Skocz do zawartości
  • 0

Czy rowerem elektrycznym można jechać bez pedałowania ?


Gość Zbyszek

Pytanie

Witam.

Chcę kupić dla siebie męski rower miejski, elektryczny, ale ponieważ jestem chory na SM nie dam rady cały czas pedałować. Stąd pytanie czy rowerem elektrycznym można jechać bez pedałowania, na samym silniku ? Pytam ponieważ w opisach interesujących mnie modeli jest info, że silnik tylko wspomaga pedałowanie i kontroluje to poprzez czujnik ruchu. Myślałem też o profesjonalnej elektr. hulajnodze, ale prawo o ruchu drogowym dyskwalifikuje jazdę po ulicy takim sprzętem.

Z góry dziękuję za pomoc i proszę o rzeczową rady i opinie co do proponowanych modeli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z prawem rowerem jest tylko taki pojazd, którego silnik jest wyłącznie pomocniczy, działa wyłącznie w trakcie pedałowania, i przestaje pomagać po przekroczeniu 25km/h. Każdy inny pojazd nie będzie rowerem, co może nieść za sobą przykre (finansowo) konsekwencje jeśli będzie się udawać że to rower - ie brak ew uprawnień, rejestracji, oc itd.

 

 

uprd 2 ust 47 rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

 

Jest w trakcie opracowywania nowelizacja wprowadzająca "urządzenie transportu osobistego", który pojazdem nie będzie. Sugeruję śledzić temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Na chwilę obecną pojazd, którego silnik działa bez pedałowania to motocykl elektryczny, czyli prawo jazdy kat. A, obowiązek rejestracji, przeglądy itd. Oczywiście rejestracja i przeglądy nie do zrobienia dla roweru z manetką, czyli taki pojazd nie może poruszać się po drogach publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się zresztą zerknij na specyfikację danego modelu roweru elektrycznego, wstaw link na forum i wtedy wszystko stanie się jasne. Silnik wspomaga pedałowanie, przez co staje się ono bardzo lekkie, no chyba że posiada manetkę gazu, ale to już wyższe koszty. Masz coś na oku jeżeli chodzi o zakup? Jechałeś kiedyś takim rowerem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...