Skocz do zawartości

[kompatybilność] przerzutka+kaseta


maksio85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

nie mogłem znależć odpowiedzi w innych tematach,więc otwieram nowy. Jak w temacie problem dotyczy kompatybilności kasety z przerzutka tylną.

Kaseta XT cs-m770 9-cio rzędowa,manetki SLX 9-tki i teraz pytanie...

Czy z tą kasetą będzie sprawnie i bezproblemowo współpracować przerzutka 10 rzędowa SHIMANO XT ??? Skąd taka przerzutka... po prostu mam okazję "wyhaczyć" takowy model sporo taniej z demontażu ;)

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym tego taki pewien.Gdyby manetki były na 10, a przerzutka i kaseta na 9 to by nie chodziło, ale to manetka definiuje położenie przerzutki na kasecie, więc myślę, że nie powinno być problemu.W 10s są mniejsze odstępy, więc manetka ciągnie mniej linki, ale przecież skoro manetka na 9s będzie ciągnąć więcej, to co przeszkodzi przerzutce wykonać większy ruch?Jak dobrze pamiętam Pixon używa przerzutki Srama 10s i gripów na 8s i chyba działą.To co prawda Sram, ale myślę, że nie powinno być problemów.Bo skoro przerzutki 9s chodzą na 8s, to dlaczego 10s nie będzie chodzić na 9s?Kwestia odpowiedniego wyregulowania.Nie praktykowałem takiego rozwiązania, ale myślę, że powinno działać nie gorzej niż z przerzutką na 9s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piksel niestety nie masz racji, zarówno przerzutki jak i manetki w shimano 10s zostały przeprojektowane (ponoć coś zbliżonego do sram 1:1), manetki maja inny skok, natomiast "dźwignia" w przerzutce jest dłuższa (ta do której dochodzi pancerz) i dlatego jeżeli dasz klasyczną manetkę to system się nie zgra. Czyli podobnie jak w sytuacji mieszania sram / shimano 9s nie ma możliwości tego wyregulowania (albo będzie Ci zmieniało po dwa biegi :D).

W starych shimano 7/8/9s skok manetki i przerzutki nie zmieniał się i był to system 2:1 i dlatego wszystkie starsze grupy, a nawet bardzo stare działały ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że może to zgrać , to manetka determinuje o ile przerzutka będzie się przesuwać, a nie sama przerzutka. Wydaje mi się że jak się odpowiednio ustawi ograniczenia na przerzutce (śrubki H i L) to powinno to być w miarę ok, ale na pewno będzie gorzej z ustawieniem wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 10 rzędowych grupach MTB całkowicie zmieniła się indeksacja, więc jak to ma działać? To nie tak, że manetki ciągną mniej linki, bo odstępy między koronkami kasety są mniejsze. U Shimano ciągną teraz nawet więcej. Do 9rzędów 1mm pociągniętej linki powodował przesunięcie wózka przerzutki o 2mm. W przypadku 10 rzędów jest to stosunek zbliżony bardziej do 1:1. Żeby było śmieszniej, Sram też się pobawił. Poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że jak się odpowiednio ustawi ograniczenia na przerzutce (śrubki H i L)

 

Panowie czy Wy wiecie do czego służą śrubki H i L ? Bo na pewno nimi tutaj nic nie wskóracie, jeszcze raz powtarzam nie będzie działało z tych samych powodów co sram nie działa z shimano, z resztą jak zasugerował Fenthin poczytajcie to może zrozumiecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem jak autor tematu, tylko mój dotyczy manetki 7-rzędowej i kasety 8-rzędowej.

Czy da się takie połączenie dobrze wyregulować? Różnica między zębatkami jak wiadomo wynosi 0,2mm.

Opinie jakie na ten temat słyszałem są skrajne. Ja nie mogę sobie poradzić z regulacją i zastanawiam się, czy źle to robię, czy jednak nie da się tego zrobić?

Czy pozostaje mi kaseta7-rzędowa i podkładka dystansowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Luk33:

 

Generalna zasada....manetkę i kasetę dobiera się wzajemnie do siebie....

 

Teoretycznie 7speed i 8speed powinno się zgrać (tylko ograniczysz wychył) - niby szerokość ta sama, ale indeksowanie mogło się zmienić przy podniesieniu standardu do 8speed.......długość wychylającej się w przerzutce dźwigni itp. i może niestety nie funkać....

 

....skoro i tak coś wymieniasz....spróbuj....ja bym wymienił manetkę przy okazji....

Skoro piszesz o dystansie i kasecie - mneimam że koło już masz z szerszym bębenkiem :) więc przeskocz już całościowo na 8 biegów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się jak chodzi o kompatybilność 7/8/9 s to raczej każde z każdym powinno działać (oczywiście nie uwzględniam shimano / sram połączeń), przynajmniej ja nigdy nie słyszałem o jakiś problemach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegółem wartym odnotowania jest to, że chodzi o starą kolarkę - wiem, nie ten dział.

Wymiana manetki nie wchodzi w grę - niestety. Jest to jeszcze wersja montowana na ramę, a wiadomo 8-rzędowych już takich nie robili. Manetki shimano SIS. Mamy tu połączenie starej manetki i ramy z nową kasetą, przerzutką sora i kołami już na ''normalnym'' bębenku.

Teoretycznie wszystko się zgadza. Wyłączyłem najwyższą zębatkę, tak więc obsługuje mi 7 rzędów. Niestety o płynności nie ma mowy. Na tą chwilę wręcz nie da się na tym jeździć.

Zastanawiam się, czy rozstaw piasty z bębenkiem nie ma tu jakiegoś znaczenia. Stara kolarka ma rozstaw widełek pod koła na piastę z wolnobiegiem (węższym), ale co ma to do przerzucania, chyba nic?

Ewentualna wymiana to sprzedaż kasety 8 i kupno 7 + dystans.

Będę się starał jeszcze to dograć skoro mówicie, że powinno działać. O ewentualne porady będę jeszcze pytał.

Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się jak chodzi o kompatybilność 7/8/9 s to raczej każde z każdym powinno działać (oczywiście nie uwzględniam shimano / sram połączeń), przynajmniej ja nigdy nie słyszałem o jakiś problemach.

 

Nie wprowadzaj ludzi w błąd. 7 i 8 ze sobą będzie działać ale z 9 rz już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Otóż moi drodzy. Bedzie dzialalo ... nie bedzie dzialalo. Ja złozylem set manetki shimano, przerzutka sram no i nie powiem działała ładnie co 2 biegi ale działało. tutaj bedzie podobnie jak pomieszamy sprzęt. Jeżeli ratio ne bedzie od siebie wiele odbiegać to w jakimś zakresie bedzie ok, np kilka pierwszych lub ostatnich bedzie w miare ok reszta już nie. Ogolnie działać to będzie i nawet jechać sie będzie dało ale o precyzyjne i cichej pracy po prostu zapomnijcie.

 

Ale mozna sie jeszcze bawić miejscem przytwierdzenia linki co defakto zmiania ratio przerzutki i jak by sie bawić idzie to wyregulować ( o ile oba systemy nie odbiegają drastycznie od siebie). Polecam manetki gładkie bez indekscacji :D dzialają zawsze i wszędzie i z kazdym modelem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam manetki gładkie bez indekscacji :D dzialają zawsze i wszędzie i z kazdym modelem :P

W moim przypadku to nie takie głupie, bo manetka 6-rzędowa bez zająknięcia obsługuje 8-rzędową kasetę i problem z głowy :)

 

Co do SIS to wyłączyłem najmniejszą i największą zębatkę. Z 8-rzędowej kasety zrobiła się 6-rzędowa, ale chodzi jak złoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja będąc młodyn uczniakiem i nie mając kasy prawie wcale upgradeowałem swój rower, udało mi sie kupić tanio kasete XT to trzeba załozyc, a manetki?? eee tam kto by sie manetkami martwił :D z "LEWEJ" bo akurat taką miałem, takiej na wajche za 5 zł, zrobiłem prawą gładką obsługująca moją kasete i powiem szczerze ze naprawdę dobrze to chodziło jak sie człowiek przyzwyczaił. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompatybilne ze sobą są tylko systemy 7 i 8 (odstęp pomiędzy koronkami jest ten sam oraz skok linki w manetkach)

System na 9 posiada ciaśniej ułożone koronki (szerokość całej kasety jest równa systemowi na 8 koronek). Manetki w 9 wyciągają mniej linki w stosunku do systemu 7 i 8 i nie mają możliwości prawidłowej pracy z poniższymi. Przerzutka tył z 9 może pracować z 7 i 8. System na 10 nie jest kompatybilny w całości ze starszymi grupami, inny system indeksowania, tylna przerzutka posiada inne przełożenie dźwigni. Chyba zrozumiale napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...