Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Do takiego stopniowania korby spasuje tylko przednia pod

11 minut temu, seawolf688 napisał:

robię napęd 2x9.

kasetę mam 12-36, korba 38x24. Jaki łańcuch do tego? 9 czy 10? tak pytam bo mam nieużywany kmc x9.93..

Pod takie stopniowanie korby spasuje tylko przerzutka pod 2x10 a do takowej dla precyzyjnej pracy wskazany jest łańcuch 10s (9s może ocierać o klatkę przy skrajnych przełożeniach).

 

@Tatanka dla przedniej przerzutki szosowej z korbą trekingową oprócz pojemności będzie problem z maksymalnym wychyleniem ze względu na spasowaniem pod inną linie łańcucha.

 

Edytowane przez gtb
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam pytanko, chcę kupić pomiar mocy na korbę, jest wersja boost, lub boost z dystansem do standardowej wersji. Zakładając, że posiadam rower ze zwykłą linią łańcucha 49mm, a założę wersję boost to wtedy przesunie mi się linia łańcucha o 3mm na zewnątrz. Czy w napędzie 1x11 warto pójść tą drogą, czy lepiej dołożyć ten dystans za jedyne 40 € ? Pytanie pojawia się z powodu tego, że jednak dolna część zębatki jest znacznie częściej używana, ale czy przez to nie dojdzie do zbyt dużego przekosu łańcucha...3mm to dużo czy nie warto się rozwodzić ?

Edytowane przez adamos79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Nie mogę dojść do ładu z moim napędem i mam prośbę - czy może mi ktoś zmierzyć w miarę precyzyjnie (do 1mm styknie) średnice zewnętrzną i w miejscach gdzie układa się ogniwo blatów z korby 38z i 24z?

Dlaczego?

W levelu a2 z 2008r przerobiłem napęd z 3x9 na 2x9 i działało super. Zmieniłem ramę na reigna i przełożyłem prawie cały osprzęt no i wystąpił problem.
Przednia przerzutka FD-M676D (którą kupiłem z ramą bo moja z obejmą nie spasi) nie chce dźwignąć tematu :/
Wg specyfikacji ma pojemność 14T, 2x10. 
Problem jest taki, że ustawiając przerzutkę na samym dole łańcuch od 3 albo 4 koronki zaczyna jeździć po wózku - dodatkowo przy takim ułożeniu przerzutki nie wrzucę 38t, gdyż wózek wjedzie w zęby od boku ...
ustawiając wózek na styk nad 38t aby pracował to nawet na największej zębatce z tyłu (32) łańcuch jeździ po wózku..

Dlaczego pytam o średnicę?
Ano dlatego że sam sobie wycinałem blaty i 24 i 38.. może je poprostu za duże zrobiłem? Generalnie łańcuch siada pięknie, system pracował w starej ramie na przerzutce od 3x9...
Rady? Sugestie?

Edit: dodaję podgląd na moją zębatkę 24T i jakie ma wymiary ;)

pomiar_zebatki.jpg

Edytowane przez Michal93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica koła to obwód dzielony przez pi,czyli 3,14.

Obwód to 24 zęby co 1/2 cala,czyli 12 cali

12x2,54cm=30,48cm

30,48:3,14=9,70

Tak to obliczyłem.Wydaje mi się że poprawnie.

Co do blatu 38 to mam taki w jakiejś starej korbie 3rz,i o ile wymiar wew.jest jak u Ciebie,to zew. wynosi ok.157mm,ale nie mogę go dokładnie zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że to 38t już troszkę zjedzone?
No ale wzór na pewno nie określa zewnętrznej średnicy, a jeżeli liczyć tak jak średnice podziałową, to u mnie ma 97,2mm ;)
A jeżeli nawet by miało 97 po zewnątrz to to tym bardziej nie rozwiązuje mojego problemu ocierającego łańcucha o dół wózka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle niestety, wyliczyłeś średnicę po podziałce zębatki, a podziałka nie jest na szczycie zębów, a +/- w połowie ich wysokości.

 

Michał, zmień łańcuch na 10s, a dwa, to skoro sam wycinałeś, to może zęby zębatek nie są w prawidłowej odległościod siebie. Strzelam, że masz za daleko od ssiebie zębatki skoro nie możesz wrzucić biegu i dwa, masz piny podnoszące itd?

I jeszcze jedno, poszukaj w sieci wzorów do wyliczeń kół zębatych w zależności od pidziałki. Wyliczysz sobie wszystko. To nie jest takie proste.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałeś dokładnie pierwszy post? :) to już działało na innej ramie z inną przerzutką. Dwa następne takie zestawy jeżdżą u dwóch następnych znajomych, wszyscy mają to przerobione z napędu 3x9 na 2x9.
Co mi ma dać łańcuch 10s? niższy jest? nawet jeśli to o ile może być niższy skoro rolka łańcucha jest określona standardem.

Ale proszę - masz wymiar 12,7 mm czyli dokładnie tyle ile ma ogniwo łańcucha.

wymiar2.thumb.jpg.178f360510bac068aa151557ad2517a7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Michal93 napisał:

Co mi ma dać łańcuch 10s? niższy jest?

Nie, jest węższy

 

19 godzin temu, Michal93 napisał:

Ale proszę - masz wymiar 12,7 mm czyli dokładnie tyle ile ma ogniwo łańcucha.

Tak, to jest wymiar średnicy po podziałce koła zębatego, który znajduje się +/- w połowie wysokości zęba, a nie na szczycie. Szczyty zębów są w większych odległościach od siebie niż 12,7mm. Jeśli odpowiednio wykonałeś zębatkę, to wszystko jest ok, ale być może masz za wysokie zeby. Na poniższym rysunku widać dokładnie gdzie znajduje się na zębie średnica, na której jest podziałka:

3.jpg

Jeśli wyciąłeś taki kształt zębów jak na rysunku, to wydają się one za wysokie, a to może oznaczać właśnie problem z przejściem przerzutki ponad tarczą i problemy ze zmianą biegu.

I co to znaczy "łańcuch sunie po wózku"? Kładzie się na nim na tej poprzeczce czy trze o ściankę boczną wózka? Jak to drugie, to lekarstwem może być właśnie węższy łańcuch. Jak to będzie za mało, to nic innego jak odległość pomiędzy zębatkami jest zbyt duża. Najlepiej jakbyś film nagrał i pokazał zdjęcia z opisem, bo tysiącem słów tego nie zastąpisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sunie po spodzie wózka, na szerokość nie ma problemu, bo tymczasowo jeździłem z zablokowaną przerzutką przednią na 38t. Obsługuje bez ocierania od 2 do 9 biegu ;)
O ile to przejście nad tarczą to może być faktycznie za wysoki ząb, o tyle jak mówie mając na samym dole zamontowaną przerzutkę (przypomne że to direct mount) to działają tylko pierwsze 3 biegi, na reszcie łańcuch się kładzie..
 Co do tego co wkleiłeś wysokość zęba ma kluczowe znaczenie jeżeli pracujemy ząb-ząb czyli koło zębate. Jeżeli pracujemy ząb-łańcuch - mamy koło łańcuchowe i tutaj już nie ma takich wyśrubowanych parametrów, nie musimy się aż tak trzymać ewolwenty ;)

Filmik nagram we wtorek ;)

Edytowane przez Michal93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poglądowo wklejałem dla zobrazowania, że 12,7 x 38 to nie jest średnica zewnętrzna zębatki, a śr. podziałowa czy jak tam ją inaczej zwał.

Z tego co piszesz to mogą być 2 przyczyny, za wysoki ząb na dużej i coś nie tak z małą. Obniżenie zęba dużej tarczy spowoduje, że przerzutka będzie musiała być niżej. Gdy przerzutka będzie niżej, to na młynki łańcuch nie powinien kłaść się na przerzutce. DM jednak uniemożliwia pewne działania, ciężko stwierdzić, najlepiej poznać wymiary oryginału, ale tu ci nie pomogę, bo nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wracam! ;)
Tutaj przerzutka ustawiona na wysokość tak jak działa z 38t(ok 1mm nad zębami) - zrzucając na 1x1 trze o spód wózka. 

a tutaj przerzutka ustawiona najniżej jak pozwala direct mount - na 1x3 już obciera o spód wózka. Raz że przerzutka cały czas trze bokiem wózka o 38t (śruba regulacyjna wykręcona ile się da, zapiera się już kawałek korpusu wystający - można by to troszkę stuningować ;) ) dwa że wózek haczy o zęby o ok 1,5mm na wysokości - nie ma opcji zmiany biegu i tu faktycznie mogą być za wysokie zęby.

Tutaj zdjęcie przy najniższym ustawieniu przerzutki i to, że ociera o 38t o czym pisałem przy filmie:
DSC_0184.thumb.JPG.eecf7093fac80623225b524a31994110.JPG
Wymyślicie coś? Bo ja już mam dość :)

DSC_0178.JPG

Edytowane przez Michal93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka widać, że zęby tej 38z są za wysokie. Porównaj sobie z oryginałami. U ciebie one wyglądają jak od NW. Na młynku też są wysokie choć może to nie przeszkadzać. Najprościej mówiąc, masz niezachowane średnice zewnętrzne zębatek, a co za tym idzie zwiększyła się różnica ich promieni. To powoduje, że brakuje ci pojemności przerzutki i potrzebował byś z 16/18z różnicy. Być może ogarnęła by ci to przerzutka 3rz od korby 40/30/22.

 

Szczerze? Nie wiem po kiego kombinujesz, i tak nie uzyskasz rezultatu takiego, jak na firmowych zębatkach, zmiany biegów będą ci mulić, nie widzę pinów podnoszących, zęby nie są podfrezowane. Zabawa dla zabawy.

http://www.uzurpator.com.pl/new_blog/documents/Koronki_korby_2xX.html

http://www.uzurpator.com.pl/new_blog/documents/Zmiana_biegow_z_przodu..html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 raz i ostatni napisze. Na starej ramie mi działało to bez zarzutu i u dwóch znajomych działa bardzo dobrze... i jeżeli obie zębatki mają za duże średnice to JAKIM cudem trze już na 3 koronce z tyłu? Przecież łańcuch powinien być tym bardziej podniesiony. Poza tym jeżeli to zacznie działać w tym rowerze to nie widzę najmniejszego problemu dołożenia pinów. Mam park maszynowy cnc dostępny w pracy - może dlatego zabawa dla zabawy? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się, co zmieniło się w porównaniu ze starą konfiguracją?

Przecież piszesz wyraźnie:

Cytat

W levelu a2 z 2008r przerobiłem napęd z 3x9 na 2x9 i działało super. Zmieniłem ramę na reigna i przełożyłem prawie cały osprzęt no i wystąpił problem.
Przednia przerzutka FD-M676D (którą kupiłem z ramą bo moja z obejmą nie spasi) nie chce dźwignąć tematu :/

W Levelu miałeś kompletny napęd 3x9, a więc przerzutkę o pojemności 22z. Zmieniłeś ramę i zmieniłeś przerzutkę na 2x10 które to mają pojemność już tylko 14z. Nie widzisz różnicy? Załóż przerzutkę DM od napędu 3x10, a tu najlepiej taką do korb 40/30/22 i powinieneś dać radę ustawić. W obecnej konfiguracji skichasz się, a nie ustawisz, bo masz niezachowane średnice zębatek mimo, iż wbrew pozorom masz różnicę 14 zębów.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Michal93 napisał:

jeżeli obie zębatki mają za duże średnice to JAKIM cudem trze już na 3 koronce z tyłu?

Nie ma tu żadnych cudów. Masz teraz ramę z pełnym zawieszeniem. Gdy wsiądziesz na rower, suport i przerzutka obniżą się względem tylnej osi. Jeździłeś już na tym rowerze? U mnie w fullu łańcuch trze na kilku najmniejszych zębatkach, gdy reguluję na stojaku. Pod obciążeniem nic nie ociera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję zrobić niższe zęby w 38t - zmierzone w korbie od 2x10 jest o 7mm mniejsza na średnicy - to zlikwiduje problem niemożliwości przerzucenia z 1 na 2 gdy przerzutka jest obniżona na samym dole.
 

2 godziny temu, marcinusz napisał:

Nie ma tu żadnych cudów. Masz teraz ramę z pełnym zawieszeniem. Gdy wsiądziesz na rower, suport i przerzutka obniżą się względem tylnej osi. Jeździłeś już na tym rowerze? U mnie w fullu łańcuch trze na kilku najmniejszych zębatkach, gdy reguluję na stojaku. Pod obciążeniem nic nie ociera. 

Co do tego to o tym nie pomyślałem - będę musiał to sprawdzić ;) testowane było tylko gdy rower stał bez obciążenia na podłodze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Michal93 napisał:

Spróbuję zrobić niższe zęby w 38t - zmierzone w korbie od 2x10 jest o 7mm mniejsza na średnicy - to zlikwiduje problem niemożliwości przerzucenia z 1 na 2 gdy przerzutka jest obniżona na samym dole.

Nie ma innej opcji jeśli chcesz zachować obecną przerzutkę. Przyjrzałem się dokładnie zębatce w moim rowerze, to podziałka łańcucha który opięty jest na zębatce wychodzi praktycznie na szczycie zębów czyli wysokość zęba = promieniowi okręgu. Patrząc na twój rysunek, to będziesz musiał je ściąć o +/- połowę czyli 7:2=3,5mm. Czy to wystarczy? Być może jeśli jest tak jak marcinusz napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy na pewno - przerzutka zamontowana najniżej jak się da haczy o ok. 1,5mm.
Byłem przed chwilą w piwnicy - faktycznie siedząc na rowerze na 1x5 jeszcze nie ociera ;)
Ale znowu ta przerzutka nie ciągnie tak wózkiem do góry - będzie trzeba zrobić piny podnoszące łańcuch.. Wracam w przyszlym tygodniu z urlopu do pracy to będę kombinował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...