Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam taki plan... Tylko czy da się go zrealizować? 

Obecnie w rowerze jest napęd 3x9, ale są kłopoty z napędem konkretnie tylna przerzutka. Chcę ją wymienić na 10s, założyć kasetę 10s 11-36 (akurat mi zalega, prawie nowa) i przerobić napęd na 1x10. 

Tylko nie wiem czy korba podoła, obecnie jest SR SUNTOUR XCT 42x32x22. Wyrzuciłbym blat i koronkę i wstawił coś pod 1x10. No i oczywiście wymiana łańcucha na 10s. 

Zda to egzamin? 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli korba jest rozbieralna to w miejsce środkowej zębatki wstawisz nająś zębatkę narrow wide i będzie grało. Nie zapomnij tylko o manetce pod 10s.

Jedynym minusem takiego napędu jest bardzo wąski zakres przełożeń, ale jeśli uważasz że wystarczy to działaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum, 

Jest to mój pierwszy post, ale nie oznacza to wcale, że nie przejrzałem toczącej się dyskusji na temat kompatybilności komponentów - przeczytałem z 40 stron i już mam pewnie pomysł na upgrade, ale wolę się upewnić.

Przymierzam się w przyszłym miesiącu do renowacji norweskiego roweru mtb marki DBS dla żony z 2011 roku (model Soul) na 26' kołach i przy okazji malowania chciałbym wymienić kilka komponentów. Rower obecnie na osprzęcie 3x8 rz. W 2018 roku założona nowa kaseta Shimano CS-HG51-8aw oraz zakupiony nowy łańcuch CN-HG71. Aktualnie z przodu przerzutka Shimano CS050 (brak szczegółowych informacji na necie o pojemności itp.), korba SR Suntour na kwadrat (niestety nie udało mi się odczytać numeru, na środkowej tarczy pisze tylko 541-34-2, przypuszczam, że 42T największa tarcza, skoro MTB 26’ koło choć jeszcze nie liczyłem), z tyłu Deore RD-M531 oraz klamkomanetki Shimano ST-EF50. Mufa 68mm.

Chciałbym pozostać, póki co przy systemie 3x8, ze względu na świeżą kasetę i łańcuch, i zakupić korbę z osią zintegrowaną. Zakupiłem już klamkomanetki ST-EF500 3x8, a planuje zakup następujących elementów:

Korba: Alivio FC-M4050 40/30/22 długość 170 (romyślałem o Acera FC-M3000, ale dużo opinii na forum, że Alivio jest lepszy jakościowo)

suport: Shimano SM-BB52

Przerzutka przednia:   Alivio FD-M4000 Down Swing 3x9 (ewentualnie Acera FD-M3000 Top Swing 3x9).

W poprzednich postach wyczytałem, że korba oraz przerzutka przednia 3x9 powinna działać w połączeniu z łańcuchem 8rz – str. 30. Dodatkowo ktoś na forum pisał, że przerzutka przednia Acera M3000 ma szerszy wózek od Alivio M4050 oraz ze strojeniem Alivio nie jest tak kolorowo – może ktoś potwierdzić?

Chciałbym założyć korbę ze zintegrowaną osią, lecz nie idzie znaleźć na 42T, jedynie na 44T. Nie chcę pakować się w 44T, bo obawiam się, że do łańcucha musiałbym dołożyć dodatkowe ogniwo, którego nie posiadam. Czy lepiej pozostać przy kwadracie?

Z góry dziękuję za wypowiedzi i pomoc.

Edytowane przez nettwork
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOGUS92

No właśnie korba ma koronki montowane na torx więc tu nie będzie problemu. Ale czy będzie zachowana linia łańcucha? Korba jest na kwadrat. 

Jeśli chodzi o zakres przełożeń to nie potrzeba ich aż tyle (rower kolegi, używa może z 10 więc pewnie wystarczy, przeważnie jeździ tylko na środkowej koronce na korbie, mówi że mu więcej nie trzeba). Można też zostawić to co jest, założyć koronkę w korbie NW i pogonić przerzutke, mam NW Ekfan 34T a przerzutka nie będzie droga więc koszty znikone. 

Pozdrawiam 

Edytowane przez radarrr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nettwork napisał:

Przerzutka przednia:   Alivio FD-M4000 Down Swing 3x9 (

Możesz zostawić starą fd-c050, da radę 40/30/22, no chyba, że ma luzy itp.

 

2 godziny temu, nettwork napisał:

Chciałbym założyć korbę ze zintegrowaną osią, lecz nie idzie znaleźć na 42T, jedynie na 44T. Nie chcę pakować się w 44T, bo obawiam się, że do łańcucha musiałbym dołożyć dodatkowe ogniwo, którego nie posiadam. Czy lepiej pozostać przy kwadracie?

W standardzie jak łańcuch ma 112 ogniw ( lub więcej ) to bez problemu 44/32/22 będzie ok.( ale przerzutka stara - przednia - nie da rady )  No chyba, że mając teraz 42/32/22 ( lub 42/34/24 itp ) skróciłeś łańcuch na max, lub bardziej niż na max to mogą być problemy na blacie 44 i jednej z największych koronek kasety ( ale tak nikt nie jeździ niemal - za duży przekos )

Jak korbie obecnej i suportowi nic nie dolega to zostawić, po co się pchać w koszty rzędu 300-400 pln. ( z przednią przerzutką )

fd-c050 ( niby środek-góra 8 zębów i pojemność 18, a więc korby 43-34-24  ) ale wiem, że obsługuje bdb 42/32/22

LDqJDDT.gif

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, SoloTM napisał:

Możesz zostawić starą fd-c050, da radę 40/30/22, no chyba, że ma luzy itp.

 

W standardzie jak łańcuch ma 112 ogniw ( lub więcej ) to bez problemu 44/32/22 będzie ok.( ale przerzutka stara - przednia - nie da rady )  No chyba, że mając teraz 42/32/22 ( lub 42/34/24 itp ) skróciłeś łańcuch na max, lub bardziej niż na max to mogą być problemy na blacie 44 i jednej z największych koronek kasety ( ale tak nikt nie jeździ niemal - za duży przekos )

Jak korbie obecnej i suportowi nic nie dolega to zostawić, po co się pchać w koszty rzędu 300-400 pln. ( z przednią przerzutką )

fd-c050 ( niby środek-góra 8 zębów i pojemność 18, a więc korby 43-34-24  ) ale wiem, że obsługuje bdb 42/32/22

LDqJDDT.gif

Dzięki wielkie za odpowiedź. Co do łańcucha to w weekend wezmę się za liczenie ogniw łańcucha, zębów na kasecie oraz korbie oraz ocenie stanu zębów na korbie, ale obawiam się że po 9 latach może być do wymiany. Poza tym optycznie już nie prezentuje się najlepiej. Stan suportu ocenie dopiero jak będę rower rozbierał do malowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam trans pacifica z 2016 roku. Na oryginalnym osprzęcie  CS-HG20 7-rz. 12-32 oraz wkład suportut sr suntour. Nadszedł czas na wymianę. Co polecacie w podobnym przedziale cenowym, co oryginalne części? Chodzi mi o kasetę i wkład. Co będzie przede wszystkim kompatybilne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Myślę, że za dużego wyboru nie masz jeśli chodzi o kasety 7 rzędowe. Ewentualnie możesz kupić kasetę 8 rzędową i nie korzystać z jednez zębatki. Musisz tylko sprawdzić, czy bębenek jest na tyle szeroki, że przyjmie kasetę 8s.

Suport najlepiej wykręcić zanim kupisz, żeby dobrać taką samą długość osi. Możesz wziąć dowolny Shimano na kwadrat.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna uwaga. Korba sr xcc ma linię łańcucha 48 mm ( shimano powiedziałoby, że 47,5 mm ) dla suportu 122,5 mm.  Jeśli założymy korbę shimano ( w przyszłości ) to ona z suportem 122,5 ( większość tańszych korb ) będzie miała linię łańcucha 50 mm. A więc będzie o 2,5 mm przesunięta na zewnątrz. ( względem tego co masz teraz )

To dalej będzie poprawnie wszystko, tylko trzeba mieć świadomość, że będzie trzeba przerzutkę przednią ponownie wyregulować ( dla korby shimano ) oraz większa linia łańcucha nieco szybciej spowoduje ocieranie łancucha o przednią przerzutkę przy przekosach łańcucha.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Prośba o pomoc: 
Obecnie robię przekładkę części z roweru Kross street scraper 8 na ramę Accent Nordkapp i mam problem z korbą - korba zahacza o ramę. Korba to Shimano Alfine FC-S500 45T.

Co powinienem zrobić kupić? Wkład suportu czy wymienić korbę? Proszę o pomoc. Trochę się zgubiłem w ilości części rowerowych...

Pozdrowiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniam suport w rowerze, bo łożyska już coś ciężko chodziły i mam problem. 
Suport ma oś o długości 127 mm, na kwadrat (maszynowy noname) i nie wiem czy mogę wymienić go na krótszy, czy nie do końca, bo jak przeszukuje przez sklepy to nie mogę znaleźć żadnej korby dedykowanej do suportu o takiej długości. 

Ewentualnie myślałem nad zmianą na Octalink, ale nie wiem czy ma to sens w rowerze z napędem 3x7. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam korby, cała była zajechana po niecałym roku używania, lewy pedał praktycznie ciągle skakał, a z prawej strony po zdjęciu miałem strasznie przetarte od strony tarczy. Używałem tej korby: https://www.centrumrowerowe.pl/mechanizm-korbowy-shimano-tourney-fc-ty301-pd20202/

Znalazłem suport 127,5mm, ale nie mogę znaleźć korby, która by do niego była dedykowana, stąd moje pytanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...