Skocz do zawartości

[Wybór roweru]


EzioAuditore

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

nie wiem, czy dobrze adresuję ten post, ale problem dotyczy rowerów, które są w dwóch rozmiarach kół - 27,5+ oraz 29 cali. Zamiast otwierać dwa posty w obu wątkach dla obu rozmiarów kół, wolę to wpakować w jedno. Do rzeczy...

Planuję kupić jeden z rowerów:

1. Trek Fuel EX 8 27.5 Plus

2. Trek Fuel EX 8 29

3. Trek Fuel EX 8 29 XT

 

Dodam, że to mój pierwszy "full" i chciałbym kupić go na kilka sezonów dlatego poza aspektami czysto "edukacyjnymi" jak dobieranie ciśnienia w oponach, zawieszeniu itd. chciałbym też w miarę poznawania roweru i specyfiki jeżdżenia na nim móc się nim cieszyć dłużej a nie zmieniać koła np. w przyszłym sezonie. Dodam też, że będę się nim wybierać głównie w polskie góry jak Jura, Beskid Śląski, Żywiecki, Bieszczady itd. w ramach szeroko pojętej "turystyki" tzn. ląduję np. w Częstochowie i w dwa dni przetarabaniam się do Krakowa szlakiem Orlich Gniazd lub też przyjeżdżam do Ochotnicy Górnej (piękna  okolica, polecam) i jeżdżę sobie przez 3-4 dni po pieszych szlakach dookoła miejscowości mając w plecaku tylko dzienny prowiant i narzędzia na wypadek awarii ale bez namiotów, gaci na zmianę itd. Dodam też, że z natury jestem wariatem i hopki, manuale i wypadki - to wszystko w mojej naturze. Chciałbym aby rower nie odbierał mi tej frajdy i nie zmuszał tylko do spokojnego przemieszczania się.

(Mam 185cm wzrostu i rower, który wybiorę będzie mieć ramę 19,5" zgodnie z tabelą rozmiarów Treka)

 

Wracając do rowerów - każdy z nich ma dla mnie swoje zalety i wady, teraz czekam na Wasze opinie, głównie w aspekcie wyboru rozmiaru kół i napędu.

 

Rower nr 1.

+ Dla mnie osobiście jego największa zaleta to koła 27,5" oraz napęd SRAM 1x12.

+ Jeździłem na 27,5 trochę ale w profilu 2,4 i było mi zarąbiście na takim zestawie; jeśli chciałbym powtórzyć ten sam manewr tutaj, musiałbym zmienić obręcze na cieńsze i dokupić odpowiednie opony

- Problem jaki widzę, jest również w kołach - to są tzw. "plusy" przez co opony jakie będę mógł w nim montować to minimum 2,8". To oznacza dobieranie odpowiedniego ciśnienia (opony te znoszą wartości ok. 1 bara) ale poza świetną trakcją są niestety dość wrażliwe na uszkodzenia boczne co przy jeździe po kamulcach lub korzeniach może mieć spore znaczenie. Z drugiej strony nie mogę sobie wyobrazić czy faktycznie trzeba robic pit-stop co 10km i uszczelniać koła...

 

Rower nr 2.

+ Ma koła 29" i napęd SRAM 1x12

+ Przez większe koła, mówi się że są lepsze dla początkujących - więcej wybaczają, są pewniejsze i dają poczucie większej stabilności i przyczepności

- Czy nie są jednak za duże i zbyt krowiaste?

 

Rower nr 3.

+ W zasadzie poza rozmiarem kół czyli 29" to nie widzę tu innej zalety

- Napęd 2x11 Shimano - powiem szczerze, że chyba wolałbym pójść w to 1x12... Niby XT mieszane z SLX ale jakoś... No własnie...

 

Jak już zauważyliście każdy z prezentowanych modeli ma słabe opony i będzie to pierwsza modyfikacja, którą poczynię zaraz po zakupie. Schwalbe w wersji Performance to ja mogę sobie wsadzić na kołek. Bontragerów nie znam w ogóle, a w ich miejsce chętnie obsadzę upatrzone WTB lub Maxxis.

 

Dajcie znać co o tym sądzicie i w którym kierunku warto pójść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rowery mają po jednej zalecie i wadzie. W jednym zaletą i wadą jest koło 27,5 w drugim zaletą i wadą jest koło 29 :)

 

Tak, koła 29 są nieco duże i krowiaste. Rowerem jeździ się świetnie ale jednak jest nieco mniej zwrotny. Skoków na 29 jeszcze się nie odważyłem robić ale to podejrzewam kwestia obycia z rowerem. 

 

Koła 27,5 są dużo zwrotniejsze, trudniej je napędzić i utrzymać prędkość, nie dają takich możliwości jak 29 ale do wszelkich wariactw będą znacznie lepsze. 

 

Według mnie jak nastawiasz się na "turystykę" to wybrałbym 29er. Wszelkie wariactwa podejrzewam będą w mniejszości a pełne zawieszenie i tak pozwoli się z nich cieszyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli opony są ze zdjęcia to po co zmieniać dobre opony. Mówię o Treku na 27,5. Cena trochę zwala z nóg koniecznie musisz mieć 1x12? Za tą cenę kupisz dużo lepszy rower z 2017 roku 1x11. Koniecznie Trek?

Opony w wersji "Performance" są po prostu beznadziejne - każdy tester Ci to powie. Poza tym jeździłem na paru Schwalbe - to nie jest mój producent i już...

Trek, ponieważ jak (chyba) wspomniałem - mam na niego super ofertę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam fuela 8 XT. Czy 29 będzie mniej zwrotny niż 27.5 plus? Nie wiem, plusowe koła to też krowy - balon i średnica jak w 29. Przechodzenie na zwykłe 27.5 trochę bez sensu. Jak do turystyki to 29 będzie chyba najlepszym wyborem. Tyle, że wersja na plusach ma 10mm skoku więcej z przodu. 

Napęd to już kto co lubi. Mi XT odpowiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maniak ziomeczku... W opisie roweru, przy pozycji "opony" jak wół stoi: Schwalbe Nobby Nic Performance ze związkiem Addix. Nie chcę ich i tyle. Co do rozmiaru kół to rama jest identyczna dla obu rozmiarów - 27,5 czy 29". Problem polega jedynie na tym, że trzeba sobie skołować dwa komplety kół jak chce się je tak zmieniać. Poza tym te mniejsze są przystosowane do "plusów" czyli opony o profilu 2,8 i więcej. Do tej pory jeździłem na kołach 27,5 z oponami 2,4 i to był ideał. "Plusów" się obawiam, ponieważ mogą nie wytrzymać trudów mojego stylu jazdy ^^

Obejrzałem jeszcze parę innych testów i chyba padnie na 29" w końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio przy wyborze roweru za taką kasę ktokolwiek zwraca uwagę na opony? Przecież to jest rzecz którą można sprzedać i kupić inną zaraz po sprzedaży. 

 

@, na 29x2.4 jeszcze nie jeździłem ale się przymierzam, według mnie będzie to optymalny balon żeby było wygodnie, choć i na 2.2 jeździ mi się bardzo dobrze, w dodatku na sztywniaku. 

 

Tego że plusy nie wytrzymają Twojej jazdy raczej bym się nie obawiał, ale plusy lubią niskie ciśnienia, a do turystyki czy jakiś wygłupów lepiej nabić troszkę więcej, zwłaszcza przy pełnym zawieszeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...