Skocz do zawartości

[Odchudzanie] Przeróbka górala


Kiritsugu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem posiadaczem normalnego górala. Chciałbym go nieco odchudzić i przerobić na bardziej szosowego.


Rama ma 19 cali, a koła 26. Obręcze 559x17.


Chciałbym zacząć od wymienienia amortyzatora na widelec sztywny. Czytałem jednak, że taki zabieg mógłby spowodować obniżenie korby (oprócz całego roweru) i przy zakrętach mógłbym zahaczać pedałami. Czy związku z tym musiałbym wymienić przednią obręcz na 28 cali? Jak wpłynęłaby taka zmiana obręczy na rower?


Co do opon. Przednia opona to jakiś noname z dużym bieżnikiem 50-559, 1.9 cala, a tylna to Continental Race King 26x2.0.
Chciałbym mieć opony z możliwie najmniejszym bieżnikiem i szerokością (oraz jeżeli się da, to oczywiście z małą wagą), ale żeby radziły sobie na śliskiej nawierzchni oraz nierównych drogach. Nie chciałbym płacić za dużo, więc cena tych opon do 70 zł Chciałbym jeszcze dodać, że pokonuję zakręty pod dosyć ostrym kątem. Związku z tym, czy cienka opona nie powodowałaby jakichś problemów?

 

 

Jeżeli macie jakieś sugestie co jeszcze można odchudzić najlepiej tanim kosztem, to napisać.

 

Rama: Kastle Degree 5.0 HUB

Amortyzator: Kastle HDB 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że zrobię z tego szosę, a bardziej ku szosówki. Nie mam ochoty wydawać tyle kasy na szosówkę, a rower i tak potrzebuje modernizacji. Cieńsze opony z małym bieżnikiem i wyeliminowanie amortyzatora bardzo mi pomoże. Założyłem temat, bo nie mam dużego doświadczenia w rowerach i nie wiem co kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiany widelca na sztywny to musisz kupić widelec z kompensacją wysokości czyli taki sam na wysokość jak amortyzator. To, że suport się obniży to jest akurat mały problem, bo "górale" mają i tak go wysoko, a na zakrętach wewnętrzny pedał się unosi :yucky: Większym problemem jest to, że kierownica opadnie i to o parę cm i zwiększą się kąty ramy co negatywnie wpłynie na prowadzenie...

 

Hamulce masz V-brake czy tarczowe? Jeśli odpowiada Ci aluminium to wystarczy coś takiego: Force. Stalowy lub carbonowy byłby lepszy, ale cena rośnie i trzeba raczej szukać używanych...

Co do przerobienia roweru na "różnokołowca" to też jest jakiś sposób, ale wtedy trzeba by wszystko dokładnie zmierzyć i zamontować zwyczajny widelec pod 28' i takie koło. Ja kiedyś coś takiego popełniłem i wyszło tak:

69er

 
Ale u mnie to była koncepcja pół-terenowa i moja dziewczyna do tej pory na tym jeździ. Prowadzi się ciekawie i całkiem przyjemnie :thumbsup:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulce mam V-brake.

 

 

 

ale wtedy trzeba by wszystko dokładnie zmierzyć i zamontować zwyczajny widelec pod 28' i takie koło.

 

Aha, to wolałbym tego nie robić.

 

 

 

Bo napisałeś, że jak mamy jakieś pomysły jak odchudzić tanim kosztem to nam to mało mówi.

W sumie to niepotrzebnie to napisałem, bo chyba nie mam zbytnio na czym już odchudzić roweru.

 

Tak właściwie to ciężko mi napisać ile bym dokładnie chciał na to wydać. Mam trochę pieniędzy, ale nie zamierzam wydawać wszystkiego. Muszę jeszcze kupić dodatkowo siodełko, manetki, przerzutkę przednią (co już napisałem w innym temacie). Co do opon to napisałem - gdzieś do 70 zł. Może być trochę więcej, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

 

Ale powiedzmy, że widelec może być do 200 zł (używany, jeżeli w dobrym stanie). Czy można za taką cenę kupić coś przyzwoitego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem, że mam stery 25,4, czyli 1"... co wyklucza kupienie tego widelca i zawęża moje możliwości (tak przynajmniej było napisane na gwincie od sterów). Do tego mam klasyczne stery, czyli z tego co wyczytałem potrzebuję gwintu na rurze. Jeżeli będzie taka potrzeba to wymienię stery na A Head 1 cal.

 

Czy ewentualnie rozważyć kupno nowej ramy? Da się załatwić coś przyzwoitego do 200-300 zł?

 

A może ostatecznie rozważyć kupno używanej szosówki gdzieś do 800 zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...