Skocz do zawartości

[bieganie] Tętno podczas biegania a tętno na rowerze


krazen

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Mój trening kondycyjny zimą planuję realizować w dużej części biegając. Na rowerze mam wyznaczone strefy treningowe wg Friela, tj określiłem swój próg mleczanowy (LT) za pomocą 30 minutowej czasówki i na tej podstawie określiłem zakresy. Wiem, że dla biegania te wartości będą inne i że można je określić również wykonując 30 minutową próbę czasową. Nie chciałbym jednak tego robić, gdyż nie biegałem do tej pory regularnie, a wiem z doświadczenia że na początku bardziej od wydolności płuc bardziej będą ograniczać mnie palące łydki i bolące stopy (chociaż ze stopami może być różnie, bo pierwszy raz kupiłem specjalne buty do biegania). Do tego na pewno trudno mi będzie dobrać odpowiednie tempo do takiej czasówki, podczas gdy robiąc ją pierwszy raz na rowerze znałem już mniej więcej swoje możliwości i mogłem wykonać próbę poprawnie.

 

W związku z powyższym mam pytanie: czy jest jakaś relacja między tętnem na rowerze a podczas biegu? Chodzi mi o coś w rodzaju "wartość tętna na progu mleczanowym przy bieganiu wyniesie 103% tej wartości przy jeździe na rowerze". Czy może na początek w ogóle nie brać ze sobą pulsometru i biegać tak, żeby oddech był niewymuszony? Potrzebuję tego na początek, jak już nauczę się i "przyzwyczaję" do bieganie to wykonam tę 30 minutową czasówkę.

 

Na koniec takie poboczne pytanie: jak długo biegać? Na rowerze treningi kondycyjne trwały u mnie zawsze co najmniej 2 godziny, jednak nie wyobrażam sobie na początek biegania tak długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

poniżej częściowa odpowiedź na Twoje pytanie, ponieważ sam pytałem niedawno o to samo.

 

Ogólne, rzecz biorąc przy tym samym wydatku energetycznym (pulsie) podczas treningu kolarskiego bieganie jest mniej efektywne od jazdy na rowerze, ponieważ przy bieganiu porusza się więcej partii mięśni (powoduje to wzrost wydatku energetycznego), dodatkowo w bieganiu występuje inna biomechanika pracy mięśni, które używane są kolarstwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest racja, jednak tak naprawdę nie o to pytałem :)

 

Bieganiem chcę poprawić pracę układu oddechowego i krwionośnego, nie trenować mięśnie wykorzystywane podczas jazdy na rowerze. Chcę budować bazę tlenową. Sama jazda na rowerze (trenażerze) wejdzie do programu treningowego w późniejszych tygodniach, na razie chcę odpocząć od kręcenia korbą. Mój plan zakłada przechodzenie od ogólnych ćwiczeń takich jak bieganie, pływanie, sporty drużynowe dla budowania kondycji, ćwiczenia na siłowni dla poprawienia siły partii mięśni ważnych w kolarstwie (nogi, plecy, brzuch, obręcz barkowa) na początku sezonu treningowego (zima) do treningów wykonywanych już tylko na rowerze w późniejszych tygodniach sezonu.

 

Dlatego po prostu pytam jak wyznaczyć w miarę dobre strefy treningowe dla biegania na początek nie przeprowadzając 30-minutowej czasówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to właśnie kolarze mają płuca jak smoki ;d, więc co do dotlenienia/powiększania płuc chyba jednak kręcenie korbą jest jedną z najlepszych metod, niemniej jednak bieganie, pływanie itd. ma też jakieś plusy w budowaniu kondycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tetno podczas biegania jest troche wyzsze

 

biegaj nie wyzej, niz 10hr ponad rowerowa strefa E2, staraj sie jednak w niej trzymac - biegnij mozliwie wolno, priorytetem niech bedzie czas - jak dojdziesz do 1h bez 'zakwasow' i ciezkich nog na dzien nastepny, to mozesz nieco zwiekszyc tempo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolega NEBIAL moim zdaniem dobrze doradzil. Moje progi tetna biegowego wzgledem rowerowego sa okolo 8-10 stopni wyzsze, wiec jesli robisz trening biegowy to poprostu biegaj w strefie o 10 stopni wyzej. Test terenowy do wyznaczenia LT biegowego nie bedzie konieczny, opieraj sie na strefach rowerowych dodajac 10 do kazdej ze stref

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale kazdy organizm jest inny, moja roznica ma np 8. Dlatego nie popadajmy w skrajnosci i wszystko trzeba wyliczyc mniej wiecej w przyblizeniu. A jak sie chce miec wyliczenia dokladne to udac sie do osrodka na test metaboliczny i wydac z 400 stowki, i taki test powinno sie powtarzac mniej wiecej co miesiac. Mnie np na to nie stac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...