Skocz do zawartości

[hamulce] hamulce rolkowe


SuWeK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcialem sie was spytac o stosowane coraz czesciej w rowerach przeznaczonych do podrozowania hamulcach rolkowych.

 

-czy sie sprawdzaja

-gdzie mozna zdobyc

-jak dziala (wiem ze jest radiator)

-no i jakies opinie od uzytkownikow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa... tylnie są szczelnie zamknięte w bębnie, co gwarantuje praktycznie bezobsługowość... A przednie tylko smaru... Dysponują małą siłą scisku, lecz wysoką modulacją... I działają podobnie do tarczowych... Niestety - jest minus... Potrzebujesz specjalnie dedykowanej piasty do hamulców rolkowych (z wielowypustem). Hamulec idealny dla rowerów turystycznych/miejskich... Niewrażliwy na pogodę.. Nie musisz wymieniać klocków. Cud, nie hamulec... jednak ze względu na cenę (ponad 80zł.) takowego nie posiadam. Działa na zasadzie mechanizmu krzywkowo - rolkowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Właśnie kupiłem takiego holendra miejskiego nazywa się Montego i tam są te hamulce przód i tył ,po jezdzie próbnej okazało się że mimo że mam trochę siły w rękach to bardzo słabo hamują .Czy coś tam da się wyregulować ? Jestem zaskoczony tak słabymi hamulcami .chyba coś tam jest nie tak.

post-119382-1240387586_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Hamulce rolkowe (przednie), stosowane w grupach Nexave i Nexus, mają ogranicznik siły hamowania. W tym wypadku element hamujący stanowi odmiana sprzęgła z trzema tarczami, które pod wpływem siły przekraczającej pewną wartość, zaczynają się ślizgać wobec rdzenia piasty.

 

Skoro maja ogranicznik to pewnie sie da ale biorąc pod uwage rozmiary tych hamulców czyli srednice i rozmiary dźwigniw nie napalał bym sie na rewelacje.

 

Taki hamulec ma za zadanie wytracac ped po miescie, gdzie jeździ sie raczej spokojnie, byc bezawaryjny zeby typowy zjadacz chleba nie musiał sie z nimi uzerac i działać w kazdych warunkach i taki jest ... wszystko kosztem czegoś.

 

Noooo ale ja widze ze w przednim "Ammore" są miejsca na smakowite piwoty wiec biegnij czempredzej do rowerowego kup piwoty jakiś w miare przyzwoity hamulec dajmy na to typu V a tą rolke z przodu sobie odpuść, mysle ze bedzie bezpieczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich,

prosiłbym jeszcze innych Użytkowników o opinie!

Również chcę kupić rolkowy przedni hamulec i chciałbym wiedzieć czy dobrze hamują (np. w porównaniu do V-brake'ów), czy polecacie? Aha, a uchwytów jak do tarczówek nie trzeba mieć? No i gdzie je mogę kupić na necie? - Allegro nie, sklepy na mieście też nie...

 

Dzięki wszystkim, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Napiszę: cudo.

 

Jeżdżę na rowerze z takimi hamulcami, jestem mega zadowolony!!

 

- Wcale nie są słabe (kwestia ustawienia)

- Praktycznie brak możliwości uszkodzenia (wszystko wewnątrz "puszki")

- Regulacja ogranicza się do ustawienia napięcia linki

 

Tyle tylko, że piszczą, a trochę boję się w nich grzebać, bo się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Nie widzę opcji edycji postów, więc piszę nowego.

 

Gdyby ktoś potrzebował- zdjęcia hamulca rolkowego shimano w środku:

 

f4cae3f718c0724am.jpg

 

23d6563d5b3f74b9m.jpg

 

A tu wraz z tubką smaru Shimano anti-seize. To nie jest smar dedykowany do hamulców rolkowych, ale u mnie sprawuje się wyśmienicie, pomimo kilku wielokilometrowych zjazdów tylko na tym hamulcu :icon_wink: . Smar wg producenta wytrzymuje 1200*C i ma zapobiegać zapiekaniu się elementów. Tubka kosztuje 30 zł, wystarczy na kilka hamulców.

 

d5414e3005f97776m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem na smarem miedziowym, ale wydał mi się za bardzo wodnisty. Praktycznie można go było przelewać, i bałem się, że zwyczajnie wycieknie z hamulca :mellow: Ten natomiast ma konsystencję +/- kremu do rąk. Myślę, że miedziowy też by się nadał, ale jakaś gęstsza wersja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Następnym razem użyj smaru miedziowego, powinno być tak samo dobrze a za 30 PLN będziesz miał go ze dwa razy więcej :)

 

Uważam, że najlepszy smar do hamulców rolkowych to smar ceramiczny ok 1500 st. C.

 

Co do użytkowania hamulców to mam SHIMANO INTER-M BR-IM50 przód/tył, hamuje bardzo dobrze i mogę nawet zblokować (tylko tył, przód ma modulator - chiński ABS ;) - by się to nie działo). Dodam tylko, że ważę ponad 120 kg więc BDB i nic nie piszczy jak przy V'kach :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

Podepnę się pod temat. Nie wiem czy to normalne ponieważ kupiłem używane koła wraz z hamulcami rolkowymi. A więc podczas jazdy po nierównościach coś się telepie najprawdopodobniej tarcza chłodząca ( czy jak to nazwać ) jak na postoju nią ruszam to wydaje taki stukający dźwięk po naciśnięciu hamulca, blokuje się. Czy to może być wina braku smaru i po nasmarowaniu będzie ok!? czy uszkodzone hamulce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...