Skocz do zawartości

[odchudzanie] Winora Yacuma 2015


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

wczoraj miałem trochę czasu i naszła mnie taka myśl żeby wreszcie zainteresować się wagą mojego roweru. Rower to Winora Yacuma 2015, specyfikacja:

 

    Widelec: Suntour NEX HLO lockout, Zawieszenie: sprężyna/olej, Skok: 63mm
    Przerzutka: Shimano M191
    Przerzutka tylna: Shimano Acera M360, 24-przełożenia
    Manetka: Shimano Altus M310
    Mechanizm korbowy: Shimano M171, 48-38-28 zębów
    Suport: Shimano UN26
    Zębatka: Shimano HG31, 11-32 zębów, 8-rzędów
    Łańcuch: Shimano HG 40
    Dźwignia hamulca: Tektro
    Przedni hamulec: Tektro Auriga, hamulce hydrauliczne tarczowe, 180mm
    Tylny hamulec: Tektro Auriga, hamulce hydrauliczne tarczowe, 160mm
    Ogumienie: CST Gripper, 40-622, wentyl AV
    Obręcz: Ryde DB19
    Przednia piasta: Formula
    Szprychy: czarne 2,0mm
    Kierownica: XLC Comp Alu Lowriser
    Chwyty: XLC Sport bo2
    Mostek kierownicy: XLC Comp Alu oversize, A-Head
    Stery: VP A42E, A-Head, pół-zintegrowane, 1 1/8", ZS44/28,6 ZS44/30
    Siodło: Winora Sport
    Sztyca: XLC Comp 31,6 mm, Alu
    Pedały: Author APD-427
    Maksymalne obciążenie roweru: 130 kg
    Typ ramy: Aluminium 6061

 

Rower po lekkich modyfikacjach, ale prawie takie jak tutaj: http://rower.com.pl/rowery/rowery-wg-producentow/winora/winora-2015/rowery-crossowe/winora-yacuma-meski-493976
 

Po ważeniu, przy mojej wielkości ramy wychodzi równo 15 kg.

 

Z wag które pomierzyłem sam to:

Przednie koło (Obręcz+Piasta+Szprychy) = 1383g

Dętka-160g/szt

Opona-582g/szt

Tarcza 180mm - 200g

 

Wagi innych czesci wg producentów:

Amortyzator - 2450g

Pedały - 280

 

Odrazu powiem że nie jestem specjalnie nakręcony na to żeby bardzo z tego roweru zbijać mase, 15kg to dużo ale wiem że lepiej jak najpierw zdejme masę z siebie a poźniej może rower. Chodzi raczej o to że może da się to zrobić przy okazji.

 

Raczej 90% tego co jeżdż to jest asfalt, scieżki rowerowe. 10% las. W miesiącu przejeżdżam ok 500 km wiec nie jakoś strasznie dużo, ale myśle że jak się teraz zrobi lepsza pogoda to będzie więcej.

 

Zastanawiam się ostatnio nad zmianą opon. Opony CST to straszna lipa. Raz już zaliczyłem kontakt twarzy z asfaltem bo na deszczu mi uciekł przód. Właściwie to na suchym też bez cudów bo opory toczenia dosyć duże, a w lesie tańczą jak jest chociaż troche nieutwardzonego podłoża. Ogólnie zero pozytywów. Myślałem nad wymianą na Sammy Slick w rozmiarze 28x1,35 (waga:360g) i do tego dętka Extra Light(105g). Zyskał bym wtedy: 277g na koło czyli łącznie ponad pół kg. Ale boję że zjazd z 40-622 na 35-622 może sprawić że wszędzie poza dobrze przygotowaną drogą bedzie słabo z przyczepnością (z 2 strony na pewno na asfalcie dużo lepiej jeśli chodzi o opory toczenia)

 

Druga rzecz to zastanawiam się nad wymianą mechanizmu korbowego na zintegrowany z suportem. Nie mamam bladego pojęcia ile da się na tym zyskać wagowo, raczej chodzi mi o to że ten obecnu sprawia mi jakieś problemy, mam wrażenie że jest jakiś giętki, coś tam w nim zaczelo pykać (pewnie subiektywne odczucie, ale na rowerze kumpla z lepszym sprzętem to wszystko działa jakoś dużoo lepiej). Zastanawiam się czy to ma sens bo może lepiej zajechać ten napęd i dopiero wtedy wymieniać (czytałem że obecność łańcuch HG40 bardzo wydatnie mi w tym pomoże :laugh: ). Jak myślicie?

 

Dodatkowo może widzicie jakiś punkt gdzie łatwo o jakąś zmiane? (pewnie amortyzator :laugh: )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmia podany a realny to dwie różne rzeczy, Węższa może być zbliżonego rozmiaru. 

Korba -zależy ile chcesz wydać. Moja Shimano z suportem była cięższa od zamiennika ze zintegrowaną osią o 600 gramów.  

Okresl budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tobo za odpowiedź.

 

Z premedytacją nie podawałem budżetu.

Raczej doszedłem do wniosku że będę wymieniał części jak się zużyją i wtedy budżet będzie odpowiednio taki jeki będzie potrzebny na zakup pożądnych komponentów np. myślełem o korbie SLX. Chodzi mi o to czy może z podanego opisu jest coś co jest ewidentnie ciężkie i nie jest to takie oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...