Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

@anarchy - jak nie pochwalił jak dodał do forumowego garażu ;)

image_url-162683-1394032757.jpg

 

 

a wiedza o wymiarówkę cotica/podobnych w praktyce jest bezcenna ;)  

 

poza tym nie wiem czy wolałbym zmieniać tutaj wideł pod tarczę czy  kupić frameset pod tarczę przód/tył - kombinować z adapterami pod tarczę tutaj z tyłu raczej myślę że nie chcę.....

 

tak czy siak potrzebuję mocniejsze hamulce :)  w tym tygodniu codziennie miałem awaryjne hamowania przed samochodami wymuszającymi pierwszeństwo, więc stwierdzam że jest trochę za słabo na tych canti...

 

pierwsza próba poprawienia to zakup mini V-brake, tańsze rozwiązanie i może wystarczy ;)

 

 

 


@thomasz  - mnie interesuje wysokość jak będzie stał na kołach, coś w ten deseń ukazane (przepraszam za burdl na zdjęciu :D )

 

 

wymiary_700x38c.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co wrażliwszych przepraszam, za siłę przekazu.

Bosz - nigdy nie lubiłem oglądać otwartych złamań z dużą ilością krwi..

 

 

 

No to mamy Czech i Pół
 

Cztery i pół. Oczywiście nie przepuszczę tej okazji mojej rudej.

 

Co do malowania wewnątrz - już właściwie miałem to zrobić bezbarwnym lakierem, ale przecież warstwa takiego czegoś będzie miała grubość kilkuset ym - czy to przypadkiem nie spowoduje ponadnormatywnego zwężenia światła podsiodłówki? Innymi słowy - da się sztycę potem włożyć? Ja wiem, wiem - trza umiejętnie - ale jak tu kontrolować proces nakładania lakieru wewnątrz rury i świetle 27,2 mm i długości ponad 40 cm?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czekam aż dział R&D opracuje skuteczną metodę konserwacji ram Fe :)

 

@thomasz można spytac za ile wyrwałeś X-sa ?

400 fuciakow za ramę, węglowy wideł i stery hopa. Stery mi założą i do tego jest zacisk sztycy. Zależało mi na ramie z odkrecanymi pivotami i taką ostatnia sztukę dla mnie znaleźli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

400 fuciakow za ramę, węglowy wideł i stery hopa. Stery mi założą i do tego jest zacisk sztycy

Cena bardzo przyjemna.

W temacie Pożeracza Rudej Zośki - policzyłem na szybko na przykładzie mojej Sarny (42-podsiodłowa, 59,5-górna) i wyszło mi na przedni trójkąt około 1250 cm sześciennych. Dla niewtajemniczonych - literek i dwie setki na dzień dobry. 
Ale też jak patrzę na ramiaka - chocby ze względów technicznych - zalanie ramy do pełna w jednym cyklu jest mało praktyczne. Zatem (przynajmniej mam taką nadzieję) litr na ramę wystarczy (wg zapewnień dystrybutora - płyn można używać wielokrotnie). 
Widząc zainteresowanie - Adamos, Maciejas, Kazafazos i Rafał (czyli komplet) - w poniedziałek zamawiam kanister (założę ze swoich). Odleję litr -zrobię test na swojej Sarnie i dam znać w wątku. Reszta do rozdania.

Maciejas - z lakierem to ja bym powiedział (ze swojego skromnego) - po pierwsze nie pryskaj tam gdzie wchodzi podsiodłowa (czyli jakieś 15cm od góry). Zresztą dużo więcej złego dzieje się w okolicy suportu i dolne widły. Druga rzecz- nie wiem jaki masz lakier ale ja zawsze słyszałem, że bezbarwny jest dużo słabszym do zwykłego i wymagałby podkładu. Choć z drugiej strony ja lakierowałem sterówkę w widle (mostek thomsona z dziurami) dobrym samochodowym (takim z lakierni a nie castodramatu) i jak na razie nic się nie dzieje-wszytsko trzyma. Ja sam chyba nie użyłbym bezbarwnego z prostej przyczyny - jeszcze gorzej widać co udało się pomalować a czego nie :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

no właśnie my to zrobimy inaczej :) Normalnie element się zanurza w płynie (ile potrzeba by na jedną ramę i jaką kuwetę?), ale pogadałem dziś z technologiem z tej firmy i mówi, że zalanie do środka (co ma plus bo nie niszczy lakieru) zadziała tak samo. Jedyne co zauważył, że nie będzie można "poruszać" elementem, pomazać pędzlem co dla bardzo skorodowanych elementów trochę pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Może będzie trzeba zlot serwisowy zorganizować

chciałbym przypomnieć, że raz już lawinę wywołałeś ;)
Ale ja jestem jak najbardziej na tak, tylko realnie komu by się chciało przyjeżdżać do Paprykarzowa na "zalanie rury"? Ale jak by to połączyć z oksydowaniem a potem jeszcze objazd Bukową Puszczą.... 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Tak czytam Panowie wasz wątek i zastanawiam się czy ta konserwacja ma jakiś sens? 

 

Mam parę stalowych rowerów/ram większość z początku lat 90tych . Moim rowerem roboczym GT Timberline'm 1991 jeździłem prawie 2 lata do pracy dzień w dzień . W czasie pracy często stał przypięty do słupa pod gołym niebem. Po rozebraniu oprócz nalotu rudej nie ma śladu większej korozji. Rometa 29er mam 1,5 roku poprzedni właściciele specjalnie o niego nie dbali . Po zdjęciu sztycy , widła i suportu w środku czarno zero rudej. Moim skromnym zdaniem jeżeli rower przechowywany jest w "pod dachem" nic nie powinno mu się dziać przez dłuuuugie lata. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wygrzebałem w sieci jeszcze coś takiego: http://www.acf-50.co.uk/motorcycle.htm

W przeciwieństwie do wspominanych już FrameSaver'a i Boeshield T-9 (ten do jachtów) nie zawiera żadnych wosków ani silikonów.

Problem w tym, że nie ma w sieci żadnych opinii na jego temat, ale może byłoby warto wypróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

sztopi, krótko i zwięźle - albo masz szczęścia kupę albo mało jeździsz późną jesienią, zimą ;)
Ja tez mam kilka stalówek, różnych i z różnych czasów, od lat 40 zeszłego wieku po współczesne modele. W każdym jest ruda, dokładnie w każdym. Zawsze dbałem o ramiaki, zawsze wietrzyłem, trzymałem w ciepłym i suchym. To jak to jest?
Jest stal która szybciej łapie rudą i tak która się jej lepiej opiera. Są rury po 1,2mm i takie po 0,4 z którymi nawet podczas piaskowania trzeba się umieć obejść. I są rowery które pękają od rudej, sam przez to przeszedłem (a Adamos dobrze unaocznił). I tylko raz pomimo iluś tam żelaziaków w życiu pod sobą. A nie przepraszam - jeszcze jedna strzeliła ale to już pod następnym właścicielem.
Wiesz, to jest jak z oklejaniem roweru - jedni oklejają inni nie. I temu i temu rower długo posłuży.
A jeszcze może być tak, że niektórzy wywalili sporo kasy na ramę i głupio po prostu było by o nią nie zadbać. 
(ale to tylko moje prywatne zdanie)

Po za tym - każde nowe doświadczenie i wiedza złego nam nie uczyni.

ps: gdyby rdza nie była takim problemem niektóre firmy nie pisały bo tym na swoich stronach a np oldtimerowcy nie podchodzili by do tego aż tak bardzo (w końcu w aucie stal konstrukcyjna miewa 2-3mm grubości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Stalinowcy!

Dziś miałem spotkanie z miss world tj. ujeżdżałem Salsę Fargo... :icon_cool:

http://allegro.pl/salsa-fargo-i4094528176.html

Tak jak w opisie - cena jest nie do końca ustalona i tu mam pytanie do Was: ile powinna realnie kosztować? Bo zastanawiam się, czy swojego Jamisa przerabiać na drop-bara, czy sprzedać kontrabas (w sumie dwa mi nie potrzebne :) ) i nabyć ową Fargo rocznik 2012. Na stronie Salsy piszę, że rama Lka jest od 180-191cm wzrostu, a XL od 188cm, ja mam ok 189cm i miałem wrażenie, że musiałbym dać dłuższy mostek (fabrycznie powinien być 110mm, ale tutaj jest 90mm). Oczywiście nie ma gdzie przymierzyć się do XLki :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SerwuS,

 

 

Hmmm nówka zapewne do wyrwania za mniej więcej tyle samo w przeliczeniu, ale w słabszej specyfikacji...zauważ że wewtejklasycznieślicznej otwory na anything cage na widłach są umieszczone "do tyłu"...nie jestem jednak w stanie powiedzieć ani napisać czy to lepiej czy gorzej a teoretyzować niech sobie każdy sam zaaplikuje wedle uznania, ale z pierwszą jej wersją pacać to-to nie będzie.

Inna sprawa że z Bróksem się możecie nie dogadać - śkórka zdawa się być dobrze wyprawiona ;) Biegów od groma, zawsze łatwiej zredukować niż dodać a tu niemalże full opcja w zestawie.

 

A co do rozmiaru...jestem w tym samym klubie jeśli o wzrost chodzi, i kiedyś biorąc inną ramę Salsy zmuszony byłem się przesiąść z eLki na iXLardża. W Fargolinie jednak tkwi sztyca bez offsetu, tam bym najpierw zamiast na mostku szukał dodatkowych centów do wysięgu(chyba że wolisz deptać w pedała z góry), a i dodam że Brook's daleko w tył na prętach nie odjeżdża...

 

Pokombinuj nieco, według mnie gra warta świeczki ale nieco nie przy obecnych wiatrach  :whistling: Olej pedały i siodełko, może masz lepsze koła a jak nie to pomyśl o zapleceniu podkręconego zestawu, np. dynamo albo QR15 na dziobie a na rufie może taki wynalazek celem osiemdziesięciojednobiegufky lub nadal 27 ale z pojedynczym blatem?

 

 

Albo wkręć celem testu dropbara w Jamis'a, ale z autopsji wiem iż takie rozwiązanie nie daje tyle frajdy co odpowiednio krótsza rama pod baranka ;)

 

 

POZDRo-:ver

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja jeszcze z innej beczki napiszę odnośnie obecnego Smoka - jeżeli miałeś dobrze dopasowany rozmiarowo to przeróbka na dropbara będzie problematyczna. Tzn: przy sensownej długości mostka niemiłosiernie odsuną Ci się klamki do przodu i żadnej przyjemności z jazdy nie będzie. 
Pewnie każdy ma swoje przyzwyczajenia ale jak przystawiałem dropa do normalnej kierownicy przy tej samej ramie to różnica w odległości wychodzi koło (bo to ciężko idealnie porównać) 4cm. Zresztą - wystarczy porównać długości górnej rury w rowerach tej samej marki (i tej samej wielkości) - np Fargo i El Mariachi.

A tak po zatem napisz jak wrażenia.

Co do samej Salsy? Nie wiem jak się ma cena do oryginała, ale ten z alledrogo ładnie wyposażony i ciężko (oprócz wg mnie korb i siodła no i może sztycy ) znaleźć słabe punkty. Mocne koła, pewne piasty (choć zestaw nie najlżejszy), dobre stery (takie detaliki ale ważne), bardzo dobre manetki, hamulce w sam raz. Czego chcieć więcej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...