Skocz do zawartości

[Odchudzanie] Centurion R'Bock 24 - rower dziecięcy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Córka (lat 7, waga ok. 30kg) dostała od dziadków rower Centurion R'Bock 24.

http://www.centurion...ls/R%27+Bock+24

 

Moje założenia - Córka ma tym rowerem jeździć jakieś 4 lata, potem kolejne 4 lata syn.

 

Chciałbym odchudzić rower, by dzieciom było lżej :)

 

Od czego zacząć, i na czym można zyskać najbardziej? Mam już jakieś przemyślenia, ale nie chcę nic narzucać. Jakieś ciekawe pomysły?

 

Rozmiar 28 cm

Rama Kid AL 6061 24"

 

Widelec SR Suntour SF9-XCT-JR 24"

Przerzutka przednia SR Suntour FD8-XCC202

Przerzutka tylnia Shimano Tourney TX35D

Manetki Shimano Revoshift, 3- / 7-s

Hamulce Tektro 837AL

Korba SR Suntour CW-09 XCC T-202, 42/32/22 Z.

Suport TH BB-7420ST

Łańcuch Shimano CN-HG-40

Piasty Joytech JY-751DSS QR, 32 L./ JY-721DSS QR, 32 L

Obrecze Alex Z1000 24", 32 L.

Wolnobieg Shimano MF-TZ21, 14-28 Z.

Szprychy stainless 2.0 mm

Opony C-1208, 24x1.95 mm

Kierownica Riser, steel, 20 / 540 mm

Mostek kierownicy Procraft AL 15°

Stery FSA No.10P

Sztyca podsiodłowa Procraft SP-243, Ø 27.2 mm

Siodło Centurion Kid 20"/24"

Pedaly VP-570 BMX

Waga 12,1kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały rower i nie bardzo jest z czego oskubać, a jeżeli to koszty mogą zniechęcić.

Kosztami się nie przejmuję. Nie wszystko naraz. Z roweru to może zostać tylko rama :)

Natomiast nie będę bez sensu ładował kasy by zaoszczędzić 5 gr.

Chiałem zacząć od tylnego koła. Inna piasta, lżejsza obręcz, mniej szprych, inna kaseta, łańcuch. Opona zostaje (na razie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od kół i opon, potem korba, kaseta wszelkie rurki, siodełko, pedały pewnie też swoje ważą

 

jeszcze zmiana amortyzatora na sztywny wideł alu dałaby bardzo dużo(pewnie około 0,5-1kg!), ale dzieciaki lubią mieć "amortyzator" choćby nie było żadnego uzasadnionego powodu, żeby był w rowerze

Edytowane przez klon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko raczej cięzko o lekkie obręcze 24". Kierownica jest stalowa, więc po wymianie niedużym kosztem mógłbyś zejść ok. 150-200 g. Można zmienić jeszcze przednią oponę, jest dostępne Schwalbe Rocket Ron pod 24"- tyłu się nie opłaca wymieniać, bo jak wiadomo dzieci lubią się bawić tylnym hamulcem ( :D) i w 2 tygodnie może być po oponie. Korba ma pewnie długość dostosowaną pod dzieci i tu nic nie ugrasz bo wsadzając taką z ramionami 170 mm nie będzie dobrze dla niskiego dziecka. W grę wchodzi jeszcze widelec sztywny- tu waga spadnie o jakieś 1-1,5 kg, a ten xct i tak nie będzie się uginał pod 30 kg

Edytowane przez kubek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Odświeżam wątek :)

 

Kupiłem dwie lekkie obręcze mach1 x-country 36h - waga 440g

 

teraz szukam lekkich piast - myślę o Novatecu lub o Shimano

oraz nowych opon - rocket ron 24x2.1 - wie ktoś gdzie to można kupić / właściwie wszędzie out of stock

i dętek :)

założe 24 szprychy, a z przodu może i 18 :)

 

Z demontażu mojego roweru

na piasty założe kasetę sram 830 lub 850

oraz przerzucę napęd i przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaaale!! nie wiem czy zwracałeś wcześniej na to uwagę, ale rower ma wolnobieg 7 rzędowy. Ciężko będzie coś pod to znaleźć na serio lekkiego. jedyna opcja to szukać starych, szosowych piast+zmieniać wolnobieg na kasete. Sama wymiana zebatek powinna dać sporo zysku bo prawie 200g (średnio wolnobieg wazy ok 450g).

poza tym jak to może wsadze 18?

przeciez masz określoną liczbe szprych przez otwory na obręczy nie? Zabrzmiało to tak jakbyś chciał założyć 1/2 wymaganych szprych, a to bezpiecznie nie brzmi zdecydowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A czemu wybrałeś piastę pod tarczówki (d712?) ? Lżej i taniej wypadną modele novatec'a na szosę - piasta typu "paluszek". Lekkie koła to chyba najlepszy kierunek wymiany bo czuć to przy jeździe. Też nie ma co tego roweru przeinwestować bo rama jest na bank strasznie ciężka. Trzeba eliminować ewidentne kowadła np. wolnobieg. kaseta starczy 7s, można poskładać z koronek, mam taką hybrydę kasetę mtb srama (oryginalnie zakres 14-34) wyposażyłem częściowo w koronki z szosowej 9s i działa znakomicie (obecny zakres 14-25), aluminiowy pająk raczej zbędny chyba że dzieci mają atom w nogach :)

Mam trochę z pozoru dziki pomysł. A jakby tak widelec pozbawić tłumika i zostawić tylko sprężynę? Odpadnie cała waga wnętrzności jednej lagi i sporo oleju. Znajomy tak zrobił z jakimś suntour'em i dopiero zaczął dobrze działać :)

Kierka jest stalowa więc waży, sztyca pewnie też ze stali. Zaciski kół można dać na imbus a chwyty kierki na piankowe to też 100-150g mniej.

Edytowane przez Maniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wg mnie poza rurkami i ewentualnie rzeczami które będzie można przełożyć do kolejnego roweru to nie warto nic zmieniać bo zanim skończysz to się okaże że dzieciak Ci wyrośnie i powie że już czas na większy rower, sam kupiłem teraz synowi sprzęt na kółkach 20" i wymienię tylko rurki i opony na lżejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...


I etap zakończony :)

Rower ma nowe koła złożone na piastach novatec'a

PIASTA TYŁ NOVATEC NT-F522 36H 344g PIASTA PRZÓD NOVATEC NT-A171 36H 115g

Zaplot na 36 szprych. Koła kręcą się cudnie :)

Kaseta - 8 rzędowy SRAM - pożyczony z innego roweru.

 

Pozdrowienia dla ekipy z http://www.bestwheels.pl za złożenie kółek.

 

Uprzedzając pytania - kół jeszcze nie ważyłem.

pzdr.

post-152983-0-85129600-1371021388_thumb.jpg

post-152983-0-32903000-1371021389_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...