Skocz do zawartości

[przerzutka] shimano zee + zmieniarka Sram X.7 i napęd 2x9


wojtas7

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu jeżdżę w takiej konfiguracji:

 

- manetka Sram x.7 9 biegów, cyngle

- przerzutka Shimano Zee 10 biegowa, wersja FR do kaset maks 36

- kaseta Shimano XT/SLX (drugie koło) 11x34 - 9 biegów

- łańcuch Shimano XT HG93

- tarcze z przodu dwie Specialities 38x24

 

Po odpowiednim skróceniu łańcucha i wyregulowaniu całości chodzi to idealnie, z tym że na przełożeniu 38 z przodu i 34 z tyłu przerzutka jest dość mocno naciągnięta do przodu. Na maratonach korzystam z takiej kombinacji.. Przekos w drugą stronę 24x34 łańcuch minimalnie nie wisi i nie ociera, więc długość łańcucha jest OK. Dostępne wszystkie biegi z obu tarcz.

 

Problem jest z jazdą pod obciążeniem. Jeden maraton przejechał spoko, pod koniec z tyłu zrzucał dwa biegi, żeby zrzucić jeden trzeba było zrzucić dwa i jeden podnieść. Przy regulacji - krzywy hak. Hak wcześniej nowy. Po prostowaniu znowu wszystko chodzi idealnie, maraton w błocie - i znowu krzywy hak i zmienianie biegów dalekie od idealnego. Znowu regulacja i znowu historia się powtarza z krzywym hakiem.

 

Czy jazda pod obciążeniem w takiej kombinacji może powodować krzywienie się haka? Czy pomogłoby dorobienie podkładki 6mm pod mocowanie linki przerzutki żeby uciąg linki był idealny tak jak przerzutka tego chce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie dwie sprawy do poprawki:

  • masz krzywy hak - ręcznie tego nie wyprostujesz idealnie. Niech ci zrobia to w jakimś serwisie albo zrób to tym.
  • przekraczasz dozwoloną pojemność zmieniarki. ZEE maksymalnie obsługuje 36z. Róznica w korbie to 38-24 =14z, różnica w kasecie to 34-11=23z. Teraz dodajesz te dwie wartości i potrzebujesz przerzutki o objętości 37z, czyli odrobinę powyżej możliwości ZEE. Mało która krótkowózkowa zmieniarka ci tyle obsłuży.

ZEE, aby idealnie grało z 9 biegowymi manetkami SRAM, potrzebuje 2 milimetrowej podkładki, takiej jak w tym wątku. Sprawdziłem osobiście.

zee-9-600x450.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorobię tą podkładkę, myślę też że niepotrzebnie mam skrócony łańcuch żeby koniecznie obsłużyć wszystkie kombinacje, najgorsza jest obie tarcze duże, a tak niestety jeżdżę - podjazd podjazd i dopiero jak się kończy z tyłu to zrzucam na małą z przodu jednocześnie i 2-3 biegi z tyłu w dół..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę dodać, że robiłem taki eksperyment z XTR - em (ponieważ chciałem mieć przerzutkę z hamulcem i manetki 9) , niestety pod obciążeniem w terenie przerzutka za cholerę nie dała się ustawić tak żeby pracowała idealnie, skończyło się powrotem do przerzutki X0  :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...