Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Naprawdę w mtb nie powinno się tak skupiać na reachu moi drodzy. Klasycznie dwa kąty, górna rura i wideł. I wszystko wiadomo. 

Tak, ten rower zdecydowanie może iść z w konkury z eccentriciem. Moim skromnym to zawsze był mały minus eNeSa, że pomieści tylko 650b.


Z innej beczki - Bike pisze o Wąsatym półtłustym : http://magazynbike.pl/artykul-ritchey-p-650b.htm
Co ciekawe jak znów zmienia się perspektywa patrzenia ogółu: karbon JEDNAK pęka, kilogram różnicy wagi NIE MA ZNACZENIA a stal się najpiękniej starzeje :D
Wow...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy do momentu ujawnienia ceny, jeśli będzie bliska Moon'owi 2.0 to będzie to jedno sezonowy strzał w kolano. Polski rynek nie jest gotów na takie rowery, bo ktoś kto potrzebuje sprzętu w góry za 10-11k zł ma co wybierać.

Statystyczny Polak, nie zakochany w stali wybierze w takim przypadku fulla 160/160.

Nie mówiąc o tym, że w polskich górach w 90% wystarcza HT XC, a na niego nie potrzeba takiej kasy.

 

Sama rama jeśli będzie w sprzedaży i będzie poniżej 2k zł to już może być mały sukces, wątpię tylko aby to opłacało się nastawionemu na zysk Krossowi.

 

A co do kąta główki 65* to podjeżdża to bardzo dobrze, przykład to Giant Reign.

 

W starym Krossie miałem 71* na główce, w XTC mam 69,5*, a podjeżdża lepiej ;)

Edytowane przez MartinH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ivanie - może inaczej - skupianie się na reachu a nie klasycznych wymiarach znanych nam od dawna jest trudniejsze i łatwiej o pomyłkę. Reach ma znaczenie dla szosowców pilnujących superpozycji, jeżdżących na ogół w jednym położeniu dupska (nie licząc stojaka), i umiejących dokładnie wyznaczyć wszelkie elementy układu.
Druga rzecz to płynność wymiaru i tu jest diabeł w szczególe - w przypadku reacha jeden punkt przesuwa się po skośnej (sterówka) a drugi po pionowej (oś wychodząca ze środka bb) czyli każde przesunięcie o kilka centymetrów góa-dół zmienia gwałtownie jego wielkość.
W przypadku klasycznego wymiaru górnej rury ta długość przesuwa się po dwóch skośnych "prawie równoległych" i skoki góra-dół (zależne od długości widła nie są tak dramatyczne)

A teraz przykład z życia dla dwóch ram o podobnym przeznaczeniu. Obie stalówki, obie w rozmiarze M, w obu zalecany podobny wideł. Obie lubimy :) Reach wynosi dla nich: 409 i ... 441mm. Dla dokładności - różnica w górnej rurze w obu przypadkach wynosi około 10mm :) 

Kiedyś też myślałem, że jak poznam tajemnice reacha i stacka to będę taaki master. A potem zobaczyłem jak duże są różnice i mało powtarzalne wymiary i dałem sobie spokój :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No widzisz... Bo wychodzi na to że co kraj to obyczaj a co chałupa to zwyczaj. 

 

Jak indagowałem o Kocinę - u 5 czy 6 różnych budowniczych - to mniej wiecej połowa zadowalała się standardowymi wymiarami (podsiodłowa, efektywna górna, katy, główka ramy) a reszta zadawała pytanie o reach. Także nie jest to takie oczywiste i proste, że szosa to tak a nie szosa to nie... Ty masz doświadczenie/wykształcenie inżyniersko/architektoniczne to moze coś wyrozumiesz, a mnie to generalnie przyprawia o ból migdałków i szmotanie pępka...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) w przypadku reacha jeden punkt przesuwa się po skośnej (sterówka) a drugi po pionowej (oś wychodząca ze środka bb) czyli każde przesunięcie o kilka centymetrów góa-dół zmienia gwałtownie jego wielkość.

W przypadku klasycznego wymiaru górnej rury ta długość przesuwa się po dwóch skośnych "prawie równoległych" i skoki góra-dół (zależne od długości widła nie są tak dramatyczne)

 

 Oczywiście masz rację, wyskoczyłem z tym reachem bo tak mi się akurat onegdaj zmierzyło :P za niezmierzenie efektywnej górrurki kajam się. Na nieszczęście nie mam zapisanego tego mierzenia w pliku, tak na szybko to było :/ Ale i tak mi się wydaje jakiś krótki ten Pure Trail.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne ścieżkowe śliczności od SingleBe...

 

12141019_830024933762521_298902545799738

 

 

A co to za genailny pomysł chować hydrauliczny przewód w ramie?

Po średnicy widzę że by założyć np nowe hample czy przewód trzeba go ciąć/ściągać oliwkę przy klamce, męczyć się potem z wyciąganiem tego wszyskiego lejać po wszystkim wewnątrz by potem znów przewlekać, zakręcać i dopiero zalewać? Idiotyzm.

 

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idiotyzm? Jeśli faktycznie aż tyle razy zmieniasz heble w rowerze że tutaj sprawiłoby to ból anusa to...chyba najwyższa pora nauczyć sie to robić samemu. W końcu to jest ~kwadrans roboty na jeden zacisk. 

 

Minimalizm. Czyste linie. Śliczna forma. Single Cacy, nie Single Be ;)

 

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idiotyzm? Jeśli faktycznie aż tyle razy zmieniasz heble w rowerze że tutaj sprawiłoby to ból anusa to...chyba najwyższa pora nauczyć sie to robić samemu. W końcu to jest ~kwadrans roboty na jeden zacisk. 

 

Minimalizm. Czyste linie. Śliczna forma. Single Cacy, nie Single Be ;)

 

 

POZDRo-:ver

 

Nierozumiem, jakież znaczenie ma ile to trwa i jak często się to robi? Przecież nie o to mi chodziło. I TAK, to jest idiotyzm i do do kwadratu bo jest przecież rozwiązanie znacznie prostsze a jak takowe jest to po jaką cholerę utrudniać sobie życie? Na tej zasadzie to zacisk hamulcowy powinni przyspawać do ramy bo ileż razy go zmieniasz, a jakie czyste linie bez śrubek ahhhh ;-) - bez sensu. Miałem tą wątpliwą przyjemność używanego Treka z wewnętrznymi ciągami robić niedawno (wymiana pancerzy i właśnie przewodu) i powiem że wszelkie wewnętrzne ciągi to debilizm do kwadratu, pół dnia spędziłem by se wcelować w te 3 yebane dziurki na końcach bo starymi pancerzami i tak nie udało mi się przeciągnąć nowych, nawet pierdzielony suport musiałem wykręcać. Takie poronione rozwiązanie nic to nie daje w kwestii użytkowej poza utrudnianiem życia użytkownikowi przy serwisowaniu.Rower najpierw ma być praktyczny i trwały, potem walczymy o wagę a na końcu wygląd a nie odwrotnie. Żeby nie było ja przywiązuję dużą wagę do wyglądu, ale właśnie w takiej mądrej kolejności a nie odwrotnie bo na rowerze się przede wszystkim jeździ chyba że ktoś kupuje go na wystawkę.

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Menthos, oczywista, że chłopaki chcą być designerscy i mieć ładnie i czysto tak jak robiło się w to latach '70, '80. I ma to takie samo znaczenie jak garb u Mondiego, łuki w szosach, podgięcia, wygięcia itd itd. Można walić równe trapezy jak jeden mąż i będzie spokój.
Sam mam/miałem chowane pancerze ale zrobione z tzw głową z pełną rurką w środku - wymiana łatwiejsza i szybsza niż przypinanie pancerza do przelotek.
A czy ma to jakieś zastosowanie nie licząc designu i czystości? Można sobie na ten przykład spokojnie przypiąć torby do bika albo powiesić rower na  ramieniu w  goretexie będą spokojnym, że gniazdo pancerza nie podrze drogiej szmaty -ot fanaberie ;)
Choć sam gdybym miał mieć hydraulikę ten jeden kabel -przyznam - wolałbym mieć na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Proszę Mentos, tutaj jest kontakt do Pana Tomasa Kutina, który ten rower zaprojektował i zbudował (i to w dodatku zapewne na specjalne życzenie klienta). 

Napisz do niego, albo jeszcze lepiej zadzwoń i powiedz mu, że jest idiotą i debilem do kwadratu, bo Ty spędziłeś pół dnia na trafianiu w "3 yebane" dziurki. :) 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kierwa nigdzie nie ma kierownicy że stahli która nie jest do bmx czy street... Trza chyba to jest iść do sztukmistrza customowe zrobić... A może jest jakaś że stahli do mtb?

 

Jest Surly Open Bar, ale to jest bardziej pogiete od Mary, wiec opinie czy sie nadaje do MTB beda podzielone.

Chwala sie ze specjalnie zrobili ja miekka, zeby wybierala drgania.

Edit, zajrzalem na strone Surly'ego i pojawilo sie cos o nazwie Cheater Bar, co wyglada na zwykla prosta kiere, tyle ze z cromo.

 

5819940094_9f6e36c3e2_b.jpg

Edytowane przez gof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jest możliwe. Moja Sarna bez lakieru z wewnętrznymi linkami (hehe) i na łącznikach ważyła 1890 czy jakoś tak, po lakierze (a prosiłem grubo) 2060. Gdyby miała drobne haki, była lutowana na styk, nie miała kabli w środku (mosiężne rurki swoje ważą) spokojnie zeszła by poniżej 2k. 
Ritchey z tego co wiem waży realnie koło 2080 ale ma przesuwne haki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee, Ritchey przesuwane haki?. Który to? Ten P-29er jakiś wcześniejszy wypust, nie wiem jaki rok ale ten w teamowych barwach? Chcę pod poszerzaną główkę jednak, tak  po nowemu i mufa 73 ma być o czym zapomniałem. No i przegięcie w drugą stronę - przerywane pancerze w tym trójkolorowcu - ja muszę mieć je w jednym ciągu. Ten "aktualny" jest ciorny (ja nie cierpić tego koloru pogrzebowego) i waży więcej, choć już taper + pełne ciągi. Ale znów przesuwanych hakó brak. Kurde, jak nie urok to sraczka. Chyba trza zamówić customa, bo tytanowe ElMariachi to dla mnie ideał (już nie oferują), ale ma cenę przegięcie i nie mogę się zdecydować ;-(

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A ile sobie życzą? Bo dziś może się okazać, że tyle to co custom stalowy :/
U Kajaka czy Rychatsrkiego spokojnie i haki jak w salsie i pancerz po całości, i rura 44mm. Ba! Jak myślałem o zamienniku Sarny to nawet podgiętą główną rurę mogą ściągnąć - porobiło się Panie.
A kolor dostaniesz jaki chcesz i na pogrzeb i na odpust.
Nic tylko pchać dolary w kieszeń i do Szczecina albo Wrocławia.

Tak, Riri P29 kolory ritcheyowskie. Dziwiło mnie to zawsze ale P29 miało haki regulowane ale już P275 nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...