Skocz do zawartości

[Okulary] Fotochrom


maxwel

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, maxwel napisał:

Ale czy są w ogóle takie okulary które się rozjaśniają w ciągu sekundy?

W ciągu sekundy? Nie, nie wiem o takich. Ale dobrej jakości nowe szkła fotochromowe rozjaśniają się w 80% w ciągu 2-3s. Przykrość jest taka że za jakość trzeba płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 22.03.2018 o 14:24, maxwel napisał:

.Przyciemnione szkła które nie blokują promieniowania " oszukują" oczy, ponieważ są one w pełni otwarte. Jak nie masz na sobie żadnych szkieł to mrużysz oczy i dociera do nich mniej.

Oczywiście prawda jest to co piszesz - że lepsze żadne okulary niż niepewne, ale poza tym coś ci dzwoni ale nie wiesz w którym kościele :)))

Przyciemniane szkła z wątpliwą ochroną UV powodują że źrenica się rozszerza (bo szkło jest ciemne), a przez to więcej promieniowania UV pada na siatkówkę niż gdybyś wcale okularów nie założył.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.03.2018 o 21:14, bobiik napisał:

Startuje w maratonach i z powodzeniem przytaczane przeze mnie w tym wątku okulary jak najbardziej się nadają.

Okulary okularom nierówne. Nie bez przyczyny różnią sie cenowo.

 

W dniu 27.03.2018 o 21:34, Waza napisał:

W ciągu sekundy? Nie, nie wiem o takich. Ale dobrej jakości nowe szkła fotochromowe rozjaśniają się w 80% w ciągu 2-3s. Przykrość jest taka że za jakość trzeba płacić.

Które rozjaśniają się w ciągu kilku sekund?

@bobiik wspomina o Uvexach 802 i Alpinach Twist Four. 

Natomiast w https://www.forumrowerowe.org/topic/219910-okulary-fotochromy-jakie-za-ile-i-czy-wogóle/?tab=comments#comment-1998990 @MarcinGoluch  daje linka do swojej recenzji UVEX SGL 202 VARIO w której pisze "Rozjaśnienie się szkieł trwa od 2 do 5 minut".

Jak to więc jest?

[dopisek] w https://www.forumrowerowe.org/topic/183466-okularki-rowerowe-fotochromy-czy-warto/?tab=comments#comment-1683933 Kekacz też pisze o minutach w kontekście Uvex Sportstyle 202 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty widzisz kilka minut, ja widzę ok. minuty i to w jasnym pomieszczeniu. Ale to i tak długo. Filmik wrzuciłem pierwszy lepszy jaki mi wpadł. Nie mam nowych fotochromów, ale moje stare Specialized Halftime adaptalite, póki były nowe (przez 2-3 lata) przyciemniały się w kilka sekund i rozjaśniały w kilkanaście, teraz są już spracowane i przyciemnienie trwa ok. 20s a rozjaśnienie powyżej 1,5 min. Spodziewam się że przez ten czas technologia fotochrom powinna pójść do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to więc jest  ?

Ano bywa tak :

20180420_105042.thumb.jpg.0f9cd04a5c34d040e5e76369bf569e25.jpg

Z lewej Uvex 710v (poziom przyciemnienia s0 do s3), z prawej  Uvex sgl 202 Vario (poziom przyciemnienia s1-s3).

Po ok 30s - 1minuty ( nie patrzyłem dokładnie) :

20180420_105400.thumb.jpg.b5f4b9c5088234a54d016ffcb2d697a8.jpg

Po lewej Uvex sgl 202 Vario,  po prawej Uvex 710v

Ciemnieją błyskawicznie, ale rozjaśnianie w kilka sekund można miedzy bajki włożyć.

Tym niemniej o ile 710V potrzebuje kilkanaście - kilkadziesiąt sekund do rozjaśnienia, sgl 202 potrzebuje kilku minut ( być może nawet do 5ciu - nie sprawdzałem).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2018 o 19:09, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Taki test najlepiej byłoby zrobić np w samochodzie - szyby nie przepuszczają promieni UV więc szkła powinny się maksymalnie szybko rozjaśniać, a do tego jest widno więc można robić zdjęcia lub film

Szyby samochodowe przepuszczają promienie UV, tylko nie 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwolę sobie jutro napisać wrażenia po zakupie "budżetowych" okularów RockBros, fotochromowych. Będzie to w osobnym wątku ze zdjęciami. Krótko pisząc, w cenie 60 zł, ani dużo wyższej (jak Arctica za niecałe 200zł) nie mają konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

do 200 pln polecam alpina splinter shield vl - ok 180pln. jednoczesnie uzywam tez kalenji run 560 za 129pln decathlonu. jedne i drugie sa niby 1-3 ale alpiny sa zdecydowanie ciemniejsze (zarowno 1 jak i 3). po zmroku kiepsko sie jezdzi w alpinach i wlasnie dla tego uzywam tych kalenji jednoczesnie. jedne i drugie sa bardzo wygodne - noski sa tak regulowane, ze bajka - mozna ustawic dokladnie pod siebie. alpiny duzo mniej paruja (jak jest bardzo zimno to tez im sie zdarza) i maja wieksza powierzchnie przez co mozemy je tak ustawic, ze kompletnie nie widac ramki i nic nie podwiewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje - dzieki za sprostowanie bo dalej bylbym nieswiadomy i powtarzal glupoty.
wydaje mi sie, ze alpina rozjasniaja sie (a takze przyciemniaja) troche szybciej, a takze, ze (tego juz jestem pewien) kalenji nie sa tak ciemne jak alpina. niestety jak sie wjedzie z patelni w mega gestwine to nie jest to kwestia kilku sekund by sie rozjasnily i na chwile trzeba zwolnic. no ale to juz chyba taki urok fotochromow bez elektyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...