Skocz do zawartości

[damper] z czego dorobić tuleje montażowe


Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest sprawdzony patent z czego dorobić tuleje montażowe do mocowania dampera w ramie ?

Wiem, że proshox na allegro robi, ale nie widzi mi się do starego jednozawiasu płacić 100 zł za same tulejki czyli  niewiele mniej niż zapłaciłem za damper ( x-fusion ). To projekt mocno budżetowy, raczej do sporadycznej rekreacji niż poważnej jazdy

Myślałem o sworzniu do tłoków, bo średnica zewnętrzna 12mm pasuje, a dystanse wydrukować z ABSu na drukarce 3D albo dotoczyć u tokarza z aluminium.  Do tego jakiś rowek na oring, lub inne uszczelnienie itp. To dobry pomysł ? W ogóle w przypadku dystansów lepiej iść w metal czy tworzywo ? Druga sprawa, zauważyłem, że przy górnym oczku np fox stosuje zamiast sworznia dwuczęściowe tuleje z aluminium. Jest w tym jakiś wyższy cel poza redukcją wagi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że przy pierwszych zabawach tego typu, do zrobienia dystansów, użyłem jakiś plastikowych kolanek z castoramy (https://www.castorama.pl/kolanko-nyplowe-90-idmar-group-pp-r-25-mm-id-1009561.html). Podocinałem na plasterki i działo dość długo. Tuleje akurat miałem z odzysku.

Dwuczęściowe tuleje może mają lepszą sztywność boczną? Nie mam pojęcia. Może po prostu akurat produkcja wychodzi taniej... Jakby były takie super to pewnie były by częściej spotykane.

Dobrej jakość tworzywo może spokojnie być używane moim zdaniem jako zamiennik alu przy dystansach. Jeśli zrobisz z twardszego materiału a coś będzie nie spasowane, może wycierać gniazdo. Poza tym w plastiku łatwiej się rzeźbi ;)

Edytowane przez Lomeltor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
3 godziny temu, bikowsky napisał:

Myślałem o sworzniu do tłoków, bo średnica zewnętrzna 12mm pasuje

12mm maja stare Manitou i RSy niektóre modele, Xfusion ma standardowe 12,7.

Godzinę temu, Lomeltor napisał:

Dwuczęściowe tuleje może mają lepszą sztywność boczną?

Nie, trzyczęściowe są lepsza opcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe XF owszem maja 12.7mm, ale stare maja 12mm.

Spokojnie mozesz robic z tloczyska 12mm, ktore juz jest ladnie wychromowane, problemem jest wykonanie idealnego otworu w nim, bo to jest bardzo twarde. Jak sztukowalem na szybko, to dystanse robilem z rurek Genova do wody co mi zostaly i bylo ok. No i 3 czesciowe jak dla mnie zawsze lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...