Skocz do zawartości

[Amortyzator] Jaki do 29era na zawody ?


Dezent

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Magura zła nie jest. Dosyć prosta w serwisie, trwała zarówno pod względem zużycia jak i awaryjności ( opinia na podstawie działającej bez problemów do tej pory 10 letniej Menji i TS8 150 mm ) . Magury są dosyć progresywne ( jak dla mnie ), średnia czułość na małe nierówności, łatwe w obsłudze i sztywniejsze niż RSy. Do serwisu wymagają specjalnego smaru ,który cieżko dostać w Polsce, z częściami zamiennymi też jest kiepsko w PL, ale wszystko jest w DE, więc problemu w pewnym sensie nie ma.IMO niezły amorek na zawody. 

W dniu 20.11.2018 o 20:52, Dokumosa napisał:

Manitou Machete (pro) mają negatywną sprężynę stalową. Konstrukcyjnie podobne trochę do suntoura (tłok nie jest związany trwale z popychaczem, na popychaczu sprężyną stalowa).

Warto dodać, że tłumik ma potężny zakres ustawień tłumienia wolnej i szybkiej kompresji, jest super prosty w obsłudze i serwisie. Rzekłbym ,że Suntour jest podobny konstrukcyjnie do Manitou, zresztą to jedyne podobieństwo. Nie jeździłem na nowych RSach z DA i Chargerem, więc cieżko mi się wypowiedzieć, ale na bank są lepsze od "zwykłych " Reb i Sidów. Tokenów nie ma , bo nie są potrzebne.

Można poczekać na Mattoca 100 mm 29" z tłumikiem MC2, sprężyną Dorado i zestawem IRT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli rozważasz już budżet 2100 to masz jeszcze taką opcję:

https://www.bike-discount.de/en/buy/rockshox-sid-rl-debon-air-29-tapered-boost-802003

Nie chchu nie zrobisz upgrade'u reby żeby się zamknąć na tym poziomie kwotowym.

W stosunku do FOXa masz boosta (obecnie standard). Co do pracy to tak dawno nie jeździłem na float performance że nie pomogę w wyborze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Sabarolus napisał:

Tylko, że ten SID ma dalej zwykłego durszlaka - Motion Control. FOX będzie mial lepszy tłumik.

Nic podobnego. Ten SID co podlinkowałem ma chargera 2 i debon air. Z tym, że wczoraj kosztował 470EUR a dzisiaj 536. Ja kupiłem w piątek Yari za 320EUR a dzisiaj 360. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne korki, inne śruby dolne, nieco zmieniony kształt goleni dolnych i o ile pamiętam od 2017 sprężyna powietrzna dostała gumowy odbojnik na dole. Konstrukcyjne nic się nie zmienilo. Nawet ilości i typ smarowideł.

Z 2016 mam jakaś nówkę sztukę gdzieś na szafie. Czarny mat, błękitno szare naklejki (do tego Twojego superiora by się wpasowała), górne golenie złote, taper, oś 15x100. Wersja pod manetkę (bez manetki w zestawie). Za 1250 z serwisem zerowym mógłbym sprzedać (ale nie chce mi się wysyłać). Jakby co pisz na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...
W dniu 20.11.2018 o 20:52, Dokumosa napisał:

Jak pojawią się części zamienne do SIDa 2019 (w katalogu RS na 2019 są części do 2018) to tym samym pojawią się DebonAiry do Reby (zmienia się tylko zespół tłoka z popychaczem). Cena pomiędzy 35 a 40EUR wyjdzie. 

Manitou Machete (pro) mają negatywną sprężynę stalową. Konstrukcyjnie podobne trochę do suntoura (tłok nie jest związany trwale z popychaczem, na popychaczu sprężyną stalowa). No i to jest odważne stwierdzenie, że będzie działał lepiej od Reby z DbA i Chrg. (czyli de facto od SIDa 2019). Aczkolwiek robienie z Reby SIDa ekonomicznie będzie nieuzasadnione - SID 2019 29" DbA Chrg2 kosztuje 536EUR.

Otóż wszystko wskazuje na to, że przeróbka SiDa/Reby na DebonAir będzie sprowadzała się do wymiany jedynie tego elementu...

FORK SPRING SEALHEAD - 32mm DEBONAIR (REPLACES FLOATING SEALHEAD, BASEPLATE & WAVE WASHER) REBA/SID (A2+/2013+)

nr części: 11.4018.096.000 (widywane po 20-24EUR)

...oraz zastosowaniu SRAM Butter zamiast PM600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak pakuję Sram Butter do SA :) Czy to ta część? https://www.bike24.com/p2185741.html Rozumiem, że wywalamy białą głowicę Solo Air z trzpienia i zastępujemy nowym elementem? Da się to zrobić w miarę bezinwazyjnie i bez specjalistycznych narzędzi?

 

EDYTA: teraz widzę, że to chodzi o dolny moduł SA a nie o głowicę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie zwiększonej objętości? Nie pamiętam dokładnie jak wyglądał ten korek w Rebie przed Debonem, ale jeśli nie zwiększa to objętości negatywnej komory to co w ogóle da ta zmiana? To że ma być Sram Butter zamiast PM600 w sumie mnie nie dziwi bo jak dało się na przykład dużo PM600, żeby dobrze smarowało to on i tak przyklejał się do lagi po za zasięgiem głowicy.

Można w ogóle kupić większą ilość Sram Butter w cenie PM 600? Już ten drugi jest dosyć drogi.

@Eazy Ja mieszam PM 600 z Motorexem 10W. Powstaje w tedy taka substancja, która jest bardzo śliska i tłusta, ale odkleja się od goleni i spada na uszczelkę przy wstrząsach. Trzeba długo mieszać by uzyskać odpowiednią konsystencję i nie można przesadzić z ilością oleju bo będzie tak rzadkie, że przepłynie po czasie do negatywnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W widłach o goleniach 35mm zwiększenie objętości jest zrealizowane przez płaski kształt tłoka od dołu, zmianę kształtu odbojnika, zmniejszenie średnicy popychacza (to dodatkowo zwiększa powierzchnię efektywną tłoka) i w końcu zmianę tego korka od dołu na płytszy. W SiD zmienia się tylko korek, w dodatku mam wrażenie, że wchodzi on głębiej niż ten z solo air. Tak więc jeśli objętość się zmienia to marginalnie. 

Odnośnie sram butter to można kupić w opakowaniu 500g za 30-35EUR (w PL nie widziałem). Pamiętaj też, że obecnie jest to sram butter by slickoleum więc pewnie można kupić bez dopisku rockshox sram za połowę tej ceny.

Nie należy przesadzać z ilością smaru bo nadmiar zostanie poza powierzchnią roboczą i nie będzie brał udziału w smarowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

Nie należy przesadzać z ilością smaru bo nadmiar zostanie poza powierzchnią roboczą i nie będzie brał udziału w smarowaniu.

Tak też napisałem tylko innymi słowami. Dlatego rozcieńczam PM 600 Motorexem bo dają się ze sobą mieszać i smar spada przy wstrząsach z powrotem na głowicę.

Dzięki za radę by poszukać za granicą. 30 euro to podobna cena jak za PM 600. Właśnie szukałem Slickoleum tylko, że w Polsce ale nawet on na razie jest u nas droższy od PM 600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...