Skocz do zawartości

[płuca]objętość


Maki

Rekomendowane odpowiedzi

Jakze drogi i cenny kolego GdyniaBikerze :thumbsup: Podejmuje sie wspomnianej przez Ciebie merytorycznej dyskusji. Wiec do rzeczy:

 

ad.1

(...)spirometr służy do mierzenia objętości, ew. udoskonalony prędkości powietrza wydychanego czy ew. wdychanego.
Co daje Ci wiedza na temat tego z jaka predkoscia wydychasz/wdychasz powietrze??? :blink:

 

Jak już, to powinno mierzyć pobór tlenu, ale to nawet nie jest VO2max, więc nic nie mówi, bo zależy od intensywności spalania w danym momencie, oraz efektywności organizmu. Tym bardziej CO2 niewiele znaczy. Znaczy np. że Twoje jelito właśnie intensywnie trawi kolację, gdybyś zjadł mniej, to CO2 spadłoby zauważalnie lub nie.

Cholender, no strasznie zakreciles... :wacko: Masz na mysli, ze jesli owe jelito zaczyna intensywnie trawic kolacje, to w wyniku tego ktos dostaje zadyszki bo organizm zaczyna intensywnie oddychac tlenowo? :huh: Jakbys mogl to jeszcze raz troche jasnie napisac :)

 

Zwracam honor. Pokiepscilo mi sie badanie wydolnosci tlenowej z ta objetoscia,

jednakze objetosc wplywa na wydolnosc tlenowa. W sumie to co komu po tym, ze wie iz jego objetosc pluc wynosi 4,5l jak nie wie ile tlenu jego organizm pobiera z tej ilosci??? Chyba bardziej kogos ineresuje pojemnosc oddechowa i zyciowa (ile organizm moze pobrac tlenu z tego 4,5l powietrza.).

Tak jak juz mowilem u kogos kto pali 20 lat objetosc powietrza zawartego w plucach bedzie taka sama jak u osoby nigdy nie palacej (zalozmy ze oboje nie uprawiaja sportu). Czyli oboje beda mogli wykonac taki sam wdech lub jak wolisz beda mogli wyprzec tyle samo wody z wspomnianej wczesniej bańki.

 

Natomiast pojemnosc zyciowa bedzie duuzo mniejsza u osoby palacej. Jasniej i bez metafor: Mamy 2 chlopow: jeden pali, drugi nie i maja podobnej wielkosci pluca i obaj sa w spocznku. Ten co pali ma objetosc pluc 4,5L powietrza ale jego pojemnosc oddechowa wynosi powiedzmy 2L.Objetosc pluc tego co nie pali wynosi tyle samo powietrza (4,5l), ale jego pojemnosc oddechowa wynosi 4,4L

Juz wiesz o co mi chodzi?

ad.2

W pelni sie z toba zgadzam ^_^ Temat czytaja tez osoby dorosle :)

ad.3

Jesli juz to wspomniana pojemnosc zyciowa :rolleyes: Objetosc(wielkosc) pluc pod wzgledem fizycznym raczej tylko w okresie adolescencji. :down: Zwiekszenie pod wzgledem fizycznym raczej wiazaloby sie z uciskiem na organy wewnetrzne? :confused:

ad.4

Ten argument jest jak najbardziej nie do podwazenia, jednak nic (nowego) nie wnosi do tematu xD :P

ad.5

Mnie podrecznika biologii uczyc nie musisz, wszak zdaje mature z biologii B):thumbsup:@4 posty up: Nie sprecyzowalem: Liczy sie pojemnosc oddechowa w spoczynku. Zyciowa podczas wysilku :) Nie jest to jakis straszny blad a jedynie niedopatrzenie :)

Palenie może zmniejszyć też elastyczność struktur płuc, więc w niedużym (?) stopniu zredukować pojemność. Dodatkowo - co wykazałby profesjonalny spirometr z pomiarem prędkości - ta spada u palacza, czy astmatyka.

Palenie redukuje pojemnosc pluc- zatykanie pecherzykow plucnych, a co do elastycznosci struktur pluc to chodzi o objetosc pluc a nie jak napisales pojemnosc. Za utrzymanie elastycznosci struktur pluc odpowiadaja m.in surfaktanty. Co do predkosci wdychania/wydychania powietrza odsylam do mojej ad.1

Pozdrawiam,

Artro

:thanks:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe zanosi się długi post, szkoda tylko, że nikt pewnie tego potem nie czyta ;)

Co daje Ci wiedza na temat tego z jaka predkoscia wydychasz/wdychasz powietrze???
No nie mierzy się "prędkościomierzem", tylko określa współczynnik objętości do czasu - w 1 sekundzie, ale jest to rodzaj prędkości... Podałem jako dodatek, ale daje to, że u palaczy, czy astmatyków oskrzela się zwężają, pęcherzyki tracą kurczliwość, itd. więc u obu spada maksymalna prędkość wydechu. W związku z tym jest to 1 ze sposobów diagnozowania zaburzeń takich, jak astma. Jest nawet taka pseudo próba ze zdmuchiwaniem zapałki z 10cm szeroko otwartymi ustami :D

 

Mam na myśli, że proszę powiedz, co Ci daje wiedza, ile wydychasz CO2 :)?

Zadyszka nie ma nic do tego. Tak, dokładnie, CO2 powstaje w spalaniu tlenowym, zachodzącym z różną intensywnością, dostarczając energii dla różniastych procesów w organiźmie. Dlatego np. tzw. metabolizm podstawowy (spoczynkowy), czyli taki minimalny, polegający na utrzymaniu funkcji życiowych, mierzy się w spoczynku, bezruchu, będąc wypoczętym, pewnie na czczo..? W każdym razie, jeśli zachodzi regeneracja, wysiłek, to katabolizm będzie wyższy, czyli więcej CO2. Ale np. głodzenie się obniża m. podstawowy - organizm reguluje go pod wpł. różnych czynników, ćwiczenia fizyczne "przyspieszają metabolizm" na dłuższy czas po ich zakończeniu, są techniki np. nurków, pozwalające zwolnić akcję serca, a więc i m., co świadczy o możliwościach jego wahań, no i osoba o większym udziale mięśni w masie ma wyższy m. podstawowy od osoby, która ma procentowo więcej tłuszczu, bo m. tych tkanek się różni, również wielkość ciała zwiększa go...

 

Tak więc, pomiar CO2 w powietrzu wydychanym nie mówi imo nic. Co innego, gdyby mierzyć podczas maksymalnego wysiłku - wtedy można by porównywać ludzi - i tak mierzy się VO2max, czyli maksymalny pobór tlenu w jednostce czasu i to dzieli przez masę ciała, co istotne, wiadomo, większy potrzebuje więcej i mieści większe organy ;)

 

Pomiar pojemności jest potrzebny, no może odwołam się znów to patologii, żeby np obliczyć stosunek natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej do pojemności życiowej, co daje pojęcie o ew. zmniejszeniu potencjalnej szybkości wymiany gazu.

To się przydaje, ale rzeczywiście max. pobór tlenu jest ciekawszy w sporcie ;) Tylko, że temat jest o pojemności płuc.

 

ad3 - tak, użyłem objętość jako synonim pojemności, konkretnie klatka piersiowa po treningu może się nieco bardziej powiększać, a więc płuca rozciągać podczas wdechu, nie mam informacji, czy się ogólnie powiększają mocno..

ad4 wnosi tyle, że porównywałeś 2 kolesi o podobnej posturze, którzy mieli mieć tą samą pojemność, dowodzę, że niezaleźnie od palenia mogą się różnić, szczególik ;)

ad5 o miło ;) Ale wiesz, ostatecznie inni też to czytają, więc staram się być w miarę zrozumiały :D Tym bardziej, że sami jak widać nie do końca się rozumiemy, chociaż już wiem, ocb..

Chyba bardziej kogos ineresuje pojemnosc oddechowa i zyciowa (ile organizm moze pobrac tlenu z tego 4,5l powietrza.)
Ale pobór tlenu to zupełnie co innego, niż jakakolwiek pojemność... ;) ...?

 

Tak, surfaktanty.. I FEV1, pochp i immunoelektroforeza :D nie używajmy tylu dziwnych słów, bo śmiertelnicy (jeśli dobrną), będą musieli użyć wikipedii do przetłumaczenia :D No i co, że surfaktanty, palenie tak fantastycznie roz******** płuca, że można by o tym 10 stron napisać, na elastyczność też wpływa na wiele sposobów, chyba nie zaprzeczysz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...