Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Przemierzam się do szosówki, szukam czegoś używanego z niższych modeli Speca Allez/Roubaix, Gianta Defy, Treka Madone (to co znalazłem w okolicy przy pierwszym przeglądzie ogłoszeń). MTB mam Cube LTD 18" więc jakiego rozmiaru szukać w ww. szosach? 54? 56?

PS. Wzrost/noga - 180/80.

Edytowane przez TomeB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zakupić ramę trekkingową, kasa jest, ale nie mam pojęcia jaki rozmiar. Mój wzrost to 172cm długość od podłoża do krocza to 77cm i 18 lat. Do wyboru mam 18" lub 20", nie mam pojęcia którą wziaść najbardziej pasowała by 19", której nie ma w ofercie. Rama to Accent Nordkapp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałem zapytać o ramę Leader Fox Evolution 2012.Jaki rozmiar będzie dla mnie odpowiedni. Mój wzrost to 180cm długość od podłoża do krocza to 80cm.Nie wiem jaki rozmiar wybrać czy 18 czy 20 cali .Bo wydaje mi się ,że 20 cali bedzie za duża a 18 może być za mała .Bo jak kupię 20 cali nie chcę być za bardzo w pozycji nachylonej bo mogą boleć plecy po dłuzszej jazdzie.A 18 była by wtedy dobra al mogla by być za niska i się zastanawiam który rozmiar wybrać.Piszcie co sadzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz krotka noge wiec nawet na 18" wiekszosc ram bedzie miala ledwo co wystarczajacy przekrok. Z tym ze na dlugosc to ten Leader Fox dopiero w 22" jest sensowny. Poszukaj innej ramy.

Ja mam takie same "parametry" i jezdze na Cube LTD 18" choc pare mm w dlugosci byc moze byloby na + (czyli np Cube Reaction) ale to juz kosmetyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hmm, jak to będzie wyglądać to rzecz drugorzędna, ważne żeby się dobrze jeździło. W długości górnej rury to będą 4 cm różnicy, w rozstawie kół 54 mm, rura podsiodłowa bez zmian. Cały czas mowa o peaku 26. Czy to rzeczywiście tak odczuwalna różnica?

Edytowane przez Sagitt77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłam przez Internet Hercules Icona i mam ogromne wątpliwości, czy najmniejsza dostępna męska rama - 48 cm będzie dla mnie dobra.

Mierzę 164 cm wzrostu, długość nogi to 76 cm. Różne kalkulatory różnie mnie informują, co prowadzi raczej do dezinformacji. Potrzebuję głosu eksperta, chociaż wszystko się odbywa "na oko".

Rower jeszcze fizycznie nie mam, więc obawy rosną z każdym dniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie nie rozumiesz co to znaczy za długa rama ze zbyt dużym rozstawem kól, ale to juz nie mój problem.

 

Tak dla oświecenia, ramy crossowe są krótsze niż mtb ...

 

A gdyby to Ci się w głowie nie mieciło, to nawet Kross B7 29er jest krótszy i ma mniejszą baze kół w rozmiarze XL niż Peak 26"

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie powiem, ale ciekawa jest ta tabela na stronie Krossa.

Moim skromnym zdaniem, rozmiar dla roweru typu cross oblicza się tak samo jak dla trekking/touring, a nie jak dla MTB.

Natomiast city/urban, to zupełnie inna bajka i o ile jest na kołach 28", to można liczyć tak jak cross/trekking/touring.

Ale z tym jest różnie, albowiem składaki na małych kółkach też są zaliczane do city/urban, więc najlepiej mierzyć.

 

Ale pewnie ramy firmy Kross rządzą się swoimi "prawami".

 

Aby się nie powtarzać...

 

 

Sposobów doboru rozmiaru ramy jest kilka, polecam lekturę

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy? - Rowery/ramy - Forum Rowerowe - Największe w Polsce

 

Ja osobiście polecam metodę, która od lat świetnie się sprawdza w praktyce.

 

Zmierz długość nogi od podłoża do krocza.

 

Jeżeli szukasz rozmiaru roweru górskiego, wynik w centymetrach należy pomnożyc przez współczynnik 0,57.

Jeżeli próbujesz dobrać wielkość ramy szosowej, to pomnóż przez współczynnik 0,67.

Jeżeli ma to być rower cross/trekking/touring to przez 0,63.

 

Uzyskany wynik to rozmiar w centymetrach.

 

Ponieważ rozmiary rowerów podawane są często w calach,

należy wykonać jeszcze jedno dzielenie, tym razem przez 2,54.

 

Zdarzyć się może, że przykładowo z obliczeń wychodzi rozmiar 18", natomiast producent skacze co 2" z rozmiarem,

i jedyne dostępne opcje to 17" oraz 19" - co wtedy??? Teoretycznie oba rozmiary mogą być OK.

 

Ja preferuję "zaokrąglenie" w górę, bo jeżdżąc na co dzień rozm. 19" (taki wychodzi dla mnie z obliczeń) czuję się dobrze,

ale równie dobrze czuję się na rowerku mojej kobietki, która jeździ w rozmiarze 22".

Oba rowery to cross tego samego producenta.

 

Najlepiej w takim przypadku mieć możliwość przymiarki.

 

@Aniceta - rozmiar dla Ciebie wychodzi 47,88cm, więc powinno być OK.

Jeśli masz wątpliwości, że za duża, to weź 1 rozmiar mniejszą ramę.

 

Dodać pragnę, że moja kobietka jeździ na crossie wyliczonym właśnie tą metodą (z zaokrągleniem w górę)

i jest naprawdę bardzo zadowolona z rozmiaru, jak również wszyscy znajomi którym w ten sposób doradzałem rozmiar ramy.

Edytowane przez dziobolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabelka na stronie Krossa jest OK. jeśli pamięta się to co napisałem wcześniej (jest zgodne ze zdaniem Fenith) crossy mają krótsze ramy, więc rozmiar wikszy jest uzasadniony.

 

@Aniceta - rozmiar dla Ciebie wychodzi 47,88cm, więc powinno być OK.

Jeśli masz wątpliwości, że za duża, to weź 1 rozmiar mniejszą ramę.

 

 

Jak ma wziąć mniejszą, skoro ten rower który zamówiła był dostępny w najmniejszym rozmiarze 48 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się...

 

Masz prawo... ;)

 

Róbta jak chceta - ja od wielu, wielu lat dobieram ramy według powyższego schematu

dla zwykłych, szarych ludzi i wsio jest OK!

 

Zawansowani, wymagający, "zawodowcy" - to już inna bajka, ale oni nie zadają takich pytań.

 

Jak ma wziąć mniejszą, skoro ten rower który zamówiła był dostępny w najmniejszym rozmiarze 48 ...

 

Ano, tys prowda ;)

Edytowane przez dziobolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do roweru małżonki, to służy do jazdy w terenie :

accent.th.jpg

 

Witam wszystkich na forum!

Rulez, mam do Ciebie pytanie i jednocześnie prośbę. Otóż składam narzeczonej rowerek i tak się składa, że zamówiliśmy taką samą ramę accenta (17,5). W założeniach rower też ma mieć z przodu jedną zębatkę, z tyłu już standardowo. Czy nie zechciałbyś się podzielić ze mną swoim doświadczeniem? Mógłbyś napisać jaką korbę zamontowałeś, zębatkę z przodu i ogólnie jak to wszystko ugryzłeś? :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...