Skocz do zawartości

[hamulec hydrualiczny] Avid code5 - nie wysuwające się tłoczki


k9aro3l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie, a mianowicie w jaki sposób mogę wyczyścić tłoczki w hamulcu hyraulicznym?

Wczoraj zdjąłem hamulec z roweru, wyjąłem klocki i orientacyjnie wcisnąłem klamkę dla sprawdzenia formy tłoczków. Wciśnięcie dało taki rezultat, że jeden z czterech tłoczków przy pierwszym wciśnięciu klamki wysynął się bardzo mocno, na tyle, że przy drugim wciśnięciu był już baardzo mocno wysunięty i bałem się trzeci raz wciskać w obawie przed wypadnięciem tego tłoczka. Natomiast pozostałe 3 baaardzo leniwo się poruszały do przodu, po dwóch wciśnięciach wysunęły się one może o 1cm (podczas wyjmowania klocków wcisąłem je maksymalnie do zacisku). Więc domyślam się że mogło to spowodować znaczny spadek skuteczności tego hamulca. W jaki sposób je wyczyścić? Rozbierać zacisk? Czy spróbować jak najmocniej wypompować tłoczki na wierzch i wtedy kombinować je wyczyścić szmatką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne zachowanie tego paździerzu. Zawsze jeden tłoczek ma luźniej i dlatego tylko on wysuwa się tak mocno.

 

Czyszczenie i smarowanie może dać różnicę jeżeli pozostałe tłoki są zapieczone.

 

Wsadź coś między górną parę tłoków. Naciskaj klamkę by wypompować dolne tłoki - najpierw jeden potem drugi. Używaj szczypiec do blokowania tłoczka który ma zostać na miejscu.

Potem przełóż blokadę do dolnej pary tłoków i zrób to samo z górnymi tłokami. Jeżeli każdy tłoczek da się wypompować - zacisk jest sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smaruj pastą Avid Pit Stop dot grease. Ale tylko po rozłożeniu. Smarowanie od zewnątrz to jak rozsmarowywanie gówna na buzi - nie rób tego sobie.

 

Jak tłoczki są suche to musisz rozłożyć zacisk, wyciągnąć tłoczki (nie kombinerkami - nowe tłoki kosztują 190zł więc pewnie nie masz w planach takich wydatków). Musisz użyć kompresora lub klamki hamulca i wykorzystać trochę sprytu. Wytłumaczyć nie potrafię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinno pomóc. ;)

 

http://tvnplayer.pl/programy-online/mechanik-odcinki,28/odcinek-3,S01E03,413,ogladaj.html

 

http://youtu.be/SUF2LOqTYfk

 

http://youtu.be/Jm93FqHCr4A

 

Gdzieś na tvnplayer było jeszcze dokładniej opisane jak serwisować sam zacisk. Tam właśnie została użyta sprężarka. Wygląda to tak, że wszystkie otwory zatykasz palcami, a w odpowietrznik kierujesz sprężone powietrze. Wtedy tłoczek zacisku się wysuwa. Tylko wsadź coś najpierw przed ten zacisk. Jakieś drewienko, albo coś, żeby Ci nie zaczął latać po warsztacie, piwnicy, albo gdzie to tam będziesz robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgubiłem śrubkę odpowietrzającą na klamce avida. Tzn nie tyle co zgubiłem tylko w chwili kiedy w wannie wylał mi się płyn, w pośpiechu zlałem wannę woda i w tym czasie musiała mi ona polecieć. Jestem w stanie ją gdzies dostać ??

 

Na przyszłość takie operację rób przy jakieś misce i nad nią. Wtedy nie martwisz się o wannę no i jak coś możesz wsadzić rękę i wygrzebać. Pomijając to, że zlewanie płynu hamulcowego jest HANIEBNE! <_< Tak w ogóle to co Ty robiłeś w tej wannie z hamulcami, że Ci się to wszystko wylało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Avid code 5- kłopotów kolejna saga.

 

 

Do jakiego serwisu najlepiej wysłać hamulec na wymianę oraz odpowietrzenie hamulca ? Kupiłem zestaw do odpowietrzania, ale najwyraźniej nie potrafię tego odpowiednio zrobić lub dostałem jakiś wadliwy zestaw bo ciągle się lewe powietrze dostaje i zażenowany kolejnymi nieudanymi próbami postanowiłem oddać to komuś kto się na tym zna lub ma lepszy sprzęt. Kogo polecacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...