Skocz do zawartości

[SPD] Pierwszy zestaw buty + pedały SPD


stoper86

Rekomendowane odpowiedzi

Równie dobrze dla kogoś może być wadą, że m540 i wyższych nie przykręci kluczem 15ką, a tylko imbusem ;)

Patrząc pod kątem opłacalności to za jedną parę m540 można kupić dwie pary m520, z kolei M8000 to tylko jakieś 20zł więcej niż m540. Mechanizm we wszystkich ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Waza napisał:

Wystkie wymienione 520, 540 i XT mają w praktyce ten sam mechanizm łożyskowania i wpięcia, więc działają tak samo.

A ja powiem iż doswiaczyłem polepszenia komfortu jazdy, własnie na 8020 przez wieksza płaszczyznę podparcia buta.

Właśnie jeżdżąc w tych wspomnianych tu gumiakowatych M089 po zmianie pedalunku na 8020 z 520 bylo odczuwalnie lepiej, stopy bolały mniej, na szczescie pozbylem sie tych butów.

I mam wrażenie ze 8020 jakos sje mimo wszystko lepiej wpina. niz tansze x5y0 .... żeby nie było że mam jakies marne porownanie to na codzien śmigam na A530 shimano i w nich tez bez problemu trafiam w bloki, potrafie sie bez problemu wpiac w kazde shimano i  jednak różnice czuje,. podejrzewam ze to też kwestia wlasnie wiekszej platformy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, cinol123 napisał:

A ja powiem iż doswiaczyłem polepszenia komfortu jazdy, własnie na 8020 przez wieksza płaszczyznę podparcia buta.

Właśnie jeżdżąc w tych wspomnianych tu gumiakowatych M089 po zmianie pedalunku na 8020 z 520 bylo odczuwalnie lepiej, stopy bolały mniej, na szczescie pozbylem sie tych butów.

I mam wrażenie ze 8020 jakos sje mimo wszystko lepiej wpina. niz tansze x5y0 .... żeby nie było że mam jakies marne porownanie to na codzien smigam na A530 shimano i w nich tez bez problemu trafiam w bloki, jednak różnice czuje,. podejrzewam ze to też kwestja wlasnie wiekszej platformy.

Jakbyś kolego miał wybierać to PD-M8000 czy wspominane M530??
Bo te dwa modele zostały na placu boju :)
I sam nie wiem co kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cinol123, to podparcie to raczej mocno zależy od butów (głęboko osadzone bloki, rozbudowany bieżnik), spójrz ze 2 posty wyżej i znajdziesz zdjęcia, gdzie podeszwa po wpięciu w ogóle nie dotyka tej klatki/platformy :) Zresztą platforma ma zwężający się kształt.

Z mojej strony też mogę to potwierdzić i widać to po otarciach na pedałach - czy z klatką czy bez pedały są wyciurane w identycznych miejscach. A używam m520 i m530 z dwoma rodzajami butów - jedne bardziej "xc" a drugie bardziej "cywilne". Mi jest łatwiej się wpiąć w m520, za to na dłuższą jazdę po górach bardziej preferuję m530 - mam czasem tendencję do przekrzywiania stóp na zewnątrz i wtedy nieco szersze pedały dają trochę więcej podparcia, ale tylko w miejscach wzdłuż osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem ostatno do ChargPlugawca co kupic :> i kupiłem drugi komplet M8020, a poczatkowo myslalem o M8000....

A530 wiesz zakladam że są jednostronne ? :> Niemniej, mam je w 3 chyba rowerach i trafiam w ciemno w blok.  NA pewno sa dobre dla ludzi ktorzy od czasu do czasu potrzebuja gdzies podjechac w cywilnych butach :>  Powiem nawet że przewaznie ustawiaja sie blokiem do góry i w butach SPD nie ma problemu , za to zdarza mi sie że jak jade w cywilnych butach (raz na jakies 2 miesiace) to "szukam" platformy ;-)) Mysle ze to kwestia jednak odruchów i przyzwyczajenia....

Jesli zamierzasz jezdzic non stop w butach SPD to na pewno kup M8000, platforma nie bedzie CI potrzebna, jesli jednak od czacu do czasu chcesz jechac w normalnych butach to platforma pod zwykly but sie przydaje. Jesli nie jestes pewny w jakich butach, kup A530, pozniej nawet majac buty SPD nie bedziesz ial problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, m0d napisał:

cinol123, to podparcie to raczej mocno zależy od butów (głęboko osadzone bloki, rozbudowany bieżnik), spójrz ze 2 posty wyżej i znajdziesz zdjęcia, gdzie podeszwa po wpięciu w ogóle nie dotyka tej klatki/platformy :) Zresztą platforma ma zwężający się kształt.

Mę proszę cie, to docisnij noge do pedału a nie opierasz sie na pedał trzymajac sie trzepaka.

.. a przerobilem, że posłużę sie notatkami buty :

1. Shimano:M021Y(fajne, mozna bylo w nich biegac;-)) ), Mt41 (dobre), Mt42(dobre), SH-M089 (syf - szkoda kasy, niewygodne)
2. Diadora: Xcountry Comp(SUPER), Xcountry Comp Composite (dobre)
3. Spec: Sport Road (wygodne), Sonoma (pekła podeszwa, miekkie, syf)
4. Sidi: Diablo GTX (solidne i trwale, 5h kazdy po mokrym i suche)
5. NorthWave: Scorpius 2 SRS (przewiewne, w miare sztywne, dobre)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obejrzyj sobie kolejne zdjęcie z postu wyżej i kolejne potwierdzenie, że ta klatka/platforma to bardziej dodatkowa ochrona mechanizmu niż podparcie dla buta. Ja mam tak samo.

Chyba, że piszesz o a530 i stronie bez zatrzsku :P

Są też i pedały zatrzaskowe z większą platformą i nawet pinami, ale to nie Shimano i jest to sprzęt raczej dałnhilowo-frirajdowej proweniencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, huskarl napisał:

A są jednostronne dla kogoś kto się boi jeździć w SPD i postanowił sobie kupić pedały które są niby uniwersalne ale jednak do niczego

Tu sie nie zgodze, ich jedna strona jest zipelnie taka sama jak 520.... a druga daje mozliwosc:

1. Jazdy w zimie po mocno sliskim terenie w zwyklych butach tym samym rowerem

2. jak wyzej, tylko w bardzo mrozne dni, mozna zmienic but na cywilny sniegowce/zimowce

3. Pozwala od czasu do czasu podjechac gdzies w cywilnych butach...

I ja sobie takie rzeczy np cenie i dwóch rowerach mam A530 :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podeszwa nie dotyka tych zderzaków z przodu i tyłu pedału, ale but opiera się na elementach z boku zatrzasku. Tam z platformą jest szerzej. Nacisk tych dwóch gumowych podłużnic (tak to nazwać?) w bucie po bokach zaczepu rozkłada się na większa powierzchnię pedału. Sam zatrzask to tylko zablokowanie buta w miejscu i nie przenosi nacisku. Wyrobione buty SPD, w których ktoś dużo chodził mają te podłużnice starte i pojawia się luz. But zaczyna bardziej wisieć na zatrzasku a nie opierać sie na pedale. Zaczyna się obracać, piszczeć itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiera się tylko na zatrzasku i części obudowy obok zatrzasku będących w osi pedału.

I dokładnie te miejsca mam zawsze wytarte do żywego od kontaktu z podeszwą. Reszta platformy w m530 nosi tylko ślady rys i strzałów od kamieni czy opierania o glebę.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, m0d napisał:

Opiera się tylko na zatrzasku i części obudowy obok zatrzasku będących w osi pedału.

No i wlasnie ten fragment bedacy przy osi pedalu jest znacznie wiekszy w M80x0 w porownaniu do M530 i on ROBI róznice .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może podsumuję

M520 - Absolutne minimum, brać bez obawień. Polecamy dzieciom.

A530 - niech cię ręka boska broni to kupować, bo cały wątek jak krew w piach. To zupełnie inna liga.

M530 - M520 z klatką za niewiele więcej. Wystarczy każdemu. Klatka nie przeszkadza a może minimalnie pomaga.

M540 - w sumie nie ma sensu. 2x drożej niż M520 a zysk niewielki. Łatwiejsze serwisowanie ale M520 nie chcą się popsuć

M8000 - w zasadzie nie wiemy po co bo ani klatki ani przewagi nad M520.

M8020 - lepsze podparcie na boki ale prawie 3x drożej niz M520

 

Ktoś chce zrobić podsumowanie butów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, huskarl napisał:

To ja może podsumuję

M520 - Absolutne minimum, brać bez obawień. Polecamy dzieciom.

A530 - niech cię ręka boska broni to kupować, bo cały wątek jak krew w piach. To zupełnie inna liga.

M530 - M520 z klatką za niewiele więcej. Wystarczy każdemu. Klatka nie przeszkadza a może minimalnie pomaga.

M540 - w sumie nie ma sensu. 2x drożej niż M520 a zysk niewielki. Łatwiejsze serwisowanie ale M520 nie chcą się popsuć

M8000 - w zasadzie nie wiemy po co bo ani klatki ani przewagi nad M520.

M8020 - lepsze podparcie na boki ale prawie 3x drożej niz M520

 

Ktoś chce zrobić podsumowanie butów?

Konkretnie i na temat :)
Dziękuje kolego.
Co do wyboru pedałów to jeśli się dogadam z pewnym typkiem z OLXa to biorę M8000 za 200 złotych, a jeśli nie to kupuję M530 z nadzieją, że będę zadowolony.
Co do butów jeszcze nie mam pojęcia ale to na spokojnie :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2018 o 13:20, huskarl napisał:

To ja może podsumuję

M520 - Absolutne minimum, brać bez obawień. Polecamy dzieciom.

A530 - niech cię ręka boska broni to kupować, bo cały wątek jak krew w piach. To zupełnie inna liga.

M530 - M520 z klatką za niewiele więcej. Wystarczy każdemu. Klatka nie przeszkadza a może minimalnie pomaga.

M540 - w sumie nie ma sensu. 2x drożej niż M520 a zysk niewielki. Łatwiejsze serwisowanie ale M520 nie chcą się popsuć

M8000 - w zasadzie nie wiemy po co bo ani klatki ani przewagi nad M520.

M8020 - lepsze podparcie na boki ale prawie 3x drożej niz M520

 

Ktoś chce zrobić podsumowanie butów?

Konkretnie i na temat :)
Dziękuje kolego.
Co do butów jeszcze nie mam pojęcia ale to na spokojnie :P 

PS. Zakupiłęm pedały M530 mam nadzieję, że będę zadowolony teraz czas na buty...
Znalazłem w dobrej cenie ten model:
https://www.decathlon.pl/buty-na-rower-mtb-me5-id_8385506.html?utm_source=convertiser&utm_medium=affiliate&utm_campaign=2296&cvrid=2296&cvrsid=171763

Co o nim sądzicie??
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno niezłe i cena ok. Tylko musisz przymierzyć bo rozmiarówka to loteria. Ja chodzę zwykle w 43, M077 mam 44 a XC51 dopiero 45 pasowało. M089 jeszcze ciekawiej, lewy but 45 a prawy 46.

Przy przymierzaniu zawsze wstań w butach. Bywa, że buty nie pasują na siedząco ze względu na swoją sztywność czy kształt podeszwy. Cisną w palce lub koło kostki. Dopiero jak się wstanie to pięta wpada w zapiętek i można ocenić czy są dobre. Palce powinny mieć miejsce ale nie musi go być dużo bo w czasie jazdy stopa ma właśnie pracować w zapiętku a pedał być piętą lub płasko prowadzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę doradzić w sprawie mierzenia butów. Buty SPD, SPDSL to buty sportowe, powinny być dobrze dopasowane żeby prawidłowo spełniały swoją funkcję. Ale też nie mogą robić się przyciasne, kiedy podczas wielogodzinnej jazdy stopy spuchną od wysiłku, bo wtedy są udręką a nie pomocą. Dlatego na mierzenie butów najlepiej jest się wybrać pod wieczór, po całym dniu spędzonym na nogach. Jeżeli wtedy wybierzemy rozmiar dopasowany, ale nie uciskający, mamy niemal pewność że w przyszłości będziemy zadowoleni ze swoich butów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za rady. Co do butów Shimano to jak byłem w Decathlonie to pasował na mnie numer 45 z modelu M089 więc i ME% powinien pasować tym rozmiarze.
Nie ukrywam, że chciałbym jeszcze przymierzyć buty Northwave, żeby zobaczyć jakieś porównanie z Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, stoper86 napisał:

że chciałbym jeszcze przymierzyć buty Northwave, żeby zobaczyć jakieś porównanie z Shimano.

I bardzo dobrze kombinujesz :> Wedlug mnie od Shimano warto kupic buty Turystyczne/Trekingowe  ale juz nie "sportowe". W przypadku sportowych papuci, na moje oko lepsze buty robia włosi, NW, Sidi, Diadora (mega zaskoczenie, kupiłem pierwsza pare Diadory dosć okazyjnie w ciemno, wyszło super) czy Spec.  Byc moze Shimano w drozszych wydaniach jest OK, ale ... mysle ze nie bede ryzykował :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dla Ciebie był najwygodniejsze i spełniają inne Twoje wymogi to na forum nie masz co pytać. Całe marki to za szerokie morze, są lepsze i gorsze modele. Ewentualnie napisz jaki to model, bardziej doświadczeni w temacie wypowiedzą  się o systemie zapięcia i innych takich.

oraz protip: nie patrz na rozmiary tylko na długość wkładki. Zmierz stopę znajdź tabelę gdzie oprócz standardowych 43,44,44 itd są też wymiary w mm albo weź tą wartość od sprzedawcy. Reszta i tak zależy od indywidualnych preferencji (szerokość stopy itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...