Skocz do zawartości

[stery] Zintegrowane tapered - problem z kompatybilnością


BeniuFilozof

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, od razu do rzeczy - rama primal 29, główka IS42/IS/52, stery blink. Kupiłem nowe o TE. Było napisane integrated tapered więc, 1 1\8" 1 5" to myślę, będą pasować. Jednak nie, miska łozyska (albo po prostu łozysko) dolna nie wlezie do główki ramy całkowicie (brakuje około 3mm). Jest za szeroka. Okazuje się, że standard tych sterów to IS42/IS52.2.

Teraz już całkiem zgłupiałem. IS52 oznacza zewnętrzną średnicę sterów 52 mm czy, że pasują do główki ramy o wewnętrznej średnicy 52mm? Patrzę i patrzę na różne tabelki na różnych stronach i wychodzi, że średnica zewnętrzna sterów zawsze ma być odrobinkę większa niż średnica wewnętrzna główki ramy?

Do tego co oznacza taki zapis IS42/28.6 | IS52.2/39.8 czyli te liczby 28.6 i 39.8? Czy to jest średnica (sterów bądź główki ramy)?

Kąt się zgadza, jest 45-45. Średnica wewnętrzna sterów też się zgadza, wchodzą na rurę sterową fajnie.

 

Mogę wbić na siłę, ale czy jest dużo ryzko, że później nijak tego nie wyciągnę i rama do wywalenia? Dodam, że w komentarzach do tych sterów ludzie pytają, czy będą pasować do ich ramy i otrzymują odpowiedzi, że mają ramę z główką IS42/IS52 więc będą pasować. No ja taką mam i nie do końca pasują.

 

P.S. Po co w ogóle robić stery o 0.2 mm szersze???

P.S.2 Czy może przy zapisie IS52/40 liczba 40 oznacza, że stery mają wyskość 0.40mm?

P.S.3. Nie mam suwmiarki, żeby to wszystko mierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tapered to jest tragedia pod tym względem, co producent to inna główka ramy. Ja się upewniałem 100 razy zanim kupiłem stery.

Najgorsze jest to że przy 1 i 1/8 można było przebierać w sterach. W Tapered do ramy Accent Peak znalazłem tylko badziewnego Accenta, Octane One które już chyba nie są dostępne i Neco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co brałeś takie stery skoro jak byk pisze w nich 52.2? I jakim cudem brakuje ci 3 mm? Według wymiarów mogłoby ci trochę brakować, ale nie aż tyle. Musisz coś robić źle. A jak nie masz suwmiarki to z takim podejściem to może lepiej idź do serwisu? I konkretniej napisz co ci nie wchodzi - dolna miska sterów? No i ostatnia sprawa, miski trzeba nabić więc muszą wchodzić z oporem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dziksoltys napisał:

Tobie brakuje 3mm aby całkowicie weszło czyli na wysokość a nie że włożyć nie umiesz na szerokość. Ale dobiłeś łożysko czymś.

Szersze robią aby ciaśniej siedziało łożysko. Nie może być luźne.

Teraz nie pamiętam jakie mam łożysko ale nie miałem problemów.

Łożyska zintegrowane po to mają bieżnie zew sciętą pod kątem żeby w ramie nie opierać się na ściankach główki a właśnie na stożku wyfrezowanym w główce. Łożyska nie ściągnięte śrubą mogą latać swobodnie na boki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dziksoltys napisał:

Tobie brakuje 3mm aby całkowicie weszło czyli na wysokość a nie że włożyć nie umiesz na szerokość. Ale dobiłeś łożysko czymś.

Szersze robią aby ciaśniej siedziało łożysko. Nie może być luźne.

Teraz nie pamiętam jakie mam łożysko ale nie miałem problemów.

Dedykowane dartmoor blink wchodzą bez żadnych oporów, jak wsadzę je do główki to grawitacja je stamtąd wyciąga :D czyli za bardzio nie ma tarcia bieżnia - rama. Te wcisnąłem po prostu dokręcając od góry śrubą na gwiazdce. Albo nie weszło do końca, albo łożysko jest za wysokie. Sprawdzę jutro. Ale, żeby je wyciągnąć, to musiałem po pierwsze je rozwalić, bo nie było jak pociągnąć za bieżnię (chodzi o ten zewnętrzny metalowy pierścień), po drugie jak już sama bieżnia została to i tak ledwo ją wyciągnąłem podwadzając jakimś metalowym prętem.

3 godziny temu, Piter233 napisał:

To po co brałeś takie stery skoro jak byk pisze w nich 52.2? I jakim cudem brakuje ci 3 mm? Według wymiarów mogłoby ci trochę brakować, ale nie aż tyle. Musisz coś robić źle. A jak nie masz suwmiarki to z takim podejściem to może lepiej idź do serwisu? I konkretniej napisz co ci nie wchodzi - dolna miska sterów? No i ostatnia sprawa, miski trzeba nabić więc muszą wchodzić z oporem.

Tak jak pisałem, nie popatrzyłem dokładnie. Mój błąd. Do tego wydawało mi się, że ważna jest tylko wewnętrzna średnica, żeby na sterówkę weszło. Może 2 mm brakuje. Dolna miska nie wchodzi do końca. Prawdopodobnie, nie porównałem wysokości ze starą miską. Może weszła, ale jest za wysoka...w każdym razie, tak jak pisałem, ledwo udało mi się tę miskę wyciągnąć z ramy. Sprawdzę to jeszcze raz jutro lub pojutrze.

No cóż, będę wiedział na przyszłość. Po co się brałem za to sam? Bo wolałem dać 13 funtów za łożyska i zaryzykować, niż zostawiać rowre na kilka dni (bo oczywiście oni niczego nie mają na stanie, wszystko muszą zamawiać), żeby mnie zainkasowali z 50 funtów za wymianę. Do tego rower potrzebny mi jest do pracy, bez roweru nie pracuję, więc na czas zostawienia go w serwisie tracę kilkaset funtów.

Następnym razem (tym razem) kupię suwmiarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Dokumosa napisał:

Druga liczba to średnica wewnętrzna łożyska. I tak - są dwie różne średnice zewnętrzne i co ciekawe łożysko o mniejszej średnicy będzie pasować niezależnie od dziury w ramie. Dosyć istotna jest też wysokość (grubość) łożysk (6-8mm).

Jesteś pewien, że chodzi o średnicę wewnętrzną łożyska? To, które kupiłem ma IS42/28.6 | IS52.2/39.8, czyli powinno być za duże, bo 1.5" to 38.1 a luzów nie ma. Chyba, że ta różnica jest niwelowana podkładką, którą się nabija na sterówkę? W takim razie do każdego łozyska trzeba dobrać podkładkę o odpowiedniej grubości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skom25 napisał:

Coś mi tu nie pasuje. Primal chyba ma stery zintegrowane, to dlaczego cały czas piszesz coś o miskach?

Złe słownictwo z mojej strony. Chodzi mi o ten ster/łożysko jako całość, bo to jest jedna część. Miski to jest to, do czego się wkłada stery/łożyska, czyli w przypadku mojej ramy jest to część główki (stery nie w pełni zintegrowane mają osobne miski, które się wkłada do ramy i dopiero do misek stery/łożyska), bieżnia to jest ten czarny pierścień, który się nabija na rurę sterową, TAK???

Jakby ktoś jeszcze nie zauwazył, jestem nowy w tym temacie, więc za wszelki wporwadzony chaos przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stery pół zintegrowane mają miskę - którą wbijamy do ramy - do miski wkładamy osobne łożysko.
Stery zintegrowane wkłada się w "całości" - czyli masz łożysko razem z miską w której siedzi - i taki pakiet wkładasz bezpośrednio do ramy.
Bieżnia to taki pierścień, często rozcięty, wkładany właśnie na rurę sterową.
Jak włożysz bieżnie na rurę sterową, włożysz łożysko od dołu ramy, to ta bieżnia powinna ci wejść w to łożysko, tak, żeby nie było szczelin. Tak, żeby po włożeniu widelec swobodnie się obracał.
I teraz ogarnijmy porządnie:
Masz problem z dolnym łożyskiem. Nie chce wejść. Nie wchodzi na średnicy (nie możesz wcisnąć) czy wystaje z ramy (czyli nie wchodzi na wysokość)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś jeszcze nigdy nie miałem problemów z tymi sterami.

u mnie w primalu29 średnica wewnętrzna z góry to 41,8 z dołu 51,8 a wysokość do skosu to 7,3mm.

Jak wbijasz stery dolne to na przestrzał z góry dłuższym prętem patykiem.

A rurę sterówą masz pod tapered czy zwykłą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednio dobrane łożyska zintegrowane wchodzą w ramę bez użycia sił (luz mają). Druga licz a to średnica wewnętrznej bieżni łożyska co nie jest równe wprost średnicy sterówki. Od dołu na wideł idzie adapter dopasowujący (niektórzy mówią na to bieżnia ale właściwe bieżnia są integralnym częściam łożyska) a od góry odpowiedni klin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stery nie wchodzą na szerokość, na wysokość nie wiem, bo nie udało mi się ich do końca wepchnąć. A i wepchać tyle ile się da, mogę tylko skręcając śrubę na gwiazdce. No to chyba po prostu minimalnie za szerokie są.

Rura tapered IS42/IS52 według specyfikacji.

Próbowałem od góry wypchać, ale się nie dało, bo te stery mają taką budowę, że od góry się pcha ten wewnętrzny metalowy pierścień (ten, który ma potem siedzieć na bieżni nabijanej na sterówkę. Od dołu zresztą ten sam problem, więc nie dało się tego inaczej wyciągnąć, jak wywalając najpierw wewnętrzny pierścień (łożysko rozwalone, kuleczki się posypały). Potem, jak już został tylko zewnętrzy, to od góry na prześwit nie szło go pchnąć, trzeba było od dołu podważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpychałeś je poprzez ściąganie gwiazdką całego widelca? 0.0
Został dwie opcje:
- coś robisz źle
- główka ramy nie trzyma wymiaru albo stery. Zmierz dokładnie ile ma główka ramy i stery. Rama nowa? Ciągle mam wrażenie że coś jest mocno nie tak, bo brakuje ci aż 3 mm.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma filozofii, prawidłowo dobrane stery wchodzą gładko, tyle w temacie. Jakiekolwiek wbijanie, dociskanie itd nie wchodzi w grę.

Jedyne stery w których trzeba było użyć trochę siły to Accent HSI-SPRO, tam górne łożysko wchodziło z oporem w miskę.

Tak czy inaczej idź do serwisu i niech ktoś na to spojrzy bo za chwilę będziesz kupował nową ramę... Istnieje też szansa zwykłej ludzkiej pomyłki przy pakowaniu sterów. Ja kiedyś kupiłem stery półzintegrowane, po otwarciu okazało się że są zintegrowane...

Na łożysku nie ma podanych wymiarów? 

Wrzuć zdjęcie jak przykładasz łożysko do główki ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Chińczyki czy nie, nie zaczynajmy tematu pod tytułem że i tak wszystko jest tam produkowane.

W sklepie łatwiej dobrać. Idziesz z ramą i kupujesz. Nie pasują to zwracasz bo odpowiedzialność jest na głowie sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do chainreactioncycles, powiedzieli mi, że informacja na stronie, że IS52.2 to najprawdopodobniej literówka i stery są IS52. Na dolnym łozysku faktycznie jest napisane 52x40). Na pytanie, czemu nie chcą wejść, skoro główka jest IS52 (cały czas mowa o dolnym łożysku, górne pasuje jak ulał), powiedzieli, że to normalne, żeby użyć "soft hammer" do nabicia sterów :D

Co do wysokości, stack height (po polsku po prostu wysokość?) to wysokość całego kompletu, a dolne łozyska wszystkie mają taką samą wysokość - tak mi powiedzieli. Coś czuję, ze nie do końca się tam znają...

Blinki, które tam mam teraz, wchodzą bez problemu, więc raczej z główką jest wszystko ok.

14 godzin temu, Piter233 napisał:

Wpychałeś je poprzez ściąganie gwiazdką całego widelca? 0.0
Został dwie opcje:
- coś robisz źle
- główka ramy nie trzyma wymiaru albo stery. Zmierz dokładnie ile ma główka ramy i stery. Rama nowa? Ciągle mam wrażenie że coś jest mocno nie tak, bo brakuje ci aż 3 mm.
 

 Tak, ściągałem. Po mocnym dokręceniu widać było dolne stery, a powinny się całe chować w główce. Rama nowa. No powiedzmy, ze brakuje 2 mm. To jednak wciąż więcej, niż 0. Będę jutro w sklepie przy BikeParku, zapytam ich, czy mają same dolne łożyska i poproszę o sprawdzanie tych sterów Brand-X (z rozpędu kupiłem dwa komplety, drugi do Primala siostry. Jak wrócę do Polski, to sprawdzę, czy do jej nowszej wersji ramy pasują).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz już suwmiarkę?

Ja bym wziął i spróbował te stery dwa razy delikatnie puknąć młotkiem żeby weszły pod to podkładając deskę(może być do krojenia).

Jak się nie mylę to chwyt dartmora że robi minimalnie mniejsze gniazda. Mi wyszło na starej ramię dolne łożysko 51.8mm czyli 0.2mm za mały otwór. Oryginalne stery dartmora też są minimalnie mniejsze bo wchodzą ;). mniejszej coutke   najlepiej hdhhdududu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...