Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

W momencie kiedy ktoś nie jest "bikerem" (co to w ogóle za określenie), tylko po prostu rowerzystą lub początkującym kolarzem amatorem, który nie do końca wie jak ma odczytywać swoje odczucia, który nie ma dużych zasobów wiedzy i pyta bardziej doświadczonych, oczekuje normalnej, fachowej odpowiedzi a nie głupiego gadania o byciu ignorantem. Tego nikt mu uświadamiać nie musi, bo doskonale zdaje sobie z tego sprawę. 

 

Pozdrawiam.

 

Normalna fachowa odpowiedź typu 2X2=4 jest nie możliwa, wystarczy, że ktoś nie może odpowiednio "wyciągnąć" się na rowerze, a mostkiem nie załatwi się problemu zbyt krótkiej ramy (ponieważ np. dłuższy mostek powoduje inne wyważenie w rowerze), i wie, że rama jest za krótka, a dla innego ta rama może być "akurat", lub  tylko mu się zdaje, że jest "akurat", ale jest w błędzie, ponieważ nie jeździł na innym rowerze w podobnych warunkach terenowych i nie ma porównania ... i takiemu komuś żadne teoretyczne opisy nie pomogą :whistling:

 

"Biker" to ktoś trochę inny niż "rowerzysta", rowerzystą może być nawet wieśniak z PGR który wraca nawalony spod sklepu :down:

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję roweru dla kumpla 110 kg, 188 cm, XC/AM/długodystansowe wycieczki z sakwami do 5k z nastawieniem na 4k zł. Rama 21" i musi mieć dożywotnią gwarancję! Prócz tego otwory do zamontowania bagażnika na górnych rurkach a przy osi koła od strony hamulca musi być wysunięty na zewnątrz oraz napęd SRAM - Wystarczą manetki i tylna przerzutka, napęd 3x9.

 

Czy macie jakieś propozycje?

Dożywotnią gwarę daje inny producent niż Jamis, Kona i Fuji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spec daje, tylko po co ta dożywotnia gwarancja, zawęża wybór, a przecież jak rama pęknie (co przy normalnym użytkowaniu mało prawdopodobne)

to się ją wymieni, cena ramy nie jest wiele większa niż innych podzespołów. Przynajmniej w rowerze za ten budżet.

 

W ogóle to chyba zły temat na to pytanie.

Edytowane przez erzurum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Powoli się przymierzam i mam pytanie odnośnie ramy Scott spark 940. Otóż ma ona pokrętło, którym można zmienić geometrię:

 

1. Kąt główki 70.1 albo 69.5

2. Długość rury horyzontalnie 628mm lub 630mm

3. Kąt podsiodłowy 73.1 lub 72.5

 

oraz inne parametry, których nie ogarniam. Tak po chłopsku czym się będą odczuwalnie różniły te ustawienia? Które ustawienie będzie lepsze gdy moim celem jest dobra i bezpieczna zabawa na szlakach górskich bez nacisku na "osiągi"? Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Spec Jett 29er w rozmiarze 15 cali:

15.0
Seat Tube Length, Center to Top   381mm
Top Tube Length (Horizontal)         552mm
Top Tube Length (Actual)               530mm
Chainstay Length                           442mm
Bottom Bracket Drop                     63.5mm
Bottom Bracket Height                  305mm
Head Tube Length                         90mm
Head Tube Angle                           70.5
Seat Tube Angle (Actual)               71°
Seat Tube Angle (Effective)            73.5°
Wheel Base                                   1056mm
Stack                                             590mm
Reach                                            377mm
Standover Height                          710mm
Handlebar Width                           660mm
Stem Length                                 60mm
Crank Length                               170mm
Seatpost Length                          350mm
 

 

będzie dobry na dziewczynę 160 cm? 

 

Bo po przymierzeniu wydawał się OK, ale stack i reach wydaję się mniejsze niż w rowerach meridy 13.5 cala. I teraz zupełnie nie wiem co o tym cyferkach myśleć. 

 

Edytowane przez dzaku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być "szybki" rower na szutry/lekki teren. Takie trochę połączenie crossa z MTB.

 

A dlaczego 29? Zdaję sobie sprawę, ze ten rower nie bedzie najlepszym z możliwych do kręcenia po wąskich singlach, a liczę na efekt "wyplaszczania" korzeni, kamieni itp.

 

Kierownica po przymiarkach też wyszła na sensownej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Proszę Drogich Forumowiczów abyście w końcu podali rzeczywisty przekrok dla roweru Cube LTD 2014 r. o ramach: 19", 21" i 23", bo tyle się o tym pisze na forum, ale nigdzie się nie doszukałem konkretów. Na stronie Cube tez brak jest standover height.

Edytowane przez Adam777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, 

czy można prosić o jakąś wypowiedź o geometrii tego Focusa: http://www.jensonusa.com/Focus-Black-Forest-50-29-Bike-2013 ?

 

Planowane zastosowanie: XC/MTB (chcę, by dawał radę w terenie typu Beskidy, ale nie oszukuję się: tam będzie jeżdżona mniejsza część kilometrów - raczej bardziej umiarkowany teren, chociaż asfaltu unikam)

 

Wzrost 180cm, noga 83 - celuję w rozmiar M oczywiście. 

 

(Link celowo podaję do konkretnego roweru, bo na stronie producenta jest już nowszy model.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, kumpel chce zakupić jakiś rower. Ma 174 i 78cm nogę, czyli wychodzi rama 17,5". Interesuje się Canyonem Yellowstone AL 3.9 tylko ze jest problem z dostępna rozmiarówka 18,5 i 16,5 czyli jest pomiędzy, czy może w nią sie jakoś wpasuje???Co byście jeszcze polecili dla budżetu 2800 maksimum na podobnym osprzecie, i w jaki rozmiar ma celować?

A jak ma sie ta rama canyona 16,5 w odniesieniu do mojego Cuba ltd pro 17"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

czy można prosić o jakąś wypowiedź o geometrii tego Focusa: http://www.jensonusa.com/Focus-Black-Forest-50-29-Bike-2013 ?

 

Planowane zastosowanie: XC/MTB (chcę, by dawał radę w terenie typu Beskidy, ale nie oszukuję się: tam będzie jeżdżona mniejsza część kilometrów - raczej bardziej umiarkowany teren, chociaż asfaltu unikam)

 

Wzrost 180cm, noga 83 - celuję w rozmiar M oczywiście. 

 

(Link celowo podaję do konkretnego roweru, bo na stronie producenta jest już nowszy model.)

 

Ktokolwiek? Jakieś wskazówki? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że powinienem wybrać rozmiar 480 czy 530? Wzrost 186 cm długość wewnętrzna nogi 85 cm. Miałem przedtem Kross'a Level A6 2007 21cali i był trochę za duży, ale sztycę i tak miałem wyciągniętą prawie na maksa (do ogranicznika). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że powinienem wybrać rozmiar 480 czy 530? Wzrost 186 cm długość wewnętrzna nogi 85 cm. Miałem przedtem Kross'a Level A6 2007 21cali i był trochę za duży, ale sztycę i tak miałem wyciągniętą prawie na maksa (do ogranicznika). 

Trochę mi to nie pasuje, przy nodze 85 cm wierzch siodełka powinien być +/- 75 cm od środka suportu, więc przy ramie 21" sztyca  miała chyba 300, ale to nie jest typowa długość sztycy (w Krossie typowa  :teehee: )

Normalna sztyca będzie pasowała przy ramie 480 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To zależy od preferencji, jeśli pasują ci niezbyt długie ramy, to może by była ... problem w tym, że tylko ty sam wiesz na czym czujesz się optymalnie ...

"Będzie dobra ?" - to nie jest sposób na kupowanie roweru, przymiarka, przymiarka i jeszcze raz przymiarka ... to jest sposób.

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...