Skocz do zawartości

[rower] Specialized Camber vs Canyon Nerve AL 7.9


pfourul

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Na początek chciałbym się przywitać, bo jest to mój pierwszy post na tym forum.

 

Po wielu latach przerwy planuję powrót do roweru. Zdecydowałem sie na 29er'a. Jeśli chodzi o osprzęt i dane techniczne podawane przez producentów to jestem kompletnie zielony. Szukam gotowego roweru w przedziale cenowym 8-10tys. Odwiedziłem kilka sklepów, zrobiłem kilka przymiarek, lecz nadal nie jestem zdecydowany ;-)

 

W moje oko wpadły

- Specialized Camber

- Canyon Nerve AL 7.9

 

Byłem prawie zdecydowany na Camber'a , ale z pewnych źródeł dowiedziałem sie o marce Canyon.

Proszę mnie uświadomić co z tych 2-ch modeli jest lepsze, ma lepszy osprzęt itd.

 

Pierwsze pytanie które mi przychodzi do głowy dotyczące Canyona to dobór ramy. Naczytałem się, że ta marka ma niestandardowe rozmiary ram. Niedawno siedziałem na Specu Stumpjumperze FSR 29" na ramie L i było idealnie. Jak to sie ma w przypadku Nerve AL 7.9? Mam 185cm wzrostu.

 

Kolejną zagadką dla mnie jest różnica pomiędzy Nerve AL 7.9 , a Nerve AL 8.9. Czy warto dołożyć te 800zl do wyższego modelu?

 

Doradźcie co wybrać w tych pieniążkach.

Może macie tez jakieś inne, lepsze propozycje?

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canyon będzie nieco inaczej jechał niż Camber , gdybym to ja miał wybierać przy 182 cm, to żaden ;), najchętniej poczekał bym na wersje tych rowerów z kólkami 27,5" ... jechałem  na próbę w terenie na Specu Stumpjumperze 29er rozm. L i jest jak dla mnie zbyt "trudno skrętntny" ...

Jeśli chodzi o rozmiar, to Canyon L powinien dać pozycję zbliżoną do Speca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Canyon będzie nieco inaczej jechał niż Camber ,

 

W czym tkwi różnica? Wytłumacz mi łopatologicznie. Jestem amatorem i szukam fachowej pomocy ;-)

 

 

 

gdybym to ja miał wybierać przy 182 cm, to żaden

 

Mam 185cm. Więc co polecisz w przedziale cenowym jak wyżej? Jak napisałem wcześniej, nie znam się na sprzęcie i szukam pomocy na forum. Nie oczekuje odpowiedzi ze coś jest be, bez wyraźnych argumentów. Szukam 29" i do przejścia na 27,5" raczej mnie nie namówisz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 176 cm wzrostu i Cambera Experta z 2011 roku w rozmiarze M 26" i nie rozumiem trochę tego popędu za 29". Jeszcze nikt nie napisał Ci co jest be. Jednakże jeśli teraz przeglądam ofertę Specialized na rok 2013 z Twojego przedziału cenowego to jestem lekko zszokowany. Za takie pieniądze jakimi dysponujesz możesz mieć Cambera lub Cambera Comp. Żaden z w/w nie oferuje nic (poza ramą, renomą firmy, przemyślaną i sprawdzoną geometrią) szczególnego. Może warto poszukać wersji z 2012 roku?

Edytowane przez Deg2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźny argument, to spora "ospałość"  i mała "podatność" na skręcanie w przypadku Speca, zwłaszcza w porównaniu z dobrze mi znanym, takim samym modelem, na takiej same ramie, tylko z kołami 26" ... i biorąc pod uwagę swoje doświadczenia z tym modelem, uważam, że koło 27,5 było by "jak znalazł" do tego modelu i rozmiaru + zmniejszenie bazy kól i skrócenie tylnych widełek ... Canyon powinien być nieco zwrotniejszy, więc może potencjalnie jest lepszym wyborem ... do tego jest lepiej wyposażony ...  nikogo nie zamierzam "namawiać" na koło 27.5", mam swoje przemyślenia i sporo km. przejechanych na Specu ...

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyraźny argument, to spora "ospałość"  i mała "podatność" na skręcanie w przypadku Speca, zwłaszcza w porównaniu z dobrze mi znanym, takim samym modelem, na takiej same ramie, tylko z kołami 26"

No dobrze to już coś, jakaś kolejna informacja. Jeśli chodzi o styl jazdy, to owszem chce poszaleć troche w terenie, ale bez ciasnych zwrotów, czasami też zamierzam wylecieć ta maszyną na szose. 

 

 

i biorąc pod uwagę swoje doświadczenia z tym modelem, uważam, że koło 27,5 było by "jak znalazł" do tego modelu i rozmiaru + zmniejszenie bazy kól i skrócenie tylnych widełek

 

Zamierzam kupić rower w najbliższym czasie, więc szukam czegoś co jest obecnie dostepne, jest w całości i w miare rozsądnie złożone ww. budżecie. Nie jestem uparty na Speca, lub Canyona i chętnie poznam inne propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez "cisanych zwrotów" ?, chyba nie bardzo rozumiesz o czym piszę, ta ospałość nie dotyczy takich zwrotów, tylko "zupełnie normalnej dynamicznej jazdy w terenie" - ciężko się porozumieć z kimś kto ma blade pojęcie w temacie ..., i na pewno Spec Camber nie jest rowerem do jazdy "po szosie" (ani po szutrowych drogach) ;) do tego  lepiej nada się Canyon , jednak również nie jest to rower do takiej jazdy.

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam czegoś uniwersalnego czym mozna pośmigac po płaskim i poszaleć w terenie bez obawy, że rower sie rozleci, co posłuży przez lata. Na razie wiem tyle , ze na kole 29 z pełną amortyzacją.

Każdy jakoś zaczynał swoja przygode i nabieral doświadczenia. Przyznaje sie, jestem zielony w temacie. 

Edytowane przez pfourul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jeszcze jakie są znaczące różnice pomiędzy Nerve AL 7.9 , a Nerve AL 8.9?

Czy warto doinwestować te pieniądze w 8,9? 

 

A ewentualnie coś innego godnego polecenia, o powyższym zastosowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto dopłacać do Nerve 8.9, no chyba, że preferujesz manetki i napęd SRAM - wtedy nie masz wyjścia...

Co do Ceny - raczej trudno znaleźć coś konkurencyjnego do Canyona.

 

Spec Epic nie występuje w tym przedziale cenowym, do tego był by chyba zbyt ściganki ...



Ale żeby nie było, że nic nie podałem, to może Doktor Z  od Rosebikes :

http://www.rosebikes.pl/article/rose-dr-z-2-583488/aid:583495

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem nie warto dopłacać do Nerve 8.9, no chyba, że preferujesz manetki i napęd SRAM - wtedy nie masz wyjścia...

 

Oba mieszczą sie w budżecie :) Czy SRAM i Shimano bardzo sie różnią w uzytkowaniu? Pewnie do wszystkiego można sie przyzwyczaić, więc co jest wytrzymalsze i praktyczniejsze w obsłudze?

 

 

Canyon lepiej sprawdzi się w takim zastosowaniu, można w nim znacznie ograniczyć zbędne bujanie na płaskich odcinkach.

 

W tych Canyonach są jakieś blokady z przodu i z tylu ograniczające prace zawieszenia na płaskim, czy jak to wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba mieszczą sie w budżecie :) Czy SRAM i Shimano bardzo sie różnią w uzytkowaniu? Pewnie do wszystkiego można sie przyzwyczaić, więc co jest wytrzymalsze i praktyczniejsze w obsłudze?

 

 

 

W tych Canyonach są jakieś blokady z przodu i z tylu ograniczające prace zawieszenia na płaskim, czy jak to wygląda?

 

To nie są blokady tylko nowy "rewolucyjny" wynalazek Fox,a.CTD (climb,descend,trail)umożliwia prostą zmianę charakterystyki pracy zawieszenia-od miękko do twardo . ALe zabetonować zawieszenia raczej się nie da.No bo niby po co? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za dużo teoretyzowania w tym wątku imo.

 

Kilka uwag @autor:

 

1. jeżeli jesteś początkujący, to wątpię czy wyłapiesz niuanse w prowadzeniu Camber vs Nerve, abstrahując że tego ostatniego raczej nie objedziesz - chyba że u kogoś po znajomości. Nie skreślałbym wiec Cambera tylko go objechał, bo to twoje odczucia są najważniejsze;

 

2. co nie zmienia faktu, że Spec się ceni i w podobnej cenie można wyrwać lepiej wyposażone sprzęty (vide Canyon).  Co nie znaczy, że lepsze bo o lepszości decydują głównie odczucia jeźdźca, a nie cyferki w katalogu;

 

3. jeżeli nie zamierzasz bawić się w FR/DH, a potrzebujesz uniwersalnego roweru do tripów, to full 29 z niewielkim skokiem spokojnie się do tego nada.  Tyle że niektóre mają bardziej sportową geometrię, wymuszającą bardziej pochyloną sylwetkę, co nie wszystkim musi odpowiadać, a początkującym zwłaszcza.  Piszę to pod kątem Epika, który jest fajnym rowerem - ale bez przymiarki bym nie brał;

 

4. nie fiksowałbym się tylko na 29, bo na 26 też znajdziesz dużo ciekawych sprzętów.

 

Do rozważenia wrzucam:

 

http://www.bikekatalog.pl/2013//rowery/1604/Scott.Spark.940/

 

http://www.porebarowery.pl/main/product/5447,X-FLOW-412,page:1

 

http://www.bikekatalog.pl/2013//rowery/708/Orbea.Occam.29.H30X/

 

Ewentualnie jakiegoś Cube AMS, powinien być  Skiteam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto pomyśleć nad epikiem, świetny rower.

tutaj masz w dobry rozmiarze.

http://twomark.pl/cross-country-29-specialized-epic-comp-29,p,23222

 I tu poprę,  zdecydowanie warto się nad nim zastanowić. Doskonałe  zawieszenie tyłu, samo się blokuje na płaskim i uaktywnia w terenie, znacznie zwrotniejszy niż Camber.

 

 

Oba mieszczą sie w budżecie :) Czy SRAM i Shimano bardzo sie różnią w uzytkowaniu? Pewnie do wszystkiego można sie przyzwyczaić, więc co jest wytrzymalsze i praktyczniejsze w obsłudze?

 

 

 

W tych Canyonach są jakieś blokady z przodu i z tylu ograniczające prace zawieszenia na płaskim, czy jak to wygląda?

 

Sram i Shimano mją inną ergonomię i nieco inną charakterystykę pracy, sama jakość pracy będzie zbliżona, niestety co komu pasuje to już sam powinien wybrać.

 

Co do blokady, jak wyżej napisano, przy odpowiednim ustawieniu zawieszenie znacznie się usztywni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wtrącić moje 3 grosze. Miałem podobny dylemat w zeszłym roku. Kupiłem w końcu Specialized Carve Comp 29er model 2012. Zmieniłem napęd przód i tył + manetki oraz kasetę na Shimano Xt. Mam 180cm wzrostu - z tymże nieco dłuższe nogi niż w standardzie. Rozmiar ramy 19''. Śmiga jak postrzelony. naprawdę jestem mega zadowolony. Śmigam MTB i XC, często w zawodach. Szosa w sumie dwa razy w tygodniu po ponad 2h i w zimę trenażer - oczywiście na zmienionej oponie  z tyłu. Przejechałem się ostatnio na 26'' kolegi na ramie XL... No kurde jakbym na hulajnodze jeździł.. Zbyt zwrotny, mały, czułem się jak na motorynce a nie na motorze :-) Za nic nie zmienię 29'' bo naprawdę jest super. Kwestia przyzwyczajenia. W oryginale fakt u Speca nie ma mega osprzętu, ale stopniowo sobie ulepszam (ostatnio zmienione hample na XT M785).

Jakbyś miał dodatkowe pytania odnośnie zalet 29'' to dawaj na priv. Wbrew krążącym opiniom naprawdę jest zwrotny - kwestia techniki i przyzwyczajenia. Oczywiście nie zawrócisz nim 180 stopni jak na 26'', ale na zajazdach i podjazdach wymiata...I przy szybkich zwrotach na singletrackach jest naprawdę niezawodny. Ludzie, z którymi jeżdżę nie ufali 29'' (nawet zawodowi fachowcy rowerowi). Ale odkąd jeżdżą ze mną - zmienili zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

wbijam sie z dokladnie w samo sedno mojego dylematu :)

 

ostro jestem napalony na canyona i pomimo szczerych checi dojechania na zawody MTB w Jeleniej  gdzie mozna bylo ostatnio smignac testowka niestety sie nie udalo...

 

mam spore opory w wydaniu 10k za bajka bez wczesniejszej proby... przy moim wzroscie 187cm optowalbym za rama XL zarowno w specu i canyonie ...  czy na bazie wymiarowki obu marek mozna czysto teoretycznie i hipotetycznie dobrac rower pod wzrost ?

 

https://www.canyon.com/_pl/mountainbikes/bike.html?b=3035#tab-reiter2

 

http://www.specialized.com/pl/pl/bikes/mountain/camberfsr/camber29#geometry

 

dodatkowo pytanie do canyona:

 

jakie sa roznice pomiedzy Al 7.9 a AL 8.9 w :

- amortyzatorach:  Fox 32 Float 29 CTD Evolution vs. Fox 32 Float 29 CTD Fit Performance

- manetkach: Avid Elixir 3 vs. Avid Elixir 7

 

pozdr!

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele można sprawdzić, jeśli rowery różnią się mostkami czy kierownicami pozycja będzie inna.

Ale np. długość ramy horyzontalnie  w Canyonie L jest raczej dla mnie - 182 cm wzrostu ...

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...