Skocz do zawartości

Co myślę o gravelach po roku użytkowania?

Przez Unbroken_reed, 23.03.2021
  • 5 940 wyświetleń
  • 9 komentarzy

Cześć, poznałem tę kategorię rowerów od podstaw dlatego że rok temu kupiłem sobie gravela - Silex 700 od Meridy, czyli naprawdę genialnego gravena za około 10000 zł, a udało mi się pojeździć między czasie na wielu różnych modelach. Od tych najtańszych jak Silex 200, po najdroższe karbonowe wersje. W materiale zawarłem kilka odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania.

  • +1 pomógł 3

Rekomendowane komentarze

Komentarze

Wygodnie Ci się jeździ w górnym chwycie w takim terenie jak z 7 minuty? Ja muszę zejść na dolny, jakoś pewniej się czuję.

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, kipcior napisał:

terenie jak z 7 minuty

Yhym :) Nurkowanie w dolny chwyt zmniejsza przyjemność z jazdy, a klamkomanetki GRX spokojnie udostępniają tyle siły, żeby kontrolować zjazd tak jak chcę.

Odnośnik do komentarza

Mam Cube Nuroada z Tiagrą 2x10 i przymierzam się do zmiany napędu na GRX 2x10 (głównie chodzi mi o zmianę hamulców na hydraulikę). W zasadzie jeżdżę już na tylnym GRX ze sprzęgłem. Klamki mechaniczne Tiagry ogarniają temat bez problemu. Zastanawia mnie jednak jaki wpływ będzie miała generalna wymiana korby Tiagry na GRX czy wpłynie to znacząco na dynamikę roweru w sensie osiągania trochę mniejszych prędkości na płaskim terenie oczywiście kosztem poprawy pokonywania wzniesień?

Odnośnik do komentarza

46x11 zabrakło mi dokręcając do 70km/h z 14% nachylenia. Ale na płaskim? Jakie mniejsze prędkości? Teraz masz 50x11, a na płaskim teoretycznie te 46 powinno być wręcz lepsze, bo i tak tego nie zamkniesz. W końcu Nuroad to mniej więcej to samo co Silex, a nie karbonowa szosa więc osiągi też są te same.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, kipcior napisał:

46x11 zabrakło mi dokręcając do 70km/h z 14% nachylenia. Ale na płaskim? 

Czyli generalnie podmiana nie ma większego znaczenia dla przełożeń i w sumie można by wymienić tylko klamki które ograną i przód Tiagrę i tył dedykowany GRX? A podjazdy? Z Tiagą nie jest tak źle , powiem że podjeżdża się całkiem fajnie.

Odnośnik do komentarza

Podjazdy to kwestia nogi. Na 30x36 jakieś 17% (wg licznika) to było max co podjeżdżałem w siodle asfaltem i to już było dla mnie bardzo blisko końca. Co prawda w 30 stopniach z plecakiem i dwoma bidonami na rowerze ale nawet bez tego wiele by się nie zmieniło. Mam bardziej strome odcinki w okolicy ale nie próbowałem. Na pewno ktoś z lepszą kondycją nie będzie mieć problemu. Pożarówki w górach są do ogarnięcia.

Nie jestem pewien co jest z czym kompatybilne ale zdaje się GRX400 z którąś Tiagrą, a GRX800 ze 105.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
2 minuty temu, kipcior napisał:

 

Nie jestem pewien co jest z czym kompatybilne ale zdaje się GRX400 z którąś Tiagrą, a GRX800 ze 105.

Grx 400 (klamki) powinien zgrać się z Tiagrą 4700 , w zasadzie korbę i przedni GRX kiedyś kupiłem jeszcze przed tym zamieszaniem z koroną, leży w pudełku, tylni już chodzi jak pisałem z Tiagrą . Czekam za klamkami które może w tym miesiącu się pojawią  wraz z hamulcami. Zapytałem o te przełożenia bo nie przyglądałem się tematowi bliżej.  

Odnośnik do komentarza

Dla mnie 46-30 znacznie lepiej pasuje do charakteru gravela niż 50-34. Ma to większe możliwości terenowe, a na co dzień nie czuję potrzeby posiadania większego blatu. Skoro już kupiłeś to zmień, nie powinieneś żałować. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, kipcior napisał:

Dla mnie 46-30 znacznie lepiej pasuje do charakteru gravela niż 50-34. 

Ze mną było to w ten sposób że świadomie kupiłem Nuroada Pro z Tiagrą na pokładzie  (bo był i jest chyba nadal tańszy jak wersja Race z GRX) a to ze względu że nie byłem pewien jak się odnajdę w tego typu rowerze i w tamtym momencie nie miałem po prostu kasy na lepszą opcję. Gravel okazał się świetnym rowerem mimo moich wcześniejszych problemów z kręgosłupem. Więc zacząłem inwestować trochę  w niego chcąc zbliżyć go właśnie do ideału tego typu rowerów a i poprawić sobie komfort użytkowania gdyż hamulce mechaniczne nie są zbyt komfortowe (choć da się na nich jeździć).

Odnośnik do komentarza


IP.Board Videos by DevFuse
×
×
  • Dodaj nową pozycję...