Skocz do zawartości

[1300-1800] Rower crossowy jaki?


Rekomendowane odpowiedzi

Co znaczy na ulicy? Nigdy nie zjedziesz nim poza asfalt czy trasę rowerową utwardzoną masą bitumiczną? Jeśli tylko asfalt to opona slik, jeśli czasem teren to semi slik. Jeśli tylko asfalt to amortyzator nie jest konieczny o ile w ogóle potrzebny jeśli jednak i przełaj to się amortyzator przyda.

Ten

Cross Disc ERIES EVEO SHIMANO LX 9 x 3 19" (5218209621) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

opony bardziej teren niż asfalt.

 

JUŻ JEST! KING OF THE ROAD LAZARO INTEGRAL V3 2015 (5247341443) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

!HYDRAULIKA ALIVIO BLOKADA__LAZARO ELITARY V3__MEN (5248229004) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

semislik jak u mnie tylko niższy dobry po terenie i po asfalcie.

 

Mowa oczywiście o terenie po którym będziesz jeździł. Ulica. O osprzęcie się nie wypowiadam.

O meridzie nie wspomniałem bo masz 2tyś i szukasz za 2tys max więc ja bierz akurat tyle kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podobnie jak poprzednicy trafiłem na forum (ja z googla) szukając nowego roweru.

 

Na rowerach się nie znam. Jeżdżę do pracy + na dłuższe wycieczki 40-80 km (najdalej 130 km), głównie ścieżki rowerowe, ubite ścieżki + ulice, czasami las jak trzeba zrobic jakis skrót lub się ochłodzić. Chciałem aby nowy zakup posłużył mi (oczywiście przy odpowiednim serwisowaniu) kolejne 15 lat jak mój pierwszy w życiu rower "górski". Z tego powodu poświęciłem trochę wolnego czasu i zrobiłem zestawienie w Excelu które komuś może się przydać. Ja jeszcze wczoraj się wahałem - dzisiaj już mam tylko wątpliwość jaką ramę wybrać dla siebie.

 

Lazaro Integral V3 2015 VS. Cross Disc ERIES EVEO SHIMANO LX 9 x 3 - porównanie tabelaryczne w Excelu - każdy komponent rozpisany i podlinkowany

 

Starałem się jak mogłem aby było rzetelnie rozpisane. Jestem rowerowym laikiem. W ostatnim miesiącu dowiedziałem się o rowerach więcej niż przez ostatnich 15 lat - odkąd mam "górala" :)

Jesli komuś z jakiegoś powodu nie działa link to moim faworytem jest Eries Disc (na początku jeszcze w zestawieniu był Lazaro Elitary v3 ale odpadł w bezpośredniej konfrontacji z Eries w stosunku cena/podzespoły).

Moje oceny komponentów często polegały na prostej zasadzie Alivio lepsze od Tourney - korzystałem z rozpiski Alivio 2015 i pozycjonowania różnych linii Shimano

 

Plusy Lazaro V3 (tylko w porównaniu do Eries bo samych plusów ma dużo więcej):

  • marka i model chwalona na forum od bodajże 4 lat
  • dobra cena w stosunku do komponentów (w sklepie za markowy rower o takich parametrach trzeba by było dać około 2500+), Eries jest 125 zł droższy doliczając już przesyłkę.
  • kaseta Shimano Alivio HG-300 9V (Eries ma SHIMANO Acera CS-HG30-9 11-34 czyli 1 klasa niżej - okiem laika)
  • serwis gwarancyjny (na forum czytałem że Lazaro ma swoje "zaprzyjaźnione" punkty w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców)
  • możliwość wyboru 3 kolorów i 3 rozmiarów ram

Plusy Eries Eveo Disc LX:

  • przerzutki (tylna i przednia) Deore LX. Jest to model 2 klasy wyżej niż Alivio (wg rozpiski Shimano). Niby tylna jest modelem z 2009 roku a przednia z 2012 ale dzisiaj byłem w sklepie stacjonarnym i oglądałem Scotta Sportster 30 za 2599 i on miał tylna Deore (klasa niżej niż LX?) z 2010 roku, reszta to w większości Altusy. Tak więc nawet znane marki pakują stare ale i dobre podzespoły jako sprawdzone rozwiązanie.
  • klamkomanetka hydrauliczna (na 2015 rok) SHIMANO ALIVIO ST-M4050 9x3  - najnowszy wypust, zintegrowane manetki zmiany przełożeń z klamką od hamulca hydraulicznego
  • łańcuch SHIMANO Deore CN-HG53 (Lazaro ma Alivio)
  • hamulce SHIMANO ALIVIO M4050 tarczowe hydrauliczne - (Lazaro ma V-brake tektro) - podobnie jak klamkomanetki z którymi tworzą zestaw - model  na 2015 rok
  • obręcze RYDE TAURUS - tutaj się zastanawiałem i w sumie dałem remis - bo nie są to obręcze tej samej firmy i ciężko porównać modele. Eries na lekki + za to że ma specjalne obręcze oczkowane przeznaczone do hamulców tarczowych (niby szczegół ale widać że producent zadbał). No i Ryde to holenderska firma robiąca tylko obręcze, a Kands moim zdaniem je tylko branduje i nie jest to ich Corowy biznes.
  • piasty - przód tył Acera w Eries (Lazaro Tourney, 2 klasy niżej- czyli podstawowy model Shimano - ale za to z najnowszej kolekcji jesli to kogoś interesuje)
  • siodło - dałem remis - w Lazaro podoba mi się anatomiczny kształt, Eries ma siodło znanej włoskiej firmy Selle Royal (firma chwalona po forach i blogach). Mniej mi się podoba wizualnie ale jest lekko żelowe więc może mój tyłek mi za ten wybór podziękuje ;)
  • kierownica - tez remis ze wskazaniem na Eries za ergonomiczne chwyty (długość to 620mm - taka samą ma wspominany Scott do którego się dzisiaj przymierzałem)
  • rama - oba mają al-6061 (w aukcji Eries jest napisane że hydroformowana - w Lazaro brak takiej informacji a w innych modelach jak była to pisało - nie wiem, może przeoczenie) mały + dla Eries.
  • cena/podzespoły - patrząc w internecie i po sklepach stacjonarnych za takie parametry trzeba by było dac w markowym modelu 3000-3500 zł.

to tyle ode mnie :) przypominam o linku do tabelki Lazaro Integral V3 2015 VS. Cross Disc ERIES EVEO SHIMANO LX 9 x 3 - porównanie tabelaryczne w Excelu - każdy komponent rozpisany i podlinkowany

jesli ktoś zobaczy w niej błędy to poproszę o info - tak jak pisałem jestem amatorem i rozpisałem tylko "na chłopski rozum". Wiadomo same części nie jeżdżą i cokolwiek bym nie kupił to będzie lepsze od mojego 15 letniego MTB :)

 

Zastanawiam sie jedynie nad ramą bo sam rower zamówię w weekend.

Mam 178 cm wzrostu i 83,5cm po wewnętrznej stronie nogi (bez luzu w lekkim rozkroku). Różne wyliczenia podają mi albo 19" albo 20,6" więc jedynie tutaj mam dylemat.

Jesli ktoś chciałby się odwdzięczyć za poświecony czas na analizy to poprosze o pomoc w tym temacie.

 

a teraz mniej ważna część czyli geneza zakupu (można pominąć) :)

 

Od kilku miesięcy zbierałem się do zakupu ale raczej przymierzając się do roweru w sklepach stacjonarnych (zacząłem po sezonie 2014 i szukałem wyprzedaży).

Znałem kwotę jaką chce wydać - max 1600 zł. Pierwszym rowerkiem jaki się spodobał był Unibike Flash, potem zakochałem się w Romecie Orkan 3. czekałem na wyprzedaże ale Romet miał niesamowity sezon i się wyprzedały. Zostały pojedyncze sztuki 4 i 5 ale przekraczały budżet. W międzyczasie poczytałem trochę o osprzęcie i jedyną rzeczą na którą byłem napalony i której nie mogło zabraknąć to hydrauliczna blokada amortyzatora (HLO) żebym mógł blokować go w trakcie podjazdów aby nie tracić energii (jeżdżąc ze znajomymi na starym 15 letnim góralu ze sztywnym widelcem zawsze podjazdy wygrywałem - teraz już wiem czemu - innym się rowery za bardzo bujały). Niestety markowe rowery z HLO w stacjonarnych sklepach były bardzo drogie. Zacząłem szukać w internecie czy nie znajdę ich taniej - niestety często sklepy trzymają ceny katalogowe, lub niewiele zmniejszają albo dają gratisowe akcesoria - pewne wymogi producentów aby nie walczyć ceną :/

 

Szukałem na allegro, sporo jest ciekawych używanych ale chciałem nowego no i znalazłem Lazaro. Poszukałem na forum i rewelacja - same pozytywne opinie - to sprzęt który mi pasuje (mocne podzespoły pomijając oczywiście sam widelec). Ktoś napisał żeby czekać na Kandsa Maestro bo może być lepszy. Niestety z tego co piszą inni, nie dość że nie lepszy to i droższy... No i wszystko zmąciła informacja że wyszedł Eries Disc (na allegro widziałem model na V-Brake biały za 1299 i on był ew. alternatywą dla Lazaro ale nie wygrał z nim). Po wczytaniu się w parametry rozpisałem oba na czynniki pierwsze i zrobiłem sobie tabelkę z + i - obu modeli. Ostatecznie zdecydowanie wygrał Eries Eveo Disc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super ale do tej ramy eries nie jestem przekonany. Wydaje mi się ona krótka, mało jest zdjęć w aukcji. Dlatego ciężko doradzić na 100% która będzie lepsza. Przydałaby się jakaś konkretniejsza recenzja ;) Jeśli chodzi o objezdzanie kolegów na podjazdach to myślę że to po prostu dzięki Twojej lepszej nodze. Chociaż hydrauliczna blokada skoku też w tym pomaga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jur- z tą meridą to była ironia. bo jak widać płacisz za nazwę. Dziś pogoda super i chyba se pyknę traskę taką z 60km.

Prześledziłem genezę zakupu. Kupować rower rok i nie mogąc się zdecydować nic nie kupić? Czekasz na wyprzedaże? Bez jaj panowie ale to trochę śmieszne jest. A przykładowo auto ile lat będziesz kupował i czekał na wyprz? Nie wspomnę o mieszkaniu bo to w 10siątkach lat wyjdzie.

Edytowane przez zizitop901
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak troszeczkę sobie czytam to forum i skłaniam się do przekonania że zaczyna mieć charakter bardziej psychoterapeutyczny mający pomóc w rozwianiu wątpliwości i rozterek osobistych natury wewnętrznej
Pomijając fakt wydanie większej kwoty pieniędzy to tez sa takie osoby które obiecały sobie bądź bliskim rodzinie czy lekarzowi że zaczną uprawiać jakiś sport. Więc wybrzydzają, szukają pretekstu aby tego roweru nie kupić bo tak naprawdę nie chce im się tego nie chce <_<  Oczywiście nie generalizuję i nie wrzucam wszystkich do jednego worka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super ale do tej ramy eries nie jestem przekonany. Wydaje mi się ona krótka, mało jest zdjęć w aukcji. Dlatego ciężko doradzić na 100% która będzie lepsza. Przydałaby się jakaś konkretniejsza recenzja ;) Jeśli chodzi o objezdzanie kolegów na podjazdach to myślę że to po prostu dzięki Twojej lepszej nodze. Chociaż hydrauliczna blokada skoku też w tym pomaga ;)

Ta rama na 100 procent jest krótsza co może powodować mniej wygodne pokonywanie dłuższych tras.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej są osoby (wiem to po sobie), które mają mgliste pojęcie o rowerach i chciałyby uzyskać jakąś poradę od ludzi, którzy mają pojęcie o wiele, wiele wieksze.

 

Ja wiem po sobie, że na rower jestem zdecydowany (nie będzie traktowany priorytetowo - uprawiam inny sport), ale a początku chciałem wydać max 1000zł.  Zacząłem śledzić forum i już dołożyłem 100-200 (Lazaro Integral V2), potem kolejne pieniążki (Lazaro Integral V3) a teraz to już zastanawiam się nad Lazaro Elitary...

Ciekawe co będzie jak żona się dowie:)

 

Czy możecie mi poradzić czy przy umiarkowanym uzytkowaniu - głownie asfalt i bruk, czasem park i drogi polne itp., przebieg to wydaje mi sie, ze do max 80 km tygodniowo- odczuję róznicę miedzy Integral V2 i V3 lub V3 i Elitary?

 

Duża jest róznica w pozycji (chodzi mi o wygodę) pomiedzy crossem a trekkingiem (nad nim też myślałem).

 

Wcześniej miałem Kross Hexagon V3 i jeśli mam byc szczery to nie byłem zadowolony z niego.  Pozycja , źle działające przerzutki (regulowane kilka razy w serwisie) itp.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

copone - to myślę wynika z emocjonalnego niańczenia za młodu i szukania na forum matki.
rodszyld69 - prawdopodobnie tak jest bo jak się czegoś chce to się to osiąga.
gumka - masz racje ale jak się coś upatrzy samemu trochę poszuka w necie a jest tego od ..... a potem zada konkretne pytanie a nie robi z forum wyrocznie czy wyszukiwarkę to się uzyska sadzę konkretna odpowiedź a tu podaje się 3modele i teraz lotto a ten to a ten tamto ale ten 3ci to to to i to no ale tamten to i czytam cyt: mam mętlik w głowie". A to manetki nie ładne a to 1mm rama za krótka a to bidon w zestawie a to lampka a to coś. Niestety jak kupisz mercedesa to nie bmw a jak bmw to nie mercedesa i to jest problem. Poza tym rozważamy tu zakup roweru w granicy 2tyś jeszcze usilnie jadąc po cenie w dół żeby kupić extra ramę na extra osprzęcie w extra niskiej cenie żeby potem powiedzieć kupiłem taki rower za 1300zł a kosztuje 5tyśi i żeby nie usłyszeć no ale przepłaciłeś bo tamten model....

Edytowane przez zizitop901
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zizitop901 - nie do końca chodzi mi o podanie róznic między tymi modelami, ale o to czy pomiędzy 1 i 2 oraz 2 i 3 różnice będę odczuwalne podczas normalnego uzytkowania i czy warto dołozyc wiecej pieniędzy.

 

Poza tym rozważamy tu zakup roweru w granicy 2tyś
 - w  temacie jest 1300-1800zł ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie pytałem czy warto kupić ten rower tylko czy osprzęt jest wart ceny bo o osprzęcie nie mam wielkiej wiedzy bo nie jestem z tym na bieżąco bo czasu na to nie mam. Uzyskałem odpowiedz pokrywająca się z moimi wyszukanymi informacjami że szału nie ma ale jest ok. Kupiłem i jestem zadowolony nie żebym reklamował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześledziłem genezę zakupu. Kupować rower rok i nie mogąc się zdecydować nic nie kupić? Czekasz na wyprzedaże? Bez jaj panowie ale to trochę śmieszne jest. A przykładowo auto ile lat będziesz kupował i czekał na wyprz? Nie wspomnę o mieszkaniu bo to w 10siątkach lat wyjdzie.

 

Z tym rokiem szukania to lekka przesada ;) bo sprowadziło się to do odwiedzin 2 sklepów rowerowych (przy okazji przechodząc obok) we wrześniu 2014 i potem prześledzenia po jakimś czasie internetu czy są wyprzedaże.

Teraz jak zrobiło się cieplej to miałem mocne postanowienie i od ponad tygodnia rozglądam się aby w końcu coś kupić i nie tracić czasu w przyszłości. (PS. samochód kupiłem w miesiąc z polecenia z dobrej ręki, mieszkanie w koło pół roku ;P)

Gdyby ktoś kiedyś nie rozpisał się na temat Lazaro Integral V3, to nie było by tych dyskusji i wszyscy kupowalibyśmy firmówki bo sprawdzone.

 

Mam nadzieję, że komuś przyda się to zestawienie które zrobiłem i pomoże w podjęciu decyzji. Gdybym nie miał do dołożenia 125 zł to bym brał w ciemno Lazaro Integral V3 bo to super rower za rozsądną cenę. Do Elitary bym za to nie dołożył - ot takie moje przemyślenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GoldAndBlack zestawienie ciekawe, jeżeli chodzi o porównanie cena - komponenty. Aczkolwiek nie daje odpowiedzi co do funkcjonalności ramy. A są to wbrew pozorom istotne niuanse przy wyborze, bo to zasadniczo zmienia pozycję na rowerze a przez to jego funkcjonalność. Jeżeli eveo to cross dający pozycję roweru trekkingowego czy miejskiego to jest to nieporozumienie. Czekam z niecierpliwością na kogoś, kto go ujerzdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał eriesa na dniach i dam znać, acz jestem osobą, która preferuje krótsze ramy aniżeli dłuższe.

@GoldAndBlack Ładne porównanie :) Dla mnie jedyną niewiadomą jest rama - ale nie chodzi tutaj o jej długość, ale o jakość wykonania. Lazaro jest w pewnym sensie "sprawdzone" przez użytkowników, w eriesie nie wiadomo czy nie będzie takich kwiatków jak kiedyś z krossem, ale myśle, że nie ma powodów, by się martwić.


Aha, co do kasety to niekoniecznie jest to acera - na dużej części aukcji na allegro jest napisane, że to alivio. Tutaj np. http://allegro.pl/kaseta-shimano-cs-hg30-9-9-rzedowa-11-34t-i5108650809.html sprzedający podaje, że kaseta jest z grupy alivio/acera.

Edytowane przez Smule
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jeżeli eveo to cross dający pozycję roweru trekkingowego czy miejskiego to jest to nieporozumienie. Czekam z niecierpliwością na kogoś, kto go ujerzdza.

 

Dlaczego nieporozumienie? Czy Cross aż tak daleko odbiega od trekingowego (ja myślałem że trekingo to taki cross z lekko inną kierownicą + dodatki typu błotniki, bagażnik itp)? Możesz wytłumaczyć na chłopski rozum?

 

Niestety Eries Eveo Disc pojawiły się w zeszłym tygodniu i chyba będzie trzeba poczekać na kolegę @Smule lub ew. na mnie (na pewno zdam relację i go zmierzę w szerz i wzdłuż i obfocę).

 

Kwestia ramy nie da się porównać z Lazaro bo na aukcji nie ma zmymiarowanej (zdjęcia mogą być z różnymi ramiami i robione różnym obiektywem - są niemiarodajne - choć rzeczywiście na oko jest krótka).

Dla MTB wychodzi mi że powinienem  mieć 19" dla trekingowej 21". W obecnym rowerze przy dłuższej jeździe bolą mnie nadgarstki i drętwieją mi dłonie - nie chciałbym aby w nowym się to powtórzyło... (nie wiem co może być przyczyną - pewnie złe ustawienie ciała i za duży ciężar na przód?)

 

Znalazłem kalkulator odnośnie geometrii ramy który wylicza wszystko co jest potrzebne - niestety sporo mierzenia na początku - ale warto bo wyniki rozpisują każdą kwestię ramy do budowy naszego ciała.

http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp - niestety bez zwymiarowanej ramy Eries za wiele mi to nie daje. Ew. mogę porównywać z MTB którego mam.

 

mnie przed rama 20,5 jedynie powstrzymuje strach że będzie za mało luzu od ramy do moich "klejnotów" :)

 

może głupie pytanie - czy jeśli koła w Crossie są o 2 cale większe niż w MTB to górna rurka ramy też pójdzie o te 2" do góry? Czy może geometria ramy Crossa niweluje tą różnicę i/lub amorek jest krótszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na Twoje pytanie w ten sposób: cross to teoretycznie rower trekkingowy o zacięciu sportowym. Czyli z automatu wymusza bardziej pochylony styl jazdy no i oczywiście rezygnuje z dodatków w postaci bagażnika ect. Wyprostowana pozycja nie daje możliwości do bardziej dynamicznej jazdy ze względu na opory i samą pozycję, która nie daje takiego przyłożenia siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok przeanalizowałem tą ramę z Eries i chyba nie ma z nią aż takiego problemu... Wygląda na krótką ale sprzedawca podał wymiary i wszystko jest moim zdaniem OK (w porównaniu z Lazaro nie wiadomo jakie rozmiary ram były focone i jaki obiektyw zastosowany a to ma wpływ - a na aukcjach wymiarów brak)

Odwiedziłem strony znanych producentów i dla crossów te parametry geometrii ramy są bardzo zbliżone przy 20,5" ramie. (nie mówię już o 19" bo tam to prawie identyczne)

Dzisiaj wyjeżdżam i kończę ten temat a jak wrócę w niedzielę wieczorem to zamawiam Eries Eveo Disc bo w tej cenie nie ma sobie równych (markowe kosztują z tym sprzętem 3-3,5 tys).

Edytowane przez GoldAndBlack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...