Skocz do zawartości

[ćwiczenia siłowe] Mięśnie zaangażowane w pracę na rowerze szosowym


Enfoque

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jako, że rozpocząłem przygotowania do sezonu 2 tygodnie temu, chciałbym popracować nad kilkoma partiami ciała, z którymi czuję się niepewnie. Z całą pewnością są to ręce - jeżdżę dość sporo, bo około 15h tygodniowo aktualnie, po 1h jazdy aero trzymanie kierownicy już sprawia problem. Wiadomo, najgorzej czuję się na długich podjazdach stojąc na pedałach, kiedy trzeba podrywać rower oburącz. Do tego zacząłem robić brzuszki, wiadomo, to podpora górnej części ciała. Mam 173cm wzrostu i 63kg wagi, ręce jak u anorektyczki, nogi jak u konia :P

Na wzmocnienie obręczy barkowej stosuję pompki klasyczne, realizuję projekt 100pompek.pl, podobnie z brzuszkami - tyle, że tu celem jest 300 w jednej serii. Pytanie, czy to wystarczy? Nie mam dostępu do odpowiedniej siłowni, żadna w moim mieście nie ma w ofercie porządnego roweru spiningowego/treningowego, a zimowo-wiosenna baza to podstawa, dlatego wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych pozostaje do zrobienia w domu.

Ćwiczenia siłowe na nogi raczej bym odpuścił, bo kręcę wytrzymałość tak długo jak tylko organizm pozwala i naprawdę mięśnie mają dość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zapisz sie na silke i rob trening obwodowe po ok 6-7 ciwczen na kazda grupe miesni ciala inne (gora) pompki nie wystarcza.

2. spininig nie jest do niczego potrzeby, to nie jest ogolnorozwojowka jakiej ci potrzeba!

3. to zle krecisz wytrzymalosc, teraz rower lekko, chyba ze chcesz skonczyc sezon scigania w maju, cwiczenia na nogi na silowni teraz to obowiazek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nabial - dlaczego brzuszki be?

 

kapsell -

1. Tak mi się wydawało, że pompki to za mało, jednak siłownia odpada bo pochłania za dużą ilość czasu, no i nie ma roweru. Spróbuję zrobić cały trening Domatora wraz z podciąganiem na drążku.

2. Napisałem rower spinningowy, a nie zajęcia spinning...

3. Lekko ale długo (docelowo w tym tygodniu 18h), a to przekłada się na zmęczenie tak samo jak jazda mocno interwałowa o mniejszej objętości. Nic nie zastąpi roweru, a ćwiczenia na siłowni mają być ogólnorozwojowe, wzmocnienie nóg ma na celu jedynie uchronienie ich od ewentualnych kontuzji, obowiązek to baza w którą można wpleść kręcenie siłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzuszki sa be, bo jesli robi sie je na granicy fanatyzmu podkrecanego wiara w ich skutecznosc, to moze spotkac cie kontuzja plecow wynikajaca z tego, w brzuszki bardziej obciazaja prostownik, niz brzuch, nie rozwijaja jego sily, a co najwyzej rzezbia...cwiczac za czesto brzuch moga byc biegunki i rozne problemy natury trawiennej, no i praktycznie kazde inne cwiczenie jest efektywniejsze

 

krecic 18h w tyg dla mnie tez jest nie do pomyslenia, ale jesli ktos mierzy wysoko i startuje w imprezach trwajacych powyzej 4h, to jest to zrozumiale...no chyba, ze jest inaczej, to wtedy jak dla mnie rzeczywiscie przesada i bezsens, bo wtedy bardziej liczy sie sila, a nie wytrzymalosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzuch należy ćwiczyć BEZWZGLĘDNIE, jest to jeden z najważniejszych elementów układanki jaką jest siłownia. Silne mięsnie brzucha tworzą gorset dla kręgosłupa, odciążają go, pomagają utrzymać go w odpowiedniej formie.

Oczywiście trening brzucha musi mieć sens czyli nie katujemy się straszną ilością powtórzeń i serii. Wystarczy dwa razy w tygodniu po kilka serii zawierających kilkanaście powtórzeń. Jednym z bardzo dobrych ćwiczeniem jest np. unoszenie nóg w zwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzuszki sa be, bo jesli robi sie je na granicy fanatyzmu podkrecanego wiara w ich skutecznosc, to moze spotkac cie kontuzja plecow wynikajaca z tego, w brzuszki bardziej obciazaja prostownik, niz brzuch, nie rozwijaja jego sily, a co najwyzej rzezbia...cwiczac za czesto brzuch moga byc biegunki i rozne problemy natury trawiennej, no i praktycznie kazde inne cwiczenie jest efektywniejsze

brzuszki jeśli się wykonuję poprawnie to nie obciążają pleców w dolnym odcinku. Robiąc brzuszki trzeba czuć te mięśnie żadne inne.

Brzuszki służą do rozwijania wytrzymałość; robienie siły na tej partii mięśni jest niewskazane z tego co czytałem.

A twoje twierdzenia na temat biegunki i natury trawiennej to sobie schowaj w kieszeń bo to bzdura jakiej tutaj nie było jeszcze...

 

A jeśli twierdzisz że brzuszki to zupełne zbędne i niepotrzebne ćwiczenie to napisz list do zawodowców żeby tego nie robili bo szkoda czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzuszki preferuję tradycyjne, wykonywane na twardym łóżku, będę je kontynuował, chyba, że objawią się jakieś w/w negatywne efekty.

Co do takiej objętości - startuję tylko w imprezach szosowych, a tutaj 3-4h wyścigu to minimum, tak więc baza 15h+/tydz. musi być. Szczególnie jeśli liczę na pierwszą piątkę w wybranych wyścigach (szczyt w lipcu). Poza tym według mnie wytrzymałości nigdy za wiele - im więcej jej wyjeździmy, tym efektywniejsze i dłuższe będą treningi siłowe, nie wspominając o tak ważnych treningach tempa. Dłuższa baza to również większe spalenie kcal, co za tym idzie podkręcanie metabolizmu, same plusy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pompki są ok na ręce, o tyle z brzuszków bym zrezygnował na rzecz ćwiczeń mięśni głębokich, bo to właśnie one odpowiadają za przenoszenie siły, a nie popularny "kaloryfer" :)

bieganie.pl - Trening

Te ćwiczenia zajmują dość sporo czasu, ale nie obciążają tak części lędżwiowej jak brzuszki i rozwijają to co trzeba. A kaloryfer i tak wychodzi, wypychany mięśniami pod spodem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quamal - aby tak twardo prezentowac swoje zdanie trzeba miec 100% pewnosci, a ty jej miec nie mozesz

 

znam ludzi ktorzy robili a6w, abs czy inne inne rodzaje cwiczen na brzuch codziennie i tak nikt mial zadnych negatywnych skutkow wymienionych przez ciebie.

Oczywiscie sa pewne przeciwskazania co do cwiczen na brzuch, ale jak sie ich nie ma to mozna cwiczyc ta partie miesni

 

@Co do cwiczen ktore podal Klosiu polecam ten filmik. Ja cwicze wg niego + dodaje kilka swoich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...