Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, obnoszę się z zamiarem zakupu ramy (lubię jeździć głównie po płaskich terenach). Mam jedną ciekawą, jednak ma 17 cali. Mimo to jej wymiary nie są jakoś bardzo małe, jednak mimo to nie mogę się zdecydować, czy nie będzie czasem za mała. Górna rura 56cm, podsiodłowa 44, z tak wysuniętym siodełkiem od kierownicy do sztycy 60cm, jeśli ktoś mógłby doradzić byłbym wdzięczny. Mam 183cm, dł. nogi ok. 87cm.

http://s1.galerieallegro.pl/zdjecia/z289/2895806/big/1.jpg?screen

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

Mam 175 cm wzrostu (79 cm odległość podłoża do krocza). Chodzi o Kross leval A8 2014. Chce jeździć sportowo, w terenie. Jaki mam wziąć rozmiar 17 czy 19 cali. W tym roku Kross zmienił rozmiarówki. Przymierzałem sie do Kross A8 z 2013 roku i miałem może 2 cm luzu pomiędzy kroczem a górna rurą( to był rozmiar M ale 18 cali (rura podsiodłowa 452mm zaś w roczniku 2014  rozmiar M ma 482 mm) .Proszę o radę która rama bedzię odpowiednia do takiej jazdy. Czy ta M z 2014 nie będzie ciut za duża?

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Planuję zakup rockrider'a 5.3 i mam dylemat. Wcześniej miałem kellysa scorpio i tam była rama 19.5 cala ale jakoś nie wygodna była i wydawała sie mała , miałem wrażenie bycia pochylonym do przodu i większa część ciężaru spoczywała na nadgarstkach ( tak mi się wydaję) . Mam 185 cm w górę a kulasy 84 cm . Wychodzi nie całe 18 ale... Coś się stanie jak wezmę większą niż powinienem? Skakać na nim nie będę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No dobrze przekonaliście mnie, zrezygnuje z tego roweru, nie chce się później męczyć, wiec to jaki rozmiar by był dobry dla mnie? Jak w ogłoszeniach piszą np 54 cm, to jest przyjęte że o długość ramy poziomej od kierownicy do siodła, dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w ogłoszeniach piszą np 54 cm, to jest przyjęte że o długość ramy poziomej od kierownicy do siodła, dobrze rozumiem?

Jeżeli piszą rozmiar ramy 54cm, to zazwyczaj oznacza to, odległość od środka suportu, do szczytu rury podsiodłowej, choć czasem do połowy średnicy górnej rury ramy, ale to rzadziej.

A w przypadku ram slopingowych, czasami podaje się wymiar, który odpowiada rozmiarowi ramy klasycznej, czyli taki urojony trochę wymiar. ;)

Ale najczęściej spotykanym, jest wariant pierwszy. Powiedzmy że 98 % przypadków. (tak sobie walnąłem)

Albo się podaje po prostu rozmiar jak przy ubraniach S M L XL i wtedy trzeba sprawdzić jaki rozmiar danego modelu jest przypisany do Twoich wymiarów...

 

 

 

wiec to jaki rozmiar by był dobry dla mnie?

 

Jeżeli chodzi o Canyona, to mają na swojej stronie bardzo fajny kalkulator doboru.

Wybierasz model, potem rozmiar i podajesz swoje wymiary. https://www.canyon.com/_pl/roadbikes/bike.html?b=3236

Edytowane przez cienkun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze przekonaliście mnie, zrezygnuje z tego roweru, nie chce się później męczyć, wiec to jaki rozmiar by był dobry dla mnie? Jak w ogłoszeniach piszą np 54 cm, to jest przyjęte że o długość ramy poziomej od kierownicy do siodła, dobrze rozumiem?

 

To nie jest takie proste , teoretycznie jest to długość rury podsiodłowej, ale w praktyce trzeba przyjąć, że jest to po prostu rozmiar (różny u różnych producentów) ... który nie koniecznie pokrywa się z jakąkolwiek długością w rowerze ...

Co do kalkulatora Canyona - to jest on kontrowersyjny, potrafi wyliczyć jak kulą w płot ...

 

 

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,
przy wzroście 184 cm i długości wew nogi 85 cm wydaje mi się, że idealnie byłoby trafić na ramę 59 cm.

Rozważam zakup tego cuda: http://www.rowerystylowe.pl/p-4200/batavus-cs-spirit-retro

Jest on dostępny w wersjach 57 i 61 cm. Jak Wam się wydaje, czy 61 byłaby za duża? Czy 57 byłaby dużo za mała?

Mierzyłem też rower z ramą 61 cm o podobnej geometrii: http://www.rowerystylowe.pl/p-1285/batavus-cs-exellence-black
Jest ok. 2-3 cm luzu między ramą a kroczem.

Moglibyście coś doradzić w tej kwestii? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie 61 może być, nikt normalny nie zeskakuje z roweru okrakiem na ramę, w tego typu rowerze przekrok nie jest mega ważny.

Który z rozmiarów był  by lepszy, to już tylko w drodze przymiarki (chodzi o długość nie przekrok).

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak. Trudna sprawa. Ja przy wzroście 180 i długości nogi 84 brałbym 57 i byłoby idealnie. (sprawdzone)

Natomiast Ty masz zagwozdkę. Najlepiej byłoby się przymierzyć, bo jesteś po środku. I 57 i 61 może CI pasować, nie mniej 61 wydaje mi się że będzie ciut za duża, a 57 ciut za mała. Gdyby to był holender, to wołałbym bierz 61, ale tak to skłaniam się bardziej ku 57 chyba, ale lepiej się przymierz. 

 

edit. Chociaż, jeżeli excelence Ci pasował w rozmiarze 61, to bierz 61, Spirit ma ciut opuszczoną górną rurę, więc i przekrok będzie większy...

Edytowane przez cienkun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...