Skocz do zawartości

[hamowanie]Jak zatrzymać szosę ;-)


hadwao

Rekomendowane odpowiedzi

 

Poczucie estetyki to też kwestia subiektywna i bezdyskusyjna, nieprawdaż? :)

 

Prawda prawda :)

 

Co do wyboru trasy to powiem tak. Dysponuję szosą od b. krótkiego czasu i efektywne hamowanie z chwytu środkowego nie sprawia mi problemu. Jedyny wpływ na wybór trasy mają cechy szosy jako takiej :) Myślę więc, że to kwestia czasu, aby autor wątku również opanował tą umiejętność i problem zniknie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii hamowania to dobrze jest z lekkim wyprzedzeniem przewidywać jego zwiększoną potrzebę i np. na zjazdach lub przy dużych prędkościach schodzić do dolnego chwytu (dodatkowo zyskujesz na zmniejszeniu oporu powietrza). Na prostej trasie siła hamowania którą dysponujesz z górnego chwytu powinna być wystarczająca. Poza tym czym mniej hamujesz tym lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pieprzenie ze powinno sie dac zblokowac kolo.

zależy to przecież od kilku czynników

 

1 masa kolarza

2 predkosc kolarza

F=m*V

 

im większa prędkość tym ciężej zblokowac kolo bo trzeba większej sily.

im wieksza masa tak samo. dochodzi jeszcze pęd

dodatkowo im ciezszy kolarz tym bardziej naciska na oponę i powoduje większą przyczepność. wiec trzeba wiecej siły zeby ją zerwać

 

same opony też mają różną przyczepność

 

za dużo czynników żeby powiedzieć ze hample szosowe powinny moc bez problemu zblokowac koła a raczej koło tylne bo przednie jeszcze ciężej zblokowac bo masa podczas hamowania przenosi się na przód

 

Wysłane z mojego GT-I9001 przy użyciu Tapatalk 4

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za dużo czynników żeby powiedzieć ze hample szosowe powinny moc bez problemu zblokowac koła a raczej koło tylne bo przednie jeszcze ciężej zblokowac bo masa podczas hamowania przenosi się na przód

 

Tochę nie mój temat, bo w szosie mam klasyczną kierownicę. Nie mniej jednak w szosie znacznie łatwiej zablokować koło i np wpaść w poślizg niż na każdym innym rowerze. Na początku bałem się, że szczęki będą za słabe, ale jak wsiadłem i zobaczyłem jak łatwo zablokować tylne koło, stwierdziłem, że mocniejsze w szosie nie są potrzebne.

Opony Schwalbe Lugano, szczęki Sora, klamki Avid FR-5, klocki Shimano. Jedyne czego mi brakuje to modulacji. Klocki są dość twarde. Czarna mieszanka Clarks'a jest bardzo miękka - nie wiem jak to wypada w szosowym wydaniu, ale w klocku MTB (wsuwki) jest super miękka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mklos1 masz rację xtremesystems, za bardzo teoretyzuje na temat tej mnogości czynników :P Jasne, że wymienione przez niego czynniki wpływają na łatwość zablokowania koła, ale nie w sposób liniowy i nie w tak istotny ja sugeruje. Przy obecnej skuteczności hamulców czynniki wymienione przez kolegę (oczywiście w odniesieniu do rzeczywistości) nie mają praktycznie żadnego wpływu na łatwość zablokowania koła.

Tylne koło bardzo łatwo traci przyczepność (wpada w poślizg) i dlatego znacznie łatwiej je zablokować (zresztą z tego samego powodu, głównych hamulcem w rowerze jest przedni). Łatwość zablokowania w przypadku tylnego koła zależy przede wszystkim od ciśnienia (im niższe tym trudniej zablokować), powierzchni styku opony z podłożem (w szosówkach łatwiej) oraz samej nawierzchni (asfalt, szuter itp.).

 

Prędkość i masa (czyt. pęd) o czym pisze "ekstremalny" mają znaczenie w długości drogi hamowania, a nie łatwości blokowania koła tylnego koła. Oczywiście w przypadku przedniego jest inaczej - tam główną rolę odgrywa właśnie pęd, bo to koło podczas hamowania znacznie trudniej traci przyczepność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

 

skoro w wielkim tourze jednym, drugim i trzecim mogą jechać na szczękach i dają radę przy ich prędkościach i w peletonie i w Alpach i w Pirenejach, to czemu zwykły amator w Polsce nie?

 

Szczerze mówiąc nie rozumiem tej całej dysputy z ww. powodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...