Skocz do zawartości

[przerzutka tylna] Sram nx 1x12


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zabrałem się dziś za wymianę napędu i natknąłem się na problem opisany w tym artykule https://velonews.pl/posts/3158-o-hakowych-problemach-slow-kilka. Mój rower to cube attention sl 2017 fabrycznie na osprzęcie shimano deore, aktualnie chciałem przejść na grupę sram nx 1x12. Potrzebuję pomocy w dobraniu właściwego haka tylnej przerzutki, na fabrycznym nie idzie ustawić zakresu przerzutki, dokładnie chodzi o dystans między górnym kółeczkiem a kasetą. Próbowałem wkręcić dłuższą śrubę regulacyjną, przy okazji popsułem sobie gwint  mało tego dłuższa śruba uszkodziła ruchomą część zamocowaną na śrubie przerzutki która reguluje ten zakres. Czy można wymienić ta ruchoma część na śrubie mocującej przerzutkę? Czy cała przerzutka kwalifikuje się do wyrzucenia? Gdyby przerzutka została prawidłowo podparta na wypustce haka pewnie udałoby się właściwie ustawić jej zakres bo uszkodzenie elementu którego dotyka śruba regulacyjna jest niewielkie. Proszę o jakąkolwiek pomoc, skręciłem cały rower i utknąłem przy regulacji przerzutki. Na pierwszym etapie montażu zaniepokoiło mnie to że przerzutka nie opiera się prawidłowo na haku ale myślałem że po naciągnięciu przerzutki przez łańcuch problem zniknie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli zerwałeś gwint to można go naprawić helicoilem albo rozwiercić i nagwintować na większą średnicę.

Co do elementu o który zapiera się śruba to musiałbyś wrzucić fotę. Dokupić też można np tu https://hollandbikeshop.com/pl-pl/sram/sram-mtb-czesci/sram-przerzutka-tylna-czesc/sram-przerzutka-czesci/?page=1 bo na polskiego dystrybutora raczej bym nie liczył

jest tam kilka zestawów mocujących, może coś znajdziesz.

Hak który masz oryginalnie był pod shimano direct mount. Potrzebujesz zwykły hak dedykowany do ramy.

Prawdopodobnie masz taki:

https://www.bikester.pl/cube-hak-na-tyln-przerzutk-149-cz-do-przerzutek-duga-czarny-385028.html

a potrzebujesz taki

https://www.bikester.pl/cube-hak-na-tyln-przerzutk-148-cz-do-przerzutek-krotkie-czarny-385027.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na drugim zdjęciu widać uszkodzony element o który zapiera się śruba, myślę że będzie to działać ale chętnie zasięgnę opinii kogoś bardziej doświadczonego :) 

czyli rozumiem że zamawiam hak wskazany przez Ciebie i uporam się z regulacją ? Bardzo Ci dziękuje :) 

5A3F15B1-1945-4D20-834B-E5077B69B4F2.jpeg

E97FE975-1C07-44B8-9630-C7F916D4EC62.jpeg

14777C21-9937-42F2-9996-FA0224B5A483.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym to delikatnie poprawił pilnikiem i powinno działać zwłaszcza jak dasz śrubę o większej średnicy

co do haka to na 99proc ten ale polecam upewnić się u sprzedawcy czy na pewno ten jest dedykowany do twojej ramy, albo chociaż porównaj wizualnie z tym co masz część która styka sie z ramą (kształt, rozstaw i ilość śrub, przetłoczenia itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerkając na bike discount ramy cube w wielu widzę info, że rama wyłącznie pod przerzutki shimano.

 

Przykład

 

https://www.bike-discount.de/en/buy/cube-reaction-gtc-slt-27.5-side-swing-frame-carbon-n-flashred-837341

 

Ja składając swój rower utknąłem na mocowaniu przerzutki - wcześniej miałem PEAKa a gdy kupiłem ramę Authora przerzutka nie ogarniała mi zakresu kasety, jakoś tak wisiała luźno i się zreflektowałem, że muszę wywalić adapter z niej, dodatkowe kolanko będące przejściówką z mocowania starszego typu na direct mount.

 

Raz i drugi, mając XT 1x11 zerkałem na ofertę SRAMa, myśląc o GXie 1x12 ale gdy się zastanowiłem nad problemem z montażem przerzutki SRAMa - zrezygnowałem. Wydaje mi się, że SRAM nie robi przerzutek na hak DM tylko na zwykłe, a Shimano oferując swoje przerzutki z adapterami fabrycznie pozwala na montaż bez względu na zastosowany sposób montażu przez producenta ramy.

 

Średnio się generalnie na tym temacie znam, ale wydaje mi się, że wtopiłeś. Jeśli nie ma w ofercie haków do SRAMa w Twojej ramie, to jesteś skazany na Shimano.

 

EDIT

 

Poszperałem ciut i wygląda na to, że @eloo rację ma, chyba potrzebujesz haka 148.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie tego haka do ramy nie jest jakieś skomplikowane. Jak Cube nie ma takich haków to poszukaj po innych ofertach. Są firmy, które robią części zamienne do rowerów i mają w ofercie przeróżne haki do ram, których sami nie robią. Co do śruby to kup nową o takim samym gwincie ale żeby był odpowiedniej długości. Do tego dokup pasującą nakrętkę. Śrubę wkręcisz w tą resztkę gwintu, która Ci została i na to tą nakrętkę tak by przerzutka opierała się na tej nakrętce jeśli gwint w przerzutce nie trzyma. Gwint w przerzutce ruszałbym tylko w ostateczności, bo jak coś schrzanisz przy obróbce to się wpakujesz w jeszcze gorsze szambo. Jak nie znajdziesz nigdzie odpowiedniego haka to możesz też go dorobić, np u frezera. A jak nie znajdziesz frezera, który Ci go zrobi, to napisz do mnie i Ci taki mogę załatwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, cervandes napisał:

Zerkając na bike discount ramy cube w wielu widzę info, że rama wyłącznie pod przerzutki shimano.

Opisują to tak, ale nie wiem dlaczego. Kupiłem taką ramę ''Shimano only'' (w dodatku przystosowaną pod Di2) i po założeniu krótkiego haka dedykowanego do przerzutek SRAM i drobnych regulacjach wszystko działa bez zająknięcia. Nie wiem skąd takie opisy. Powinni dać informację, że rama ma hak pod Shimano, ale jednocześnie bez problemu można w BD kupić hak pod SRAM do ramy, którą wrzuciłeś: https://www.bike-discount.de/en/buy/cube-derailleur-hanger-2090-axh-82179

W kwestii pierwszego pytania - bez wymiany haka raczej nie da się ustawić przerzutki SRAM na haku Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje Wam bardzo za pomoc, spróbuje zamówić hak wskazany przez eloo i mam nadzieję że to załatwi sprawę. Nie spodziewałem się takich problemów tym bardziej że sram nx ma trafiać do użytkowników shimano chociażby poprzez to ze pasuje na standardowe bębenki piasty. A tutaj takie ukryte niespodzianki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...