Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

Plusy i minusy. Kupowałem teraz i wałkowalem temat długo. Ja mam 177/80 i wybrałem 19. Fakt że Cube który jest niby "krótszy" ale mierząc 17 byłem zbity/czułem jak jestem taki ścieśniony w płucach. Krok w 17 był idealny ale ile czasu obchodzi Cię na rowerze wysokość kroku a ile reszta która jest ważna podczas jazdy. Nie nadrobisz mostkiem, siodełkiem czy kierownicą a poza tym przez takie wydłużanie psuje się totalnie geometria. Te wymiary są na pograniczu 17/19 i tu trzeba przymierzać w realu, pojechać parę metrów i poczuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

udało mi się poprzymierzac kilka ram niestety nie udało mi się przejechać na żadnej ramie PEAK 29. Mogłem jedynie stanąć nad rama 17 calowego peak'a, i było trochę luzu pomiędzy kroczem a górna rura.

Przymierzalem się też do ram author z roku 2016.

Na 17 i 19 czułem się dobrze ale lepiej było na dłuższej 19 bo w przekroku nie odczulem dużej różnicy.

Wrzucam zdjęcie geometrii ram author, Przymierzalem rurami spirit 29.

 

W takim razie wydaje mi się że również 19 cali ramy accent peak będzie dla mnie odpowiednią. wg wymiarów w internecie jest troszkę mniejsza od ram author?

 

Jeszcze próbuje znaleźć gdzieś 19 cali w Warszawie na którym mógłbym się przejechać.

 

Czy moje myślenie jest poprawne? [emoji14]

Czy jednak te kilka cm różnicy robi dużą zmianę?

 

Dzięki! 3d5df8aae384dfb338792d8b344fdebc.jpg

 

Wysłane z mojego E5823 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje pomiary:

Standover Height Range: 31.1 - 31.7 inches

Virtual Top Tube:                 23.8 - 24.2 inches

Stem Length:                       10.2 - 11.8 cm
BB–Saddle Position:           71.6 - 73.2 cm
Saddle Handlebar              55.7 - 57.3 cm

 

 

Wg tego Spec https://www.specialized.com/pl/pl/men/bikes/mountain/cross-country/epic-hardtail/115227

rozmiar M czy L?

Edytowane przez mareckiabc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wg wymiarów w internecie jest troszkę mniejsza od ram author?

 

Sporo, 19 Author będzie za duża nie tylko horyzontalni, każde 2 cm na bazie kół więcej, każdy po pewnym czasie jest w stanie wychwycić. Author ma kat główki 70-70,5 st., jakby miał 72st jak Peak to można było by myśleć nad 19stką z długoscia horyzont 630 mm, ta 17' jest odpowiednia na ciebie.


 

 

Wg tego Spec Specialized: EPIC HARDTAIL rozmiar M czy L?

 

L na 90%, wolałbym wymiary zamiast wyników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inseam:             83
Trunk:                65
Forearm:           35
Arm:                   70
Thigh:                63,5
Lower Leg:       56,5
Sternal Notch:  148
Total Body Height: 179

 

Z tym, że mierzyłem Speca i producent podaje podsiodłową 430 jednak do końca komina tak jak podają inni producenci jest 445. Natomiast producent podaje horyzontalnie 593 mm a w przypadku Treka SF podaje 620 jednak po zmierzeniu rzeczywistej po rurze od początku mostka do sztycy to przy Treku wychodzi 550 a w Specu 540 więc różnica nie duża. Mówię tutaj o długości rzeczywistej mierzonej po rurze między mostkiem a sztycą.

 

 

 

Edytowane przez mareckiabc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Arm:                   70

 

W tym miejscu możliwa jest pomyłka, bo reszta jest proporcjonalna na wzrost około 180 cm. Dlatego wynik horyzontalny 604-614 mm jest przesadzony (to jest wynik dla 26er) i będzie wyglądał tak, że poziomo powinno być od 590 do 605 mm horyzontalnie dla koła 26er. Dla koła 29er zakres poziomy będzie wynosił około +15mm, czyli 605-620 mm horyzont dla klasycznych kątów. Rozmiar M jest za krótki, nawet z mostem 100 mm. Rozmiar Epic-a L będzie dobry z mostem 80 mm i kierą standard backsweep 6-9 st. Dla kiery 12-15 st gięcie odpowiedni most to 90 mm. Ja mam 604 mm horyzont + most 90 mm i kiera 12st giecie na budowę ciała 175 cm (rzeczywiście mam 180-181).

 

W przypadku Treka rozmiar 19,5 jest ekwiwalentem L-ki Speca i taki będzie dobry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym Specem w rozmiarze L to bym uważał. Sam się przymierzałem i wydawał się "duży", gdzie Giant był ok (choć chłopaki tu sugerują mi rozmiar M).

da26348fd53351f9585fae7d99eb349e.jpg

Jak jeszcze trochę będę się przymierzał... to nic nie kupię, żona pochwali [emoji6]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W najbliższym czasie będę zamawiał ramę, padło na Accent Peak 29" tylko mam problem z wyborem właściwego rozmiaru S(17") czy M(19") 

Na 172cm oraz 80cm przekroku jaki rozmiar polecacie, rower będzie używany głównie po Wrocławiu i kilka razy w roku wyjazd na maraton  oraz jakieś single w Świeradowie

Z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Mod Team

Na moje oko S, bo M byś już czuł najprawdopodobniej w kroku.

Na długość też raczej S i ewentualnie dłuższy mostek w razie potrzeby.

M będzie za długi ( 62,5 cm horyzontalnie + 8 cm mostek to już jest sporo jak na 177 cm wzrostu ) i za wysoki moim zdaniem.

Nawet jeśli byś uznał, że M na długość jest OK, to może być problem z wysokością i minimalnym lub zerowym luzem w kroku ( obstawiam to drugie ).

Edytowane przez KrissDeValnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...