Skocz do zawartości

[odżywki] BCAA a jazda rowerem


Blueriderfromheaven

Rekomendowane odpowiedzi

Na opakowaniu napisane jest... 3 x 5 kapsulek dziennie, czyli ponad 150 g (Przed treningiem, po treningu, przed snem), gdzie.. niby dawkuje się 1 g na 10 kg masy ciala, czyli w moim przypadku byloby to kapsulek +/- 8, jak mam do tego podejść? sugerować się tylko opakowaniem... czy ogólnym przyjętym standardą? Moje tabletki to OLIMP 1100g.

 

Pomyłka - 15 g :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem w zeszłym sezonie, tylko po cięższych treningach lub mocnych startach, specjalista ze mnie żaden, ale wydaje mi się, że przyśpieszają regenerację i na drugi dzień bez problemu mogłem dalej działać. Jak ich nie wziąłem czułem dużo większe zmęczenie na drugi dzień ale ile w tym zasługi BCAA a ile psychiki tego nie wie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

BCAA to antykatabolik, zapobiega rozpadowi mięśni, pomaga w regeneracji, wzmacnia wytrzymałość podczas treningu (zmniejsza zmęczenie), warto go wlać do bidonu, obniża poziom kortyzolu(hormon stresu), zmniejsza apetyt. Nie jest to jak to napisał "maciej83" uzupełnienie diety!

 

Uzupełnieniem diety są suplementy diety typu białka, carbo(węglowodany), gainery(mix białej i węglowodanów), natomiast BCAA należy grupować w kategorii "odżywki".

 

Jeśli chodzi o dawkowanie - nigdy nie czytajcie co pisze producent na opakowaniu odżywek i suplementów. Każdy powinien dostosować dawkowanie BCAA do swojej wagi i rodzaju treningu.

 

Dawkowanie waha się od 5-30g na porcję! - BCAA można brać przed, w trakcie i po treningu. Chociaż najbardziej zaleca się przed i w trakcie, jeżeli chcemy pełnej suplementacji w tym kierunku - warto zaopatrzeć się w EAA (aminokwasy egzogenne, z potężnym profilem aminokwasowym)

 

Przykładowo:

rodzaj treningu: rower 40km

waga: 73kg

teren: łatwy

tempo: 18-24

ILOŚĆ BCAA: 20g - 30minut przed treningiem / 10g - w trakcie treningu

 

 

Jeżeli ktoś chciałby dokładnie wyliczyć ile potrzebuje aminokwasów na 1g\masy ciała to PW. :)

 

 

CO BRAĆ - A CO NIE?

Jeśli chodzi o czołówkę produktów to nie będę owijał w bawełnę, najlepsze produkty z najlepszym składem po najlepszej cenie, prezentują się w takiej kolejności:

 

1. BCAA aminokwasy "SFD"

2. Activlab BCAA Xtra

3. BCAA Olimp Mega Caps

4. HI-Tec BCAA TST

5. Aminostar BCAA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest też to w jakim celu chce się spożywać owy suplement. W treningu na masę przyspiesza czas regeneracji mięśni, a zarazem powoduje szybszy wzrost. Jeżeli chcesz spalić tkankę tłuszczową, a przy tym również stracić jak najmniej masy mięśniowej, wtedy też ważne jest uzupełnienie aminokwasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka uwaga - jesli ktos przytoczone dla przykladu 40km robi w tempie 18-24km/h i jest to raczej prosta droga bez duzych przewyzszen, nie robi treningu specjalistycznego, przy ktorym tempo jest mocno szarpane, albo pedaluje sie 1 noga, to powinien sie mocno zastanowic nad sensem siegania po takie rzeczy, bo jest to kosmicznym przerostem formy nad trescia, a raczej jej brakiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy BCAA ma sens tylko wtedy, kiedy chcemy cwiczyc na czczo? Po posilku zawsze beda w naszym organizmie krazyly jakies aminokwasy. Czy mozna BCAA zastapic jakims zrodlem bialka, typu kawalek sera zoltego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nabial ilość amino trzeba dostosować do rodzaju treningu i wysiłku, wspominałem o tym.

 

MrT BCAA ma sens nie tylko jak ćwiczymy rano, ale podczas każdego treningu aerobowego / siłowego.

 

BCAA jak już pisałem, nie jest suplementem uzupełniającym diete w składniki odżywcze, tylko odżywką (która spełnia funkcje wymienione wyżej w moim poście). BCAA to nie białko, białko to nie BCAA !!!

 

Kawałek sera żółtego nie jest źródłem białka, nie posiada też w sobie leucyny, waliny i izoleucyny, więc odpowiedź brzmi nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał nabial - BCAA nie są potrzebne, o ile nie robi się naprawdę wyczerpującego treningu, i to codziennie. Rozumiem zażywanie, jeśli co drugi dzień rypie się podjazdy na progu, albo mocne tempówki, a w przerwach długie wytrzymałościówki. Wtedy BCAA mogą się przydać, jeśli nie je się dużo mięsa.

Jeśli robi się trening co drugi dzień, a nie ma się ponad 40 lat, to już przydatność jest dyskusyjna.

Dwa lata temu miałem taki okres że żarłem wszystko - bcca, magnez, elektrolity, witaminy, karnitynę, proszkowane węgle z białkiem itp itd. I generalnie nie czułem najmniejszej różnicy w niczym, porównując to ze zbilansowaną dietą z dużą ilością mięsa, warzyw i owoców. Teraz już nie tracę kasy, a jakiś progres ciągle jest. Jedyne co używam to carbo na maratonach i gainer na etapówkach. Tak że warto się zastanowić czy nie szkoda kasy, bo 90% wyniku to trening, odpowiednia dieta i regeneracja. A pewnie niewielu jest tu takich, którzy są na takim poziomie, że muszą maksować te ostatnie 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawałek sera żółtego nie jest źródłem białka, nie posiada też w sobie leucyny, waliny i izoleucyny, więc odpowiedź brzmi nie

Z tego co widze, to zolty ser jest jednak zrodlem wysokiej jakosci bialka i zawiera wszystkie wymienione przez ciebie aminokwasy.

http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/21/2

 

(pod Protein & Amino Acids kliknac More details)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ser nie jest źródłem wysokiej jakości białka, badania które wysłałeś, pokazują to samo co każda etykieta na seropodobnych produktach, czyli przewaga tłuszczy 70%, mała ilość białka 30% i śladowe elementy węgli (ser serowi nie równy, więc nie licz, że w sklepie znajdziesz prawdziwą goude).

 

Szkoda, że upierasz się na porównywanie odżywek z jedzeniem, proch to proch, jedzenie swoją drogą. Zadaj sobie pytanie ile musiałbyś zjeść sera, żeby dostarczyć odpowiednią ilość aminokwasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najistotniejsza roznica miedzy serem zoltym a bcaa jest taka, ze ser ma wlasnie b duzo tluszczu, ktory wymaga ogromu czasu na trawienie i spowalnia przyswajanie towarzyszacego mu bialka...w bcaa wszystko leci od razu w krwioobieg

 

ogolnie zolty ser to jeden z najlepszych produktow na zwiekszanie masy, niekoniecznie miesniowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie chyba jest tak ze nasze miesnie sa rozbijane na aminokwasy i odbudowywane nieustająco, czyli zawsze mamy w krwiobiegu krazace aminokwasy. To czy budujemy lub tracimy miesnie zalezy od ogolnego bilansu na koniec dnia. Na jakiej podstawie okresla sie ile gram BCAA trzeba by przyjac? Jaki wplyw na to ma wielkosc, sklad i czas kiedy zjedlismy ostatni posilek przed treningiem?

 

ogolnie zolty ser to jeden z najlepszych produktow na zwiekszanie masy, niekoniecznie miesniowej

Tylko wtedy jak jemy go z chlebem. Najbardziej wartosciowe zrodla bialka w formie naturalnej prawie zawsze wystepuja razem z tluszczem. Sam tluszcz tez nie jest zly, w koncu trzeba skads czerpac energie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtedy jak jemy go z chlebem. Najbardziej wartosciowe zrodla bialka w formie naturalnej prawie zawsze wystepuja razem z tluszczem. Sam tluszcz tez nie jest zly, w koncu trzeba skads czerpac energie.

nie prawda, sery źółte są na ogół bardzo tłuste i nie należy uważać ich jako główne źródło zdrowych tłuszczy, nie znaczy to jednak, że nie mamy ich jeść w ogóle - z umiarem :)

 

"tłuszcz nie jest zly" - zalezy jaki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@MrT, zglebiaj tajniki, czytaj badania itp, bo poki co powielasz blednie przyjmowane schematy, ktorym albo brakuje podstawowej logiki i zrozumienia (aminokwasy w krwi, ktore ciagle sa...pytanie czy z rozbijanych miesni, czy ze zrodel zewnetrznych), albo sa gloszona prawda objawiona (ze niby produkty bialkowo-tluszczowe, gdy nie sa laczane z weglami, to sa super i wcale sie nie utyje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...