Skocz do zawartości

[Smarowanie] jak smarować mechanizmy w rowerze


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

W tym poście chciałbym zapoznać się z tajnikami smarowania. Otóż, chciałbym się dowiedzieć czym smarować mechanizmy w rowerze. Zarówno profesjonalnymi preparatami jak i amatorskimi.

#1 A więc, czym i jak smarować łańcuch / obie kasety?

#2 Czym i jak poprawić smarowanie / smarować golenie amortyzatora?

#3 Czy należy oliwić sprężynę w bocianie z tyłu?

 

Mój widelec: Suntour XCT 26 100mm

 

Proszę o podanie profesjonalnych i amatorskich sposobów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1 A więc, czym i jak smarować łańcuch / obie kasety?
 Olejem do łańcucha. Korby i kasety się nie smaruje. Tutaj masz film jak to robić 

 

Czym i jak poprawić smarowanie / smarować golenie amortyzatora?
Do tego celu możesz używać Brunox deo Ale nie ma o nim zbyt dobrych opinii. Podobno wymywa smar. Lepiej co jakiś czas zrobić serwis szczególnie że w przypadku tego  amortyzatora nie jest on skomplikowany

 

3 Czy należy oliwić sprężynę w bocianie z tyłu?
Chodzi ci o przerzutkę? Jeśli tak to sprężyn tam się raczej nie smaruje 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli pojawiła się już rdza to
      Niee haha :). Nie :). "Amortyzator" chodzi jak na tę chwilę wyśmienicie (jak dla mnie) bo rower zakupiłem 3 tygodnie temu :). Ogólnie niższa półka ale można już pojeździć :).

http://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_50,10,485,615,13771,2014.html      Tam masz dane jakby coś :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli wydałeś na tego rometa katalogowe 1700zł to nie zazdroszczę...
 Niee, nie kupowałem w katalogu jakimś, tylko normalnie. Wydałem 1000 zł za nowy rower z 2 latami gwarancji, więc myślę, że taka cena za ten sprzęt jest odpowiednia i mnie osobiście to wystarcza i zadowala :).

 

 

Na Twoje pytania jest trylion odpowiedzi w google.
Po to jest forum, by pytać, odpowiadać itp. Czyż nie?

Więc nie wiecie panowie jakim preparatem smarować/oliwić amortyzator? Oprócz Brunox'a oczywiście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brunox nie służy do smarowania goleni, tylko wyciągania brudu spod uszczelek. To robi doskonale i na tym jego rola się kończy. Niestety wiele osób błędnie odbiera jego przeznaczenie i pojawiają się negatywne opinie. Do smarowania szczerze polecam Fork Juice:

http://nieoceniam.pl/testy/akcesoria/fork-juice/

Duże opakowanie, preparat jest bardzo wydajny. Stricte do smarowania goleni służy też preparat Finish Line Stanchion Lube. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie z ropy naftowej tylko z różnych frakcji ropy naftowej, a to jest różnica... Każdy człowiek jest zwierzęciem, ale nie każde zwierze jest człowiekiem :P
Po drugie moja pomyłka, bo chodziło mi konkretnie o naftę, a nie ropę naftową

Po trzecie radzę poczytać zanim napisze się głupoty... Karta charakterystyki od producenta, gdzie jak byk pisze środek SMARUJĄCY http://www.brunox.pl/pdf/BRUNOX-DEO-AEROZOL-2011.pdf

 

Więc miłego smarowania  :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z WD-40 idealny przykład. W karcie Deo na pierwszym miejscu jak wół stoi "czyszczący", "smarujący" jest na drugim miejscu. Tylko to, że znajdują się w nim także środki smarujące nie znaczy jeszcze, że do tego jest przeznaczony. Pamiętam czasy jak Deo był wrzucany przez Rock Shox'a do pudełka z amorem i zawsze był to środek zalecany do czyszczenia brudu spod uszczelek. I to wszystko w temacie, do smarowania służą inne wymienione przeze mnie preparaty. A Brunox do tego, do czego został stworzony nadaje się świetnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wd40 też jest napisane że smaruje. Miłego smarowania

Śmieszny, a nie dobry przykład... Środków smarujących jest cała masa, ale nadają się do różnych zastosowań. Smar do piast nie nadaje się jako olej do amortyzatora... Tak samo jest z WD40. Jest to również środek smarujący, ale nadający się do smarowania np. zamków w broni/drzwiach, a nie łańcuchów w rowerze!!!

 

W karcie Deo na pierwszym miejscu jak wół stoi "czyszczący", "smarujący" jest na drugim miejscu.

No to właśnie wyraźnie napisałem:

 

Oj... nie masz racji, brunox deo to środek czyszcząco-smarujący.

Co nie zmienia faktu, że służy również do smarowania. Flaga Polski jest biało-czerwona, więc według Ciebie oznacza to, że jest biała? Ty napisałeś:

 

Brunox nie służy do smarowania goleni, tylko wyciągania brudu spod uszczelek.

 

Niestety wprowadzasz w błąd osoby czytające ten temat i tworzysz kolejny mit  :( Świadczy o tym:

1. karta charakterystyki

2. rekomendacja RockShoxa, w której było wyraźnie mowa, że to środek do KONSERWACJI (a konserwuje przez usuwanie brudu i SMAROWANIE goleni), a nie wyłącznie czyszczenia uszczelek. Pisałem kiedyś w tej sprawie nawet do działu obsługi klienta w USA i właśnie taką dostałem informację.

 

Można więc wierzyć Twoim niesprawdzonym opiniom (i tworzyć następne mity na forum) lub producentowi i rekomendacji ROCK SHOXa

Zresztą w internecie jest bardzo dużo artykułów o Brunoxie i jego roli w smarowaniu goleni. Ale na forum znalazło się kilku "specjalistów" i "miejscowych speców" z serwisów rowerowych i oczywiście wszystko wiedzą lepiej od producentów, chemików, inżynierów i innych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Niee, nie kupowałem w katalogu jakimś, tylko normalnie. Wydałem 1000 zł za nowy rower z 2 latami gwarancji, więc myślę, że taka cena za ten sprzęt jest odpowiednia i mnie osobiście to wystarcza i zadowala :).

 

 

Po to jest forum, by pytać, odpowiadać itp. Czyż nie?

Więc nie wiecie panowie jakim preparatem smarować/oliwić amortyzator? Oprócz Brunox'a oczywiście. 

 

Forum jest aby pomagać ale trzeba też ruszyć trochę mózgownice i prostych rzeczy szukać w necie ,a nie tworzyć kolejne tematy z cyklu czym i co smarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...