Skocz do zawartości

[kompedium] Kompatybilność napędów 7/8/9/10 s


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie to chodziło o mnie :)

 

voytec - to jest forum dyskusyjne, więc się nie dziw, że ktoś (w tym przypadku ja) wytknie Ci błąd. Temat przegląda sporo osób, warto więc korygować nieprawdziwe informacje.

 

"na moje błędy odpowiadają kompletnymi bzdurami." - wskaż te moje bzdury. Jeśli gdzieś się pomyliłem to chętnie się dowiem gdzie. Nikt nie jest nieomylny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"na moje błędy odpowiadają kompletnymi bzdurami." - wskaż te moje bzdury. Jeśli gdzieś się pomyliłem to chętnie się dowiem gdzie. Nikt nie jest nieomylny.

Nie. To nie chodzi o Ciebie. I wiem że nikt nie jest nie omylny ani nie uważam się za wyjątek. Potwierdzam jednak że jak ktoś pisze totalne pierdoły to nie traktuję go poważnie i nawet nie będę na jego wypowiedzi reagował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas piszecie o shimano. A co ze SRAM'em zastanawiam się czy da radę do kasety 9 biegowej manetka tez 9, wstawić przerzutkę 10s. W tej chwili mam manetkę x9, przerzutkę x9 i chciałbym zmienić tylko tył. Proszę o jakąś pomoc.

 

P.S. Czytałem pierwsze posty ale tam jest tylko o shimano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas piszecie o shimano. A co ze SRAM'em zastanawiam się czy da radę do kasety 9 biegowej manetka tez 9, wstawić przerzutkę 10s. W tej chwili mam manetkę x9, przerzutkę x9 i chciałbym zmienić tylko tył. Proszę o jakąś pomoc.

 

P.S. Czytałem pierwsze posty ale tam jest tylko o shimano

 

Przerzutki srama na 10sp są niekompatybilne z 9 biegowymi manetkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas piszecie o shimano. A co ze SRAM'em zastanawiam się czy da radę do kasety 9 biegowej manetka tez 9, wstawić przerzutkę 10s. W tej chwili mam manetkę x9, przerzutkę x9 i chciałbym zmienić tylko tył.
\

Przerzutka może zostać. Manetka musi być wymieniona razem z kasetą (i to jest teza której nikt nie ruszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec
Sram 9sp (a takiego ma teraz kolega Raczka) nie będzie działał z manetką 10sp.

Możesz przybliżyć dlaczego? Chętnie się dowiem czemu to przerzutki 9sp shimano działają z manetkami 10sp a u SRAM'a coś takiego jest nie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec

Jak powiedziałem że Alivio 410 nie pasuje do 9sp do mnie niedźwiedź zjeść chciał więc nie będę się upierał. Znam jednego goście co jeździ na czymś takim i nie narzeka. Możliwe że tylko pozuje i po cichu zbiera na przerzutkę 10sp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rety

Po prostu manetki Shimano Dynasys "ciągną" podobny (ale nie taki sam) odcinek linki za jednym "klikiem", co SRAM w technologii 1:1.

 

Fajny temat do lektury, jest też o miksach ;) : http://forums.mtbr.com/drivetrain-shifters-derailleurs-cranks/dyna-sys-10-speed-compatability-9-speed-shimano-systems-646014.html

 

P.s. Mówiąc "działają" , nie miałem na myśli, że działają idealnie. Ale działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość voytec

A ja miałem na myśli że kadargo w sumie ograniczył się do twierdzenia ale niczym się nie podparł. Z tego forum można się też dowiedzieć że 9sp SLX działa z manetkami 10sp. I w tym innym poście jeden o forumowiczów pisze o użyciu SRAM X.9 w napędzie 10sp. I też nie jest to rozwiązane idealne. Pewnie się mądrze ale nawet jeśli takie zestawienia chodzą to nie powinny być polecane. Jest to raczej rozwiązanie awaryjne/na jakiś czas. Przykładem mogą być posty gdzie ludzie piszą o tym że przerzutka 9sp ma kłopoty że największą koronką kasety 10x 36T.

 

Co do kompatybilności to fajny artykuł można przeczytać tutaj (znalezione przed chwilą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@voytec, bardzo fajny artykuł, ponieważ grunt to dokonywać świadomych wyborów, a dla 100% efektywności w 99% trzeba się trzymać zaleceń producenta ;)

 

Ale ten temat powstał pewnie dla tych, którzy lubią kombinować.

 

BTW, jeden user MTBR w temacie o X.9 to nasz! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już było, ale napiszę z własnego doświadczenia, żeby potwierdzić ogólnie przyjętą tezę.

Mam napęd 2x10 przerzutki i manetki oraz łańcuch i kaseta to typowe 10'ki mtb, korba to już zwykła deorka M590 ze zmienionymi blatami(28-42) blat 28 jest z korby XT dyna sys, 42T z 9 rzędowej deore.

Wszystko działa...z pewnym "ale". Przy wysokiej kadencji zrzucanie biegu z przodu z 42T na 28T powoduje w mniej więcej 1/3 przypadków to, że łańcuch "ślizga się" pomiędzy 42T a 28T, nie zakleszcza się między nimi, lata tak jakby nad 28T. Pewnie wystarczy zeszlifować około 1mm z korby, tak, żeby przybliżyć zębatkę 28T do 42T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 mam w miejscu środkowej, 28 tam gdzie młynek, podkładki jednak odpadają, bo tarcza 42T będzie niebezpiecznie blisko ramy(właściwie już jest :) ), w suporcie też 2 podkładki po prawej, więc i tu nic nie przesunę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...