Skocz do zawartości

[odrdzewianie] Preparat na rdzę


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, cześć i czołem :)

 

Poszukuję odrdzewiacza, który poradziłby sobie z rdzą na ramie (rower stary, ale potrzebny) - zrobiłem zbliżeniowe zdjęcie:

 

post-159668-0-87974700-1350733509_thumb.jpg

 

 

coś mocnego jak fosol odpada, nie chę niszczyć powierzchni i wszystkiego dookoła :) Od znajomego garażowca słyszałem o odrdzewiacz.com , ponoć daje radę z silną rdzą i wydajny. Macie jakieś propozycje? Może coś stworzonego domowymi sposobami?? Jutro się tym zajmę więc zapisuję propozycje. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@DobryNapis, nie wiem dlaczego boisz się fosol'u. Generalnie to w ogólności kwas siarkowy (plus składnik organiczny), który zawsze możesz rozcieńczyć wodą destylowaną i dobrać sobie stężenie, które Ci odpowiada. Jeżeli szukasz preparatu, który odsłoni ładny metal, to takie coś nie istnieje. Powierzchnia już jest uszkodzona przez rdzę, więc tylko zmieni kolor, ale jej nie "wyleczy".

Jak cała rama jest w takim stanie jak pokazałeś, to proponuję pojechać ją fosolem, potem dokładnie umyć wodą destylowaną, osuszyć i natychmiast zabezpieczyć czymś... Czym, nie wiem, chociażby owinąć folią do czasu malowania - zapewne.

 

Z domowych sposobów to cola... czyli kwas fosforowy, ale wydaje mi się, że fosol (rozcieńczony fosol) będzie lepszym (szybszym) wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego że penetrują ... ładna penetracja ... trudne czyszczenie/odtłuszczanie przed malowaniem.

 

Moim zdaniem musi być zastosowany środek który wejdzie w reakcje chemiczną z rdzą .

Kiedyś stosowałem fosol ... ale jak dorwałem Cortanin F to aktualnie mój podstawowy środek antykorozyjny.

Podstawowa zaleta cortaninu to to że wchodzi w reakcję ze rdzą i tworzy na niej powłokę która powstrzymuje proces ... nie rusza zdrowego metalu.

Miejsce korodujące po zabezpieczaniu zmienia kolor na czarny.

Bez problemu daje się malować wszelakimi farbami.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jednak też penetrują?!

 

Penetrują, bo tak są zaprojektowane. Mają w sobie rozpuszczalniki, które ułatwiają penetrację lubrykantu, dzięki temu można odkręcić zapieczoną/zardzewiałą śrubę. Jako takiej rdzy nie usuwają, ewentualnie usuwają luźno związaną wierzchnią warstwę. W przeciwieństwie do fosolu, który reaguje z tlenkami tworząc sole, trochę łatwiejsze do usunięcia.

W Cortanin F środkiem "czynnym" jest kwas fosforowy (skład), również skuteczny na rdzę, czyli to samo co w coli - to tak apropos mitu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie i podpowiedzi.

 

Tak jak pisałem na wstępie - zająłem się tym dzisiaj. Pożyczyłem odrdzewiacz.com - rama wygląda czysto, rdzy nie ma. W sumie jak będę kupował to chyba ten, bo nie kosztuje dużo a skuteczność już swoją pokazał a też nie wiem ile kosztuje cortanin i czy to w ogóle jest dobre. W każdym razie dzięki raz jeszcze za propozcje, ale swój środek znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeżeli chodzi o zabezpieczanie rdzy najlepiej uzyć preparatu ktory wiąże rdze i nie pozwala rdzewieć dalej. Po takim zabiegu maluje sie dany przedmiot. U mnie malowaliśmy bramę chyba ze 20 lat temu wszyscy sąsiedzi juz zdążyli swoje malować kilku kortownie a nasza jaka była taka jest ...

 

Jednym z takich preparatów jest cortain C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...