą ma także wpływ długość mostka - w tych nowoczesnych rowerach rama jest dłuższa a mostek krótszy.

Poczytaj: https://www.1enduro.pl/geometria-roweru-mtb-enduro/ i zwróć uwagę na reach/stack. Generalnie w skrócie poszukujesz roweru z wysokim mostkiem.

Zębatkę 32 na 30 sobie zmienisz, to nie problem.

Potem poczytaj : https://www.1enduro.pl/wysokosc-kierownicy-najbardziej-niedoceniany-skladnik-geometrii/

A na końcu: https://www.1enduro.pl/wybrac-rozmiar-ramy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki, sprawdzę, co do mostka to w moim unibike już się w to bawiłem, dowalili mi tam 11cm mostek, kąt trochę do góry, ale co z tego jak pozycja to była prawie co leżąca płasko. Dałem tam mostek 35mm i na takim jezdze i czułem się jak w raju, ulga wielka, ale wciąż góra rura tej ramy to jak jamnik wygląda... dlatego zawsze mi sie marzyl rower z krotsza ramą i taką która idzie w skosie do góry zeby kierownica prawie co byla wyzsza od dobrze ustawionego siodelka (choć i tak na moim flite musze miec te siodelko nizej bo jak bym mial miec noge co prosta pedalujac to jeszcze bardziej wtedy pochylam sie na tym moim rowerze)..
Na mostkach sie znam wiec jego wymiana jak najbardziej wchodzi w grę, tak samo jak bawilem sie w skracanie kierownicy, jakies tam doswiadczenie mam
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szczecinmtb napisał:

Blokada skoku z przodu i fajnie jakby tez z tylu, tak by ulatwic sobie jazde po prostej drodze, chodniku.

Blokady są do podjeżdżania. Po płaskiej drodze na niewiele się przydają.

2 godziny temu, szczecinmtb napisał:

Napęd 30T lub max 32T tak by dało rade nim wjechac pod jakies trasy (niezbyt strome bo na strome to wiadomo ze bedzie ciezko niz jak na takim XC).
Z drugiej strony by na prostej drodze dalo rade sie nim rozpedzic.

30/32T to tylko ilość zębów przedniej zębatki. Na resztę napędu składa się jeszcze kaseta, korba, łańcuch i przerzutka, zazwyczaj montowane jako cała grupa. Domyślam się, że tobie chodzi o napęd 1x12 SRAM Eagle, który jest ostatnio dość popularny w rowerach za podobne pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem już geometrie Soila 2.0 z 2019 roku, rozumiem że kolega Galvatron chciał mi polecic rozmiar 18.5 (L) który ma efektywną długość górnej rury (TT) = 620 - czyli coś co właśnie też odbierałem intuicyjnie jako optymalną odległość siodełka od mostka. (W aktualnym swoim unibike mam 635cm)

Inne rowery faktycznie nie mają takiej fajnej odległości bo albo jest za duża albo za mała.

Sprawdziłem jednak Fuel ex 8 z 2019 roku bo jednak kolor tego fuela bardziej mi odpowiada niż jak ten soil (chyba ze faktycznie farba zamarze te jaskrawe brzydkie zielone kolory)
Tutaj link do specyfikacji, na dole geoemetria:
https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-szlakowe/fuel-ex/fuel-ex-8-29/p/23593/?colorCode=black

Fuel ex 8 jak widać ma możliwość 618 CM efektywnej długości górnej rury przy rozmiarze ramy 18,5 (Oznaczenie ramy ML), jednak położenie geometryczne jest niskie - nie wiem czy to dobrze czy nie, tak czy siak, ten rower bardziej mi sie podoba.

Czy ktoś jest w stanie zweryfikować czy w dobrym temacie kombinuje? A no i Fuel ex ma oczywiscie wpsominany 1x12 napęd (1x12 SRAM GX Eagle,)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trek w rozmiarze M/L będzie za mały. Trek rekomenduje go pod wzrost 170-179 cm. Do tego rura podsiodłowa ma tylko 44 cm, co przy wzroście 186, oznacza spore prawdopodobieństwo, że będziesz albo na granicy maksymalnego wysunięcia sztycy, lub nawet sztycy zabraknie. Sam mam rower z podsiodłówką 44 cm, i u mnie sztyca jest już mocno wysunięta, a mam 177 wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po cichu liczyłem że to ktoś przemilczy ale tylko to się potwierdziło że rura pod-siodłowa 44 cm to za zdecydowanie za mało.

Czyli muszę się trzymać geometri Kross soil 2.0 z 2019 który ma TT = 62 cm i rurę podsiodłową 47cm? Takie wymiary są idealne pode mnie?
Tutaj na dole reszte geometri od soila, choc chyba juz to wklejalem:
https://www.kross.pl/pl/2019/trail/soil-2-0

Do tego roweru oczywiście nic nie mam, tylko jego kolor sprawia ze rower w ogole do mnie nie przemawia jak w przypadku innych 'mrocznych' rowerów (jak np ta czerń tego scotta sparka 950 - jednak jego geometria wiem ze niestety nie jest pode mnie) ;/
+ ten brak blokady skoku ale i to mozna by przemilczec, chociaz jest sztyca regulowana, ale i tak np opony bym musial wymienic na jakies 2,25 jak do jazdy po miescie i troche teren.

jak kross mogl tak zepsuc sobie rower :P zrobili by czarny kolor i kazdy bylby zadowolony a takto bede musial go pewnie calego malowac na czarno (coś co nigdy nie robilem) ale ppo cichu licze ze ktos mi zaproponuje jeszcze cos lepszego nawet jak sciaganego zza granicy bez mierzenia. Bo w koncu wymiary pod siebie juz raczej znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wtedy efektywna długość górnej rury czyli 632 będzie prawie idealna co mam teraz na moim unibike flite 27.5 = 635 
czyli nie będzie to żadna różnica oprócz różnicą w kątach geometrii. Mimo wszystko wciąż będę tak samo pochylony jak na moim XC. (taka sama odleglosc od siedzenia do kierownicy)
Chyba że coś źle piszę to mnie poprawcie, jednak wydaje mi się że dlugosc gornej rury powinna byc najlepiej 5-10cm mniejsza czyli 625, moze 630 ale nie wiecej (taka odleglosc juz dałaby mi komfortową pozycje jazdy na siedząca bez wydziwiania z palcami byleby być lekko wyżej tułowiem ale "trzymać" kierownicę, w tym stylu:
https://i.imgur.com/hPA5pVz.jpg

Zabawe w skracanie i podwyższanie mostków pomijam bo to samo juz robilem na moim rowerze, dając podkładki i skracając mostki = a wciąż brakuje tych 5-10cm.

Efektywna dlugosc gornej rury w stylu 630 mogła by jeszcze przejsc, wtedy pozostanie mi zabawa w inna kierownice i podkladki pod mostek + skracanie kierownicy wiadomo bo im szerzej ręce to jeszcze dalej.

Szkoda tylko ze ten kross fuel ex 8 kosztuje ponad 13  tys a i tak bede musial jeszcze bawic sie w modernizacje,  jednak oczywiscie jestem w stanie doplacic za wyglad jak i jakosc.
choć jakby wyglad mial znaczenie to wolałbym scot sparka 950 lub giant trance 29 2. Oba z 2019 a dużo tańsze.

Ktoś jest w stanie przeanalizować te łącznie 3 rowery i podpowiedziec mi który mógłby być odpowiedni? Scott spark ma blokade skoku z przodu i z tylu co juz ma u mnie duzy plus, giant trance nie widzialem by to mial blokade skoku ale ujdzie bez tego.
ewentualnie biore jeszcze pod uwagę 2019 Fuel EX 7 29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj długość mostka i wysokość główki, pisałem już o tym. 

Ile ty masz wzrostu ? Ja przy 176 czuję się wciśnięty w 18.5 a 19.5 ciut za duży. I dobrze, bo Treki biorą za nazwę.

Ty się lepiej przymierz, Treki nie są jakieś super sportowe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,
Tyle że mój unibike to ma chyba najgrubszą główkę:  "Długość główki ramy [mm] HT = 125"
podczas gdy przeglądając głowki treka - fuel ex 2019 jest tam = 100, czyli 2,5cm niżej.
Scott spark  950 ma chociaż 105cm, a góruje Giant Trance 2 = 110 cm

czyli i tak i tak bede troche pochylony na tym rowerze ale to spoko 2,5cm przebole, przynajmniej nizsza dlugosc glowki zrekompensuje mi krótszą górną rurę.
Wzrostu mam 186cm, gdybym mial proste plecy to pewnie byloby ponad 190 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie warto się sugerować tylko i wyłącznie liczbami odnośnie geometrii. One nie zawsze są do końca ze sobą porównywalne. Była na tym forum parę lat temu dość powszechnie poruszana kwestia tego, że Trek zawyża efektywną długość ramy. 

Po drugie patrzysz ślepo w długość ramy zapominając o mostku i o tym, że przecież siodło też ma spory zakres regulacji przód tył. Mam Sparka RC w rozmiarze M i przy 177 wzrostu bliżej mu raczej do tego by być za mały niż za duży. Spark w wersji nie-RC, ma co prawda 5 mm dłuższą ramę niż RC, ale za to o 10 mm krótszy mostek. Nie wyobrażam sobie żeby w rozmiarze L miał być za duży dla osoby o wzroście 186 i wymuszać zbyt pochyloną pozycję. 

Szczecin to nie są chyba Ustrzyki Górne, i macie tam trochę sklepów rowerowych żeby się przymierzyć zamiast porównywać tylko cyferki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki panowie, tylko wciąż nie rozumiem czemu na moim unibike wydaje mi sie jakby wlasnie rama byla za duza bo gorna rura jest długa strasznie. Jeżdząc czuje sie jak na limuzynie, jedyny plus takiej dlugiej ramy dla mnie to iż rower trzyma stabilna pozycje przy jezdzie bez trzymanki.

Czyli jak chce kupic jakikolwiek rower to rama L (z uwagi na rure podsiodłową dłuższa niż 40cm - zwykle 47cm) - bedzie najlepsza?

Co do miasta to mieszkam w Kołobrzegu, raz na jakis czas przyjezdzam do Szczecina ale mam dealerow gianta i krossa tutaj.
Podoba mi sie niebieski kolor Giant trance i chyba na niego sie skusze, nie ma duzego skoku choc wiele osob mowi ze jest to wiecej niz 115, no zobaczymy :)

Co myslicie o tym giant trance 29 2? 2019
+ wymiana korby z 30' na 32' by można było się rozpędzić troche bardziej

I dla tych co się zastanawiaja po co mi trail na miasto to ja wiem ze nie bedzie to jazda taka jak na rowerze typu XC ale ja chce sie cieszyc ze siedze na fullu i jezdzic spokojniej. Uwierzcie mi, jazda na moim XC do pracy w 15min nie jest w ogole satysfakcjonujaca... wole na trailu pojechac 5min dluzej i miec z tego super fun ze mi sie kola uginaja i nie czuje ciagle hardtaila z tylu ;)

jeszcze nie wymyslono innych rowerow z full suspension niz traile wiec padlo na traila :P

a ten trance bardziej mi sie podoba niz dziecinny soil, uwielbiam niebieski :>


EDIT.

POszukałem głębiej i znalazłem triala ktory ma blizej do XC , czyli cos czego szukalem,
patrzcie na tą piękność:
https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-xc/top-fuel/top-fuel-8/p/28012/?colorCode=black_red
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu nie mogę edytować posta także z góry przepraszam jezeli jest nielegalne by dac drugą odpowiedź

Podzwoniłem do 2 sklepów i umówiłem się na wizytę na srode dwóch modeli:

Giant trance 2 2019 
oraz
Top Fuel 8 2020 (fuel ex 8 juz nie mieli)

Oba są dostępne na ramie L

Czy ktos moze porownac te dwa rowery?
Top fuel jest duzo drozszy niz moge wydać, giant trance jeszcze lapie sie w przedziale. (Moze uda sie wynegocjowac u nich jakąś cene by zejsc ponizej 11 tys)

Co o tym myslicie? Trance 2 to od początku mój faworyt, zakochalem sie w tym kolorze :D

Inny rower ale to bym musial do Szczecina podjechać to również bardzo ładny - czarny Scott Spark 950 (cena katalogowa podobna do Giant trance 2 - a nawet tanszy o 500zł) z trzyrzędową blokadą skoku ktora wryła mi się w pamięć :P


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
15 godzin temu, szczecinmtb napisał:

Przeanalizowałem już geometrie Soila 2.0 z 2019 roku, rozumiem że kolega Galvatron chciał mi polecic rozmiar 18.5 (L) który ma efektywną długość górnej rury (TT) = 620 - czyli coś co właśnie też odbierałem intuicyjnie jako optymalną odległość siodełka od mostka. (W aktualnym swoim unibike mam 635cm)

Nie wiem, czy zauważyłeś ,ale efektywna długość górnej rury to nie to samo co odległość od mostka ( domyślnie mocowanie kierownicy ) do siodełka ( domyślnie środek mocowania siodełka ). Inną sprawą jest ,że obecnie jest tendencja do wydłużania górnej rury oraz zakładanie coraz krótszych mostków. Kierowanie się głównie wymiarem górnej rury jest obecnie niewystarczające przy doborze ramy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki, i tak w razie co moge skrocic mostek, wymienic kierownice wiec mysle ze nie ma co na to tak patrzec, rozmiar L dla mnie raczej bedzie zawsze niewazne jaki rower.

Wracajac do tematu bo widze nikt nie odpowiada to znalazlem porownanie dwóch rowerów moich faworytów na tle innego roweru ktory mnie nie interesuje ale posluzy jako porownanie. O top fuelu wciaz brak info ale widze ze blizej mi do scott sparka (tym bardziej ze ma blokade skoku - czego trance nie ma, ale trance bardziej sie sprawdzi na lasy jak juz sie tam wybiore)

Cytat

Czytam o czytam i mam wrażenie, że dalej nie mam pojęcia o rowerach. Czy mógłbym prosić o małe info na temat trudnych wyborów pomiędzy:

https://www.scott.pl/produkt/812/4931/Rower-Spark-950/
https://www.scott.pl/produkt/813/4940/Rower-Genius-950/
https://www.giant-bicycles.com/pl/trance-29-2-2019

Przeznaczenie: lasy, góry, dojazdy asfaltem do lasu, wycieczki rodzinne – słowem taki rower do wszystkiego.
I jeszcze – manetka do blokady skoku w rowerach Scott – warto się nad tym pochylić?

Z tych trzech:
– Spark jest bliżej XC, więc będzie bardziej inspirujący na łatwiejszych, bardziej płaskich trasach i podjazdach;
– Genius jest bliżej enduro, więc będzie bardziej inspirujący na trudnych, stromych i szybkich trasach;
– Trance 29 wpada gdzieś pomiędzy nie :)


Dodatkowo roważam w przyszlosci przeprowadzke do Szczecina wiec blizej lasów = rower bedzie juz mial wtedy swoje zastosowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, durnykot napisał:

Nie wiem, czy zauważyłeś ,ale efektywna długość górnej rury to nie to samo

To nie działa w tym wątku, już było ze cztery razy pisane :D

Teraz, szczecinmtb napisał:

Wracajac do tematu bo ...

Bierz najlżejszy, 32 mm amor nie jest Ci potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wkg napisał:

Bierz najlżejszy, 32 mm amor nie jest Ci potrzebny.

ok :D

Czyli jednak Trance 2 29er- 2019 ? :)

Od początku mi się podobał + to najczęściej wybierany model więc skoro na niego padło to jestem zadowolony, oby tylko jezdziło się na nim komfortowo, co sprawdze w sklepie. Rama L rozumiem ze koniecznie, nie inna + ewentualna zabawa w podwyzszanie mostka i skracanie kierownicy? Napęd jest ok?
Na reszcie sie nie znam ale geometria wydaje sie spoko, mimo ze jest troszke dluzszy od poprzedników.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1x12 to układ z przodu blat, a kaseta 12 koronek

11-50  (kaseta) to taka co ma najmniejszą  11 zębów a największą 50 -   nie tak że z przodu 50 zębów na blacie a z tyłu 11 :) :)

Jeśli (mam nadzieję) tylko udajesz że takie rzeczy mylisz, to i nie dziw się podejrzeniom o trolling ( moim zdaniem słusznym :)  - bo wydawanie takiej kasy przy takiej "orientacji w temacie" tym właśnie pachnie - lub masochizmem) ... no niby kto bogatemu zabroni, ale... ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pablo59 nie to że myle tylko wtedy impulsywnie zareagowalem i od razu dalem odpowiedz (taka przypadłość), potem doczytalem juz i wiem ze 11-50 to chodziło o kasete z tyłu.

A korba 30T to ilość ząbków na niej. 
Mogę przyrzec że nie troluje.

Akurat ten trance ma 30T wiec łatwo sie nim bedzie podjezdzalo, kosztem pewnie troszeczke wolniejszej jazdy ale moge to przeboleć

Dopiero top fuel i scot spark ma korbe 32T. Oba modele tez maja 11-50 na kasecie.

Kase mam owszem, ale jestem perfekcjonista dlatego zalozylem temat byscie mogli doradzic czy ostatecznie dany model - raczej to bedzie trance 29 - 2 z 2019 bedzie dla mnie odpowiedni :)
Gdybym byl masochista to pewnie poszedlbym do sklepu i kupil oczami :D
Moze i racja ze ciezko mi wiedza przychodzi ale no... nie lubie sie do tego przyznawac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu unikacie wypowiedzi na temat tego trance 2 29? przez co mam watpliwosci czy on na pewno jest odpowiedni bo odbieram to jakbyscie nie chcieli mi juz pomagac.

Nie jestem trollem, mam po prostu inne spojrzenie na swiat :)

Tego typu filmikami sie nakrecalem od ponad roku i jak mam nie kupic teraz swojego wymarzonego fulla? :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...