Skocz do zawartości

[ centrownica ] jaką kupić?


Rekomendowane odpowiedzi

Myślę o zakupie centrownicy. Nie mam zielonego pojęcia jaką kupić. Proszę o pomoc w zakupie. Jakie są wady i zalety. I czy jest sens bawić się samemu w centrowanie kół? Oto jakie znalazłem na allegro:

http://allegro.pl/minoura-centrownica-true-pro-combo-2-od-serwisu-i1930504661.html

http://allegro.pl/centrownica-rowerowa-1-szt-i1933175330.html

http://allegro.pl/centrownica-velomann-do-kol-20-28-cr-wysoka-jakosc-i1908765890.html

http://allegro.pl/m-wave-centrownica-z-podstawka-od-xtrabike-i1916743096.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie wygląda sprawa centrowania kół.Ja płacę 5-10 zł od koła,ale to są zazwyczaj jakieś drobne korekty i robię to bardzo rzadko.W moim przypadku nie ma to ekonomicznego sensu.Żeby dobrze wycentrować koło trzeba nabrać wprawy,pewnie każdy z czasem może się tego nauczyć,ale na początku mogą być problemy.Wiele rzeczy przy rowerze robię sam,ale centrowanie i wymianę pancerzy powierzam fachowcowi z serwisu.Rozumiem że teraz takie czasy że każdy się liczy z każdym groszem,jeśli Cię stać to daj zarobić innym :).Trzeba utrzymywać miejsca pracy,jak każdy będzie wszystko robił sam to bezrobocie będzie większe :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO ta ostatnia wygląda najlepiej jak dla mnie. Niestety na zdjęciach wszystko jest ekstra a na żywo okazuje się, że jest to lekka i wiotka konstrukcja więc jest to kupowanie kota w worku. Dla odmiany rzuć okiem na Park Toola oraz ilość i cenę akcesoriów jakie można/trzeba dokupić jak chociażby bardzo przydatny miernik do centryczności kół Podobnie jest z narzędziami polskiej produkcji - centrownica nusiu.

 

Niestety, ale dobra centrownica jest zawsze droga a do tego trzeba dokupić przystawkę do osi 20 mm etc więc koszt robi się naprawdę duży. Jeżeli masz środki to kupuj bo zawsze jest to coś co się naprawdę przyda, ale z racjonalnego punktu widzenia nie ma to większego sensu tym bardziej jeżeli robisz wyłącznie swoje koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o centrownicę parktoola to bez zegarków nie jest szczególnie dokładna, natomiast po ich zamontowaniu można złożyć niemalże idealnie wycentrowane koło. Natomiast na pewno jest trwała. Używałem wcześniej tanią centrownicę i o ile w domowych warunkach pewnie by sie sprawdziła to przy intensywniejszym użytkowaniu szybko złapała luzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Po prostu lubię grzebać sobie przy rowerku.

Jeżeli jesteś mało lub średnio obeznany w temacie jak co działa w rowerze, to polecam Ci książkę "zinn i sztuka serwisowania roweru górskiego". Myślałem, że dużo wiem na temat rowerów, dopóki nie zajrzałem do ww pozycji. Masz tam opisane chyba wszystko co i jak można w rowerze założyć/wymienić/wyregulować. M.in. jak wycentrować koło. Od ładnych paru lat nie chodzę do serwisu rowerowego. Za wyjątkiem kiedy nie mogłem pedału odkręcić, ponieważ gniazdo w korbie się obluzowało ale ostatecznie w serwisie mi z tym nie pomogli. Wracając do tematu jak napisał FREDDIE centrownicę można zrobić samemu. Najprościej ze sztywnego widelca i pary V-ek. Niestety ten patent ma minus: możesz zdecentrować koło na jedną stronę. Oczywiście Twój wybór. Od siebie dodam, że moje koła centruję "na V-kach" i bicie obręczy na boki mam w granicach kilku mm. Chyba taka niedoskonałość jest do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol, no właśnie nie jest do zaakceptowania. Po to właśnie jest centrownica, żeby koło było idealnie proste...

 

Zinn - bardzo dobry na początek, ja przed zakupem ściągnąłem z neta i dobrze, bo w sumie nie przeczytałem nic o czym bym do tej pory nie wiedział, więc kupno wersji papierowej mijało się z celem.

 

Najlepsze są moim zdaniem filmiki naju naju naju tubie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

enduroriderPL -

 

do centrownicy Park toola nie trzeba kupować tego kija do centryczności kół - centrownica sama ustala środek i po wycentrowaniu masz koło idealnie na środku. Do tego adapter na oś 20mm to nie jest konieczna sprawa - ja wsadzam koło na imbus 10mm, ten komplecik w centrownicę i wio. Można kupić też takie coś, stoczyć do 10mm na końcach i też ogarnie http://allegro.pl/20-mm-walek-aluminiowy-duraluminium-aluminium-pa6-i2049559638.html

Adapter pod oś 20mm firmy unior kosztuje coś około 40-50zł tak więc też nie ma tragedii

Są też takie rzeczy :

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Truing-Stand-Adapters-Thru-Axle-Hubs-12-15-20-mm-/300556635148?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D4%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D5314883587200730692

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Mountain-Bike-Bicycle-Wheel-Truing-Stand-Adapters-/260292330770?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3c9aa1c512

 

eloo

 

 

mówisz o modelu 2.2 park toola? Pracuję z taką centrownicą w pracy, co prawda pod marką Var ale technicznie jest taka sama. Po kilku latach naprawdę intensywnego używania nic jej nie dolega, centruje się na niej bardzo dokładnie.

 

 

Do autora tematu: kupując centrownicę musisz liczyć się z tym, że za 100-300zł kupi się raczej zabawkę, ja sam kupoiwałem miesiąc temu i wolałem dopłacić i mieć na całe życie. Kupiłem centrownicę uniora, kosztowała mnie niecałe 7 stówek, praktycznie to jest to samo co Park Tool, Var czy kilka innych firm. Jeśli nie masz zamiaru wydawać więcej niż tyle co w linkach to zainteresuj się tą Minoura'ą, ze względu na system szczęk wyznaczających bicie koła - nie ma opcji żebyś po centrowaniu miał przesunięte koło na bok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do centrownicy Park toola nie trzeba kupować tego kija do centryczności kół - centrownica sama ustala środek

 

Korzystałem z centrownicy PT TS-2 i w praktyce zupełnie się to nie sprawdza, no chyba że miałem coś w niej zwalone? Jeżeli jednak chodzi o samą centrownice to uważam że nie ma lepszej. Jest sztywna jak cholera a nie jak wszystkie inne badziewia za 300zł które są wiotkie, że aż strach zakręcić kołem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tania nie jest lecz warta każdego centa ;) Na Allegro czasem ktoś wystawia tylko trzeba uważać bo może być nieźle styrana i pochodzić z jakiegoś serwisu. Albo kup tego Uniora wygląd prawie jak Park Tool a jest sporo tańsza może jest tak samo sztywna? Wygląda solidnie.

 

Velo | Części i akcesoria | Park Tool | TS-2.2

 

http://www.fk-tek.co...r_1689-183.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy miał ktoś do czynienia z centrownicą Ice Toolz (znalazłem na ebay )? Warta jest zachodu? Jakoś nie przekonuje mnie mocowanie koła z jednej strony. Centrownicę potrzebuję właściwie tylko na użytek własny. Zastanawiałem się jeszcze nad parktoolem. To nie przesada - usłyszałem 60 funtów za centrowanie dwóch kół, więc ice toolz zwrócił by mi się od razu (za sześciesiąt parę funtów można doostać ją bez przyrządu do centrowania tarcz hamulcowych) a parktool jest dla mnie trochę zbyt drogi, ale nawet z zegarami mógł by być dobrą inwestycją na przyszłość. Problem leży w tym, że dojeżdżać do pracy muszę już za niedługo (jak na razie jestem 3 tygodnie po złamaniu łokcia), a na parktoola musiał bym jeszcze trochę odłożyć i szukam taniego zastępnika pozwalającego na wyregulowanie rafki. Centrownice nawet bez prostych wskaźników mnie nie interesują (taki sam efekt mam za darmo jak skręcę sobie linkę na V-kach by okładziny były w miarę blisko rafki) bo chciał bym żeby centrowanie nie zajmowało mi kilku godzin, a przy tym było bardzo dokładne +/- 1mm, a nie kilka mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używałem tej centrownicy kilka miesięcy, porównania z parktoolem niema. Gnie się, ten wskaźnik nie jest na stałe przymocowany, tylko na sprężynce i nie hamuje koła, pomijając to, że jest niedokładny. Centrowanie góra-dół jest dość uciążliwe bo ta czarna strzałka jest na zawiasie i łatwo ją przestawić. Acha, po roku złapała takie luzy że trzeba było kupić parktoola.

Krótko mówiąc jak nie było nic innego to i na icetollz centrowało się koła ale zajmowało to znacznie więcej czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...