Skocz do zawartości

[napój] izotoniczny? ? ?


Oktanek

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazlem na pewnej stronie spoób na domowy napój izotoniczny...czy ktos robił cos takiego??czy dziala? :(

a Wy macie jakies czary mary na własny napój?

 

Przepis na 1 litr napoju:

 

4 łyżki stołowe cukru

1/4 łyżki soli

1/4 szklanki gorącej wody

1/4 soku z pomarańczy (prawdziwego 100% lub 2 Łyżki stołowe soku z cytryny.

3 2/4 szklanki zimnej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak zrobiłeś to bez soli to nie jest to izotonik :)- izotoniki mają stężenie soli bliskie stężeniu soli w płynach w ciele człowieka~, przez co łatwiej i szybciej się wchłaniają i zaczynają działać

 

poszperałem troche w necie w celu znalezienia przepisów, znalazłem to:

 

1.

3-4 torebki zielonej herbaty rozpruć i wsypać

2 łyżki miodu lipowego

3-4 cm imbiru wygnieść

zalać wrzątkiem, proporcje na około 1,5 litra

1/2 lyzki soli

 

2.

Napój izotoniczny cytrusowy:

0.7l soku grejpfrutowego lub pomaranczowego

0.3 wody mineralnej

1/4 lyzeczko soli

 

3.

Napój izotoniczny jabłkowo- mietowy:

0.45 l soku jablkowego

1-2 lyzki soku z cytryny

1,5 lyzki miody

0,5 l naparu z miety

1/2 lyzeczki soli

 

4. a ten jest chyba najprostszy i wg. mnie najlepszy, bo po co kombinować?

 

1l wody niegazowanej

8-10g glukozy

szczypta soli

mozna jeszcze dodac troche cytrynki do smaku lub soku pomaranczowego

 

ew. można wogle sobie uprościć i do 1L mineralki dodawac jedynie pół łyżeczki soli, tylko kto lubi słoną wodę :D

 

Podczas bardzo intensywnej jazy na rowerze – gdy pot zalewa nam twarz, powinniśmy przyjmować ok. 0,5 l napojów na godzinę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak zrobiłeś to bez soli to nie jest to izotonik

 

Może i nie izotoniczny, ale za to smaczny :D Zawsze jak coś kombinuję z solą to się tego potem nie da pić. Chociaż na rowerze tak bardzo ta sól nie przeszkadza widać, że organizm jej potrzebuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wlasnie za poleceniem lekarza kupilem zamowiony Plyn Wieloelektrolitowy Izotoniczny cena 500ml 2,75 w aptece.

 

sklad mg/100ml

chlorek sodu 575

octan sodu 279

cytrynian sodu 79

chlorek wapnia 20

chlorek potasu 38

chlorek magnezu 9

reszta woda

 

jeszcze nie testowalem bo latam do szpitala ale jutro sparawdze jak to dziala, lekarz twierdzi ze nie ma nic lepszego jezeli chodzi o izotoniki.

 

na razie testowalem smak i... nie jest tak zle, slone ale bez przesady, dodam troche miodu (cukry proste) i bedzie "miodzio" :002:

jutro test w terenie.

 

pozdrawiam

 

michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj własnie zrobilem sobie taki wynalazek jak woda (1 litr) do tego łyżeczka soli i łyżeczka miodu(przepis podany w "magazynie rowerowym" z czerwca). smak tego byl hmm troche nie teges i mdliło mnie troszke pijąc to, dlatego brałem małe łyczki :002: ale przyznam ze jakos to na mnie działało i po 60 km dalej żyłem :P

 

tylko tak sobie teraz myślę jakby do tego wszystkiego dodać jeszcze troszke soku z cytryny, zeby smak tego sie troszke zmienił, co o tym myślicie, nie bedzie żadnych komplikacji ??

 

 

edit: ahh nie przeczytalem do końca pierwszego przepisu, gdzie własnie jest podany tez sok z cytryny, wiec trzeba bedzie wypróbowac taki mix :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a ja robie takią mieszanke:

do 0,5 litra wody (wiecej mi sie nie miesci z bidonie :P) - czesto nałeczowianki

dodaje:

a ) 1-2 łyżeczki glukozy

b ) szczypte soli (nie którzy piszą ze sie daje poł łyzki soli ale jak kiedyś tak dałem to tego wypic nie szło, no chyba ze ktos jest wielbicielem słonego smaku:P)

c ) szczypte cukru (gdzieś wyczytałem ze sacharoza przyspiesza przechodzenie wody z żoładka do dalszej częsci układu pokarnowego gdzie sie wchłania)

 

często takie coś pije i chyba troche działa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej kupić sobie izmax ionto 0,5 litra za 20 zł wystarczy na30 litrów, i nie trzeba kombinować z proporcjami.

No chyba że ktoś lubi pobawić się w małego chemika to czemu nie

 

a cos bliżej? co to tak naprawde jest? gdzie moge to dostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie ten środek (tylko, ze opakowanie 1l = 60l napoju). Smak grejpfrutowy (jest jeszcze jabłkowy), delicje to nie są, ale nie jest źle. To kwestia przyzwyczajenia po picu zwykłej wody (dotad to mialem w bidonie).

 

Działanie - psycholigicznie dobre, bo duzo lepiej mi sie z nim jeździ niż na samej wodzie. Fizjologicznie nie mam pojecia bo nie robię sobie badań potreningowych :)

 

Ogólnie jestem zadowolony. Za tak niska cene mam produkt, który fajnie działa (nawet jeśli to placebo). Jest zreszta bardzo wydajny. Stosuję mniejsze dawki niż podaje producent bo w ich proporcjach niestety jest on dla mnie za słodki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to w sklepach sie z nim nie spotkalem (jednak takie rzeczy rzadko kupuja ludzie na silke a te sklepy na nich bazuja), dlatego zamowilem w necie.

Ewentualnie popytaj w sklepie czy jak znow beda przywozic towar to by Ci tego nie zamowili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało mi się stworzyć izotonika :)

Co dziwne smakował prawie jak gatorade(na serio).

Muszę jeszcze dokładnie dobrać proporcje...

Myslę że powinno to być tak(w butelce 0,5l): 1/3 butelki zalać sokiem z pomarańczy(akurat miałem z czerwonych pomarańczy), dodać 1/4 łyżeczki soli, 1 łyżeczke cukru, 1 łyżeczke miodu, sok z połowy cytryny, trochę gorącej wody żeby się dobrze wszystko rozmieszało i resztę zalać do pełna mineralką. Myślę że powinno być good :) Idę sobie zrobić trochę tego specyfiku bo musze trawę kosić :029:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym do tego jeszcze dodał trochę wapnia i magnezu - mozna dostać pastypki do rozpuszczania.

Tak, dlaczego nikt tu nie wpadł na taki pomysł wczesniej panowie ? x D

 

Ja zwyczajnie podpatrzałem skład jakiego izostara i stwierdziłem, kupie sobie tabsy musujace i tak.... nabyłem magnez, wapń i "multivitaminke"(jedno opakowanie z tabsami ok 4 złote w markecie :P )(jedno opakowanie zawiera duzo tabsow:D ) dałem po pol kazdego tabsa na 0,5 litra wody, czyli mały bidon, czasami moze nie smakowac zadobrze, zalezy jakie macie te tabsy... jesli nie sa smakowe to nalezało by dac mniej wody i zalac jakims sokiem... Najlepszy sok to zapamietajcie - jabłkowy ! Ma odpowiedne stęzenie weglowodanow, bo nie wiem czy wiecie ze nie jest zadobra koncepcja wsypywanie do bidonu duzych ilosci cukru bo przy stezeniu znacznie wiekszym niz(optymalnym) 5 g na 100 ml czyli ok 25 g na 0,5 litrowy bidon (jak nie pochrzaniłem tej ilosci) blokuje sie działanie trzustki i moze byc nieciekawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to w sklepach sie z nim nie spotkalem (jednak takie rzeczy rzadko kupuja ludzie na silke a te sklepy na nich bazuja), dlatego zamowilem w necie.

Ewentualnie popytaj w sklepie czy jak znow beda przywozic towar to by Ci tego nie zamowili.

 

Gdzie kupić taki środek w necie wysyłkowo? Czy izmax ionto to poprawna pisownia?

 

Czy to będzie dobre na potrzeby rowerowe?

 

http://www.allegro.pl/item121935469_ionto_...lmax_na30l.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawna nazwa to : VITALMAX Ionto Vitamin Drink. Jest on prawie w każdym sklepie wysyłkowym z odżywkami. Tutaj podaje jeden z najtańszych (chodz przesylke maja troche droższa, ale jak sie wiecej zamowi lub z kumplem to niezle wychodzi).

 

Ionto 1000 ml - http://www.kulturystyka.sklep.pl/product_i...000ml-60-l.html

 

Ionto 500 ml - http://www.kulturystyka.sklep.pl/product_i...500ml-30-l.html

 

 

Od razu mówię, że taki duży starcza na naprawde wiele (ja w tym sezonie nawet 1 butelki jeszcze nie zużyłem).

 

 

Ten link co podałeś to właśnie ten sam produkt, tylko z Allegro (tylko, ze 500 ml). Teraz wyczai gdzie Ci wyjdzie taniej, zastanów się nad smakiem i kupuj :angry2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...