Skocz do zawartości

[Opony] Schwalbe Smart Sam 700x40c


holdegron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Podzielę się moimi wrażeniami z użytkowania opon Schwalbe Smart Sam 28" rozmiar 700x40c.

Być może przyda się to komuś poszukującemu opon na różne warunki drogowe.

 

Szukałem jakiś gum które miały zastąpić wytarte już Schwalbe Terra Cruiser Light (aktualnie nieprodukowane) 700x35c.

Po zaliczeniu kilku gleb w terenie szutrowo-kamienistym stało się jasne że typowo drogowe Terra Cruiser'y muszą iść na emeryturę.

Przeglądając ofertę Schwalbe (jakoś lubię tę firmę) nie mogłem nic wybrać - wszystkie gumy albo podobne bieżnikiem do siebie

albo jeszcze na dodatek ciężkie... Dopiero w zakładce "specials" natknąłem się na ciekawe propozycje.

Jedną z nich jest Smart Sam - stosunkowo lekka opona na praktycznie każdą drogę.

Według opisu producenta toczy się lekko po asfalcie a w terenie pokazuje co potrafi.

Szybkie poszukiwanie w necie - są, nawet niedrogo - 49zł/szt.

Po kilku dniach już na kołach.

 

Smart Sam to crossowe opony o agresywnym wyglądzie.

 

 

http://www.schwalbe.de/gbl/en/produkte/specials/produkt/?ID_Produktgruppe=51&ID_Produkt=218

Przy szerokości 40c (622-42) wydają się być sporo większe.

W porównaniu do Terra Cruiser wyglądają jak od traktora.

Ale jak traktora Lamborghini ;-)

Na ściankach bocznych znajdują się DUŻE, odblaskowe napisy Schwalbe i Smart Sam - extra widok.

 

Bieżnik w środkowej części jest niemal ciągły co rzeczywiście daje na asfalcie lekkość toczenia.

Zapewnienia producenta nie są wyssane z palca - opory jazdy są porównywalne do opon typu semislick.

Z takim bieżnikiem opona musi trochę "śpiewać" - przy prędkości powyżej 25 km/h na asfalcie pojawia się

ciche zawodzenie (jak TIE fighter z StarWars).

Trakcja jest bardzo dobra, również w zakrętach. Mokry asfalt też nie robi wrażenia ale polecam ostrożność w ostrych zakrętach.

Na drogach polnych, szutrach i piasku opona spisuje się znakomicie.

Mam tu na myśli "normalną" jazdę crossową a nie cyrkowe wyczyny jakie czasem widzę na trasie.

Ubite drogi - prawie jak asfalt.

Szutry - spoko, bez pływania, pewne prowadzenie.

Kamienie - znośnie, trzeba uważać ale opona jest przewidywalna.

Piasek - płytki nie robi wrażenia, głęboki da się przejechać (nie zakopuje się).

Błoto - nie sprawdzone (nie jeżdżę).

 

Opona ma stosunkowo mało bieżnika w porównaniu do typowych trekkingowo/crossowych opon.

Niemniej są one SMARTnie rozmieszczone a ich kształt jak widać przemyślany.

Schwalbe proponuje odwrotne ustawienie kierunkowości dla przodu i tyłu (stosowne oznaczenie na oponie).

Owocuje to dużą wszechstronnością tej gumy.

Boki są miękkie i dobrze pracują w amortyzacji. Przy ciśnieniu 4,5 atm "wybieranie" tyłu jest wyraźne.

 

Waga rozmiaru 700x40c - 540 gramów wg producenta.

Moje opony ważyły 530 i 560 gramów.

 

Sprytny Sam nie ma wkładki antyprzebiciowej jednak wydaje się że póki klocki bieżnika będą odpowiednio wysokie

można liczyć na sensowną bezawaryjność.

 

Podsumowanie.

Dobre opony do użytku mieszanego - świetnie nadają się do miasta, na dziurawe drogi i chodniki + krawężniki.

Lekki teren - pola, szutry - to lubią.

Stosunkowo lekkie i niedrogie.

Rower cross z tymi oponami staje się trochę modnym "tłentynajnerem" co mi osobiście bardzo się podoba wizualnie.

Z tymi gumiakami można zapędzić się dużo dalej niż na typowych oponach do trekkinga.

 

Wrażenia powyższe piszę po przejechaniu ok. 200 km w najróżniejszym terenie (aby zbadać możliwości).

Co do trwałości, ścieralności - napiszę po 1000, 2000 km.

 

Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja na tych oponach (tyle że rozmiar 26x2,1)przejechałem już ponad 1500 km. Jeżeli nie startujesz w maratonach i potrzebujesz opony na asfalt i "lekki" teren będziesz super zadowolony. Moje po powyższym przebiegu wyglądają prawie jak nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Po dwóch i pół tysiąca przebiegu, 60-70 % na szosie, opony wyglądają bardzo dobrze. Bieżnik na czole opony starł się na tyle niewiele że widać jeszcze ślady wzorku na klockach. Klocki boczne są prawie jak nowe. Przy tym tempie zużycia powinny wytrzymać z 4-6 tysięcy.

 

 

 

Nadal lubię te opony i następne też chyba będą Smart Samy, może trochę szersze - 45C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

od miesiąca jeżdżę na SmartSamach 700x47c, wcześniej miałem semislicki Specialized Borough XC 700x44c. W lekkim terenie, polnych drogach, szutrach - jeździ się znakomicie, na asfalcie semislickom trochę ustepują - gorsza przyczepność, trochę większe opory toczenia, najbardziej jednak denerwuje pojawiające się od 20km/h śpiewanie. Za to po ścieżkach rowerowych zrobionych z kostki jeździ się bardzo fajnie, lepiej amortyzują nierówności i poprawia się przyczepność. Jeżeli ktoś jeździ 70% lub więcej asfalt / do 30% lekki teren - polecam jednak semislicki, jeśli zaś <50% asfaltu - to Smart Sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ja mam przejechane na SS 25x2.25 drut około 300km. Mogę dodać swoje doświadczenia :

 

Miasto :

 

Asfalt

 

Dość niskie opory toczenia tym bardziej że ma sie wrażenie bardzo masywnej opony. Na mokrym jest ok. Jeżeli chodzi zaś o wady to ta opona jest dla mnie bardzo niebezpieczne przy ostrym wchodzeniu w zakręty - kilka razy było goraco

 

Teren

 

Bardzo dobra opona do lekkiego terenu. Szutry małe kamyki leśne ścieżki to jest sama przyjemność. W błocie nie testowałem a w piachu to chyba mało która daje sobie dobrze radę

 

ogólnie bardoz polecam asfalt to miłe zaskoczenie teren tym bardziej ale jak bym miał jechać w bardzo ciężki teren to raczej polecał bym coś innegoa 6

 

w skali ogólnego zadowolenia dał bym 4+ na 6

Edytowane przez maxx78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...