Piotrek2234 Napisano 17 Lutego 2013 Napisano 17 Lutego 2013 Witam Poszukuję możliwie trwałego suportu i korby - chciałbym, by korba miała przynajmniej środkowy blat stalowy, a suport żeby wytrzymał kilkadziesiąt tysięcy km. Korba: Blaty 44/32/22 Ramiona 175 mm Kolor czarny Wymienne, łatwo dostępne balaty, w szczególności stalowy 32T Suport: Długość 73 mm Łożyska maszynowe Z dostępnych standardów jest obecnie kwadrat, ISIS, octalink i łożyska zewnętrzne. Łożyska zewnętrzne odpadają, ze względu na niską trwałość. Octalink to standard wyłącznie Shimano, do tego umierający. Pozostaje: Kwadrat - łożyska na dużych kulakch, schowane w mufie i bardzo trwałe, do tego suporty są i będą dostępne praktycznie wszędzie, a korbę i tak wymienia się raczej z suportem, więc to raczej nie problem. ISIS - sztywniejsze, łatwiejsze do zdejmowania, nowszy standard i niezmienna linia łańcucha, ale korby i trwałe suporty są dość drogie, a i tak mniej żywotne. W związku z tym co wybrać: obecnie zastanawiam się nad dwoma opcjami: 1. Suport kwadrat BB55 (znalazłem tylko 118 mm) lub jakiś inny lepszy, na dobrych łożyskach i nieźle uszczelniony (jaki?) Jakaś niezła korba - może jakieś używane Deore, albo FC-M430 (113 mm) lub FC-M431 (123 mm) - czy różnią się czymś poza długością osi? 2. Suport Truvativ Gigapipe DH (drogi) Jakaś korba ISIS (znacznie droższe niż kwadrat) Co w związku z tym wybrać? Kwadrat jest dość starym standardem, ale do shimano nie ma żadnych problemów zdostaniem blatów, części są tanie a korby Shimano mają opinię znacznie lepszych w zbliżonym przedziale cenowym, z kolei ISIS jest znacznie droższy, mniej trwałe łożyska, trudno dostępne blaty, ale za to sztywniejszy i trwalsze łączenie oś-korba. Kobra będzie współpracowała z: Przerzutka przód M591 Przerzutka tył M591 Rama stalowa z mufą 73mm Kaseta HG50 11-25T 9 rz. Piasta tył Novatec NT-D042 Łańcuch ConneX 9SG, ale zamierzam wypróbować 808 Proszę o pomoc w wyborze odpowiedniej korby i suportu na kwadrat, lub w przekonaniu się do innego standardu. Z góry dziękuję za wszelkie użytecznie wskazówki i rady.
Mod Team mrmorty Napisano 17 Lutego 2013 Mod Team Napisano 17 Lutego 2013 po primo - poprawiłem temat by był bardziej przejrzysty; po drugie primo - jeśli chcesz miec coś budżetowego to polecam korbę Alivio w połączeniu z jakimś najwyższym suportem Shimano na kwadrat lub np Accent bb50 czyli najwyższy suport ze stajni accenta. Nawiasem mówiąc czy Shimano czy Accent w tym przypadku - robi to ten sam Chińczyk tylko inne naklejki daje Gdy łożyska padną(a w polecanym przeze mnie bb50 masz maszynowe 2RS czyli podwójnie uszczelniane) to spokojnie dobierzesz sobie łożyska w sklepie z łożyskami tudzież w sieci za grosze Inna sprawa to cena takiego suportu nawet jeśli nie znajdziesz pasujących łożysk - w okolicach 40 zł. Jest tez ale jakim jest wspomniana przez Ciebie sztywnośc. Suport z ośką na kwadrat sztywnością nie grzeszy. Odczuwam to przesiadając się na któryś z moich rowerów w garażu - każdy ma inny suport i wiem co mówię Swojego czasu z braku laku moi koledzy śmigali na naszej miejscówce DH/FR w Olsztynie na rowerach z osiami na kwadrat i zdarzyło się kilka urwanych osiek Jeśli po przeczytaniu powyższego nadal chciałbyś przyzwoitą korbę na kwadrat to napisz do mnie w priv - mam nadzieję że pomogę
9534 Napisano 17 Lutego 2013 Napisano 17 Lutego 2013 Wytrzymałość zależy od tego gdzie jeździsz Zewnętrzne łożyska są dużo bardziej wytrzymałe od "starych" standardów w końcu łożyska są dużo większe, z tanich polecam Aerozine, ja przejechałem 1,5 sezonu, i jeździłbym pewnie jeszcze długo, ale zmieniam korbe na BB30. Potem wystarczy zmienić łożyska za grosze. Zębatke 32 np SLX 32t - tania i nie zniszczalna
zadra1965 Napisano 17 Lutego 2013 Napisano 17 Lutego 2013 Suport na kwadrat jak pisano wcześniej jest mało sztywny i ciężej się demontuje niż octalink. Octalink jest sztywniejszy, łatwo demontowalny, małe ryzyko uszkodzenia gwintu korby przez ściągacz. Łożyska zewnętrzne są sztywne , łatwo do założenia i demontaż . Są dobrze uszczelnionei to jest obecny standard. Nie ma takiego suportu i korby , która wytrzymałaby kilkadziesiąt tysięcy km . Normalny przebieg to ok 8-10 tyś km.
sebekfireman Napisano 17 Lutego 2013 Napisano 17 Lutego 2013 Nie ma takiego suportu i korby , która wytrzymałaby kilkadziesiąt tysięcy km . Normalny przebieg to ok 8-10 tyś km. Że jak? Korby i suporty bez problemu wytrzymują kilkadziesiąt tysięcy (25000 km) bez potrzeby jakiejkolwiek ingerencji. Np. taki suport BB-ES51 ma u mnie już 31000 km przebiegu, korba Deore FC-M530 - 38000 km + zębatki stalowe od Alivio - 20000 km i jeszcze tysiące kilometrów przed nimi.
beskid Napisano 17 Lutego 2013 Napisano 17 Lutego 2013 Sypiesz wiedzą jak z rękawa a o radę prosisz. Bardzo to ciekawe. Wadą octalinku jest według Ciebie jeden producent i podobno umiera. To też bardzo ciekawe stwierdzenie zwłaszcza, że jak na razie nie zapowiada się aby były problemy z zakupem nowych suportów pod to mocowanie. Wytrzymałość korb i suportów w okolicach 10-15 kkm to przebieg normalny i raczej standardowy dla zdecydowanej większości. Dla niektórych nie osiągalny jest nawet taki. Czy można ten wynik podwoić?? Tak ale w określonych warunkach bo w trudnym górskim terenie taki wynik jest nie osiągalny. Nie ma się zatem co licytować kto ile i na czym zrobił bo to wszystko zalerzy a od czego to chyba wiadomo.
Mod Team Puklus Napisano 18 Lutego 2013 Mod Team Napisano 18 Lutego 2013 Moja korba też ma ponad 20 000 ile nie jestem w stanie powiedzieć, kaseta 16 000 ... a suporty swoją droga. Morty powiedział wszystko co w temacie powinno być istotne, ja bym jeno dorzucił suporty VP, są OK. I nie brałbym octalinka, za mała różnica miedzy nimi jest by brać droższe rozwiązanie. A co do uszkodzenia gwintu, jak sie nie umie ściągać to sie w każdej korbie gwint zepsuje.
Piotrek2234 Napisano 18 Lutego 2013 Autor Napisano 18 Lutego 2013 Jest tez ale jakim jest wspomniana przez Ciebie sztywnośc. Suport z ośką na kwadrat sztywnością nie grzeszy. Odczuwam to przesiadając się na któryś z moich rowerów w garażu - każdy ma inny suport i wiem co mówię Czytam już całkiem sporo o różnych standardach i wszędzie przewija się temat sztywności - czym owa sztywność lub jej brak się objawia w praktyce, na co ma wpływ? Miałem okazję pojeździć na ISISie i nie widzę jakiejś specjalnej różnicy, ale bezpośrednio nie porównywałem i nie zwracałem za bardzo uwagi na suport. Zewnętrzne łożyska są dużo bardziej wytrzymałe od "starych" standardów w końcu łożyska są dużo większe Większe na pewno, ale czy mocniejsze? Mają na pewno większe kulki od suportów na wieloklinie, ale chyba porównywalne do tych na kwadracie, ponadto suporty na kwadrat i wieloklin są (z nielicznymi wyjątkami) schowane w całości w mufie suportowej, przez co znacznie bardziej odporne na warunki eksploatacji. Do tej pory nie znalazłem "relacji" kogoś, kto na HT II by przejechał powyżej 30 kkm (co przy kwadracie jest dość częste, a jak widać na przykładzie kolegi powyżej, możliwe i ja octalinku) - znacznie częściej zdarzają się informacje o łożyskach, które się posypały po kilkuset czy kilku tysiącach km. Więc gdzie ta trwałość? Mocniejsze są na pewno, ale czy trwalsze? Wadą octalinku jest według Ciebie jeden producent i podobno umiera. To też bardzo ciekawe stwierdzenie zwłaszcza, że jak na razie nie zapowiada się aby były problemy z zakupem nowych suportów pod to mocowanie. Ok, znajdź nowy suport XT lub XTR na octalink. Znajdź suport niezależnego producenta w tym standardzie. Niestety czegoś takiego nie widzę, a i z tego co zauważyłem, to octalink schodzi do coraz niższych grup - nie wątpię, że jeszcze długo będzie można w tym standardzie dostać suport, ale czy dobry suport? Ponadto jak widać na przykładzie wielu innych dziedzin, to brak konkurencji nie wpływa zbyt pozytywnie na jakość danego produktu.
Mod Team Puklus Napisano 18 Lutego 2013 Mod Team Napisano 18 Lutego 2013 czym owa sztywność lub jej brak się objawia w praktyce, na co ma wpływ? Otóż to dość skomplikowane zagadnienie, nowsze standardy jak octalink czy os zintegrowana mają grubsze osie a co za tym idzie mniej sie gną - są sztywniejsze i ruchy blatów korby na boki są mniejsze. Jednak na to też ma wpływ rama i waga jeźdźca. Większe na pewno, ale czy mocniejsze? nie koniecznie bo takie suporty wrażliwe są na wszelkie nierówności i nie liniowości i szybko sie zużywają jeżeli cos jest nie tak.
Piotrek2234 Napisano 18 Lutego 2013 Autor Napisano 18 Lutego 2013 Czyli w tym wszystkim chodzi tylko o uniknięcie bocznych ruchów blatów (ocieranie o przerzutkę?) i utrudnienie wygięcia osi, tak? Pomimo wszystkich wymienionych wad wydaje mi się, że i tak najbardziej sprawdzi się kwadrat, tylko teraz co wybrać? Poczytałem trochę o suportach, wychodzi na to, że z obecnie dostępnych w miarę ok są: Truvativ Square Shimano BB-UN55 VP BC-82 Accent BB-7418AL Accent BB-50 Który z nich będzie najlepszy, najtrwalszy, najlepiej uszczelniony, a i łatwo dostępnymi łożyskami bym nie pogardził? A może wiecie, gdzie dostać nowe Shimano BB-UN7x lub Shimano BB-UN9x ? Z korbami też jest nieco problemu, co dobrego wybrać, jakiego producenta? Najlepsze obecnie produkowane przez Shimano to chyba M430 i M431 - czy wiecie czym one się różnią? A może ktoś ma jakąś deorkę do sprzedania w dobrym stanie?
Mod Team mrmorty Napisano 18 Lutego 2013 Mod Team Napisano 18 Lutego 2013 a napisałeś pod wskazany przeze mnie adres?
Piotrek2234 Napisano 18 Lutego 2013 Autor Napisano 18 Lutego 2013 Oczywiście, jednak od wczoraj nie była na forum. Ponadto kwestia suportu nadal pozostaje nierozwiązana, wiesz coś o tym który byłby najlepszy?
beskid Napisano 18 Lutego 2013 Napisano 18 Lutego 2013 Wychodzisz z dość bzdurnego założenia jakoby najwyższe grupy były najlepsze. Akurat w kwestii octalinku to co do jakości nie masz najmniejszych podstaw by mieć wątpliwości. Wiem co piszę bo jestem użytkownikiem tego systemu. Wymieniony tutaj BB-ES51 czy BB-ES25 to bardzo solidne niczym nie różniące się jakością od kwadratu suporty. Zresztą nie wiem w czym problem. Suporty tego typu majątek nie kosztują więc jak nawet padnie to się wymienia. To jest zbyt duperelna sprawa aby sobie nią zawracać głowę. Co do korb, które wymieniłeś to są to Alivio. Różnią się właśnie mocowaniem i wielkością blatów bo 431 ma liczbę zębów 48-36-26T czyli bardziej pod szosę.
Mod Team Puklus Napisano 19 Lutego 2013 Mod Team Napisano 19 Lutego 2013 Suporty VP mają dobry wsp. cena - jakość.
qb41 Napisano 19 Lutego 2013 Napisano 19 Lutego 2013 Nie tak dawno kupiłem suport VP Bc-73 do korby Alivio i muszę przyznać, że bardzo fajnie, gładko się kręci i do tego jak na suport na kwadrat waga też niezła bo dokładnie 273gr. Shimanowskie słabo są uszczelnione.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.