Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

zależy jak lampa odbije, 

https://zapodaj.net/5ac712cb1ed00.jpg.html

przekrok to bym powiedział ze zamiast 740 wynosi ok. 780

22 minuty temu, KrissDeValnor napisał:

Czyli sztycę musisz mieć dość mocno wywaloną, ale pewnie z 10 - 15 cm siedzi w rurze

jest ok 40 mm nad maxem czyli pewnie tyle ile piszesz.... szacuje, że ok 140 mm w rurze siedzi 

Edytowane przez Michal2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam 172 cm wzrostu i 76 cm przekrok. Przymierzałem się w sklepie do Folta Cabo 29 17" (link) i górna rura wbijała mi się w krocze. Kolesie z moim wzrostem i przekrokiem, na innych forach, piszą, że jeżdżą na 17" 29er i nie mają problemu.

Jakby co to znalazłem, w internecie, GT Karakoram 29 w rozmiarze 15" i 17" (link).

Edit: Przymierzałem się jeszcze do tego roweru (link) w rozmiarze 40 cm (on ma koła 27,5). Górną rurę miałem na styk.

Zastanawiam się też nad kupnem, dodatkowo, Fatbike 17".

Edytowane przez cubson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cubson napisał:

piszą, że jeżdżą na 17" 29er i nie mają problemu.

Dlatego że jeżdżą  na rowerach z rurą poziomą puszczoną pod skosem,coś w stylu GT, gdzie przekrok jest niżej,a nie jak w  Folcie.Czegoś takiego musisz szukać,a nie zmniejszać rozmiaru ramy.17 cali to raczej dobry wybór.Oczywiście w zależności od modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

GT przez tę swoją dziwaczną geometrię ma długie ramy i dużą bazę kół, więc stosunkowo niski przekrok może być marnym pocieszeniem, kiedy się okaże, że trzeba będzie się położyć na rowerze...
Poza tym chyba sobie jaja robią, pisząc o krótszych rurkach łańcuchowych - krótszych od czego ? od autobusu przegubowego ? to ile miały wcześniej ? 46, czy 47 cm ? Śmieszne, ale nie do końca :no:
Dziwnie się musi na nim jeździć, bo co z tego, że może być stabilniejszy na podjazdach i zjazdach, skoro przy tak dużej długości pewnie prawie nie skręca - tzn. skręca, ale jak ww. autobus.
Jeżeli szukasz czegoś do bardziej dynamicznej jazdy, to lepiej odpuść sobie tego GT, który nadaje się chyba tylko dla grubych amerykanów...
Jednak żeby nie było, że tak jadę na GT, to pod względem geometrii lepszy byłby Avalanche na średnim kole : http://www.gtbicycles.pl/rowery/2017-gorskie-sztywne/xc-sport/avalanche-275-comp
Rozmiar S prawdopodobnie by Ci podszedł, a i frajda z jazdy mogłaby być większa niż na tym przydługim Karakoram Comp - tu musiałbyś brać raczej XS, który jeśli wierzyć tabelkom ma o 5 cm większą bazę kół i o 2,5 cm dłuższą górną rurę w porównywalnym rozmiarze ( S ), więc zupełnie inaczej się na nim jeździ.
Przy Twoich warunkach na dużym kole to raczej maksymalnie okolice 16" jeżeli chodzi o rozmiar ramy wśród innych producentów - trzeba by oczywiście porównywać geometrię i wymiary.
Raczej nie kupuj roweru w którym górną rurę masz na styk, chyba że lubisz jajecznicę i to niekoniecznie na śniadanie...:sick:
Nie przymierzaj się też do tak dziwacznych rowerów jak ten powyższy Haibike, bo w ten sposób to nawet stosunkowo nieduża rama na średnim kole okazuje się na styk, a dzieje się tak właśnie przez tę nietypową geometrię i dość wysoko umieszczoną giętą górną rurę ( zresztą rozmiar 40 ma przekrok 75 cm, więc nic dziwnego, że jest na styk ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Możecie rzucić okiem na poniższą fotkę? Zastanawiam się co jest nie tak. Mam gravela na którym mam wrażenie jestem bardziej pochylony i wyciągnięty niż tu a mogę robić po 100km+ bez problemu, tutaj po 10-15km już zaczyna się cudowanie, wiercenie, prostowanie pozycji. Specjalnie nie podaje danych o modelu i geometrii żeby nie szukać w liczbach a raczej na oko wychwycić nieprawidłowości w przyjętej pozycji.

https://zapodaj.net/76339660e9e60.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie.

Od pewnego czasu śmigam na złożonym rowerku na ramie Trek 8500 w rozmiarze 18,5 cala. Wzrost 184 cm, przekrok 85 cm. Próbowałem ustawić geo tak, jak podają poradniki (głównie godzi o wysokość sztycy i wysunięcie siodła). Podczas jazdy w terenie jest w miarę ok, jednak na dłuższych prostych boli szyja i nadgarstki. Czy rama nie jest za mała jak na mnie? Mostek 110 cm ze wznosem 6 st, podkładki pod nim 2 cm.

 http://www.bikekatalog.pl/2010/rowery/1331/Trek.8500/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, chyba potrzebuję Waszej cennej porady :)

Przymierzam się do roweru crossowego Unibike Zethos i mam do wyboru 17 i 19 cali ramy. Wzrost 170 cm, długość nogi 80 cm i według wszelkich poradnikowych obliczeń wychodzi mi jak byk 19", sprzedawca również opiniował, że taki rozmiar.

NATOMIAST w czym mam problem:  "przymierzałam" w sklepie model niżej (Zethos niestety jeszcze niedostępny) i 19" wydaje się dla mnie zdecydowanie za duży (większy problem z ciasnym zakręcaniem, uczucie, że zaraz spadnę z siodełka przy zatrzymaniu etc.) 17" było za to super i wygodne.

Co teraz? Zaufać matematyce i tabelce, czy własnemu pierwszemu odczuciu na dystansie około 100m? Mam smutne odczucie, że jeden jest za duży, a drugi za mały i nic pomiędzy. Czy może to spowodowane tym, że dawno nie jeździłam na poważnie i się po prostu nie znam jaki rower powinien być? :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Siemka,

Szukam roweru dla siebie i zdecydowałem się na fitnessa.

Kompletnie nie mam pojęcia jaki rozmiar ramy powinienem wybrać.. (POMOŻECIE :D )?

Mój wzrost to 169cm 

przekrok 75cm

Dodam, że mam krótszą jedną  z rąk (o około 8cm)

Interesuje mnie geometria ramy jak w linkach poniżej, gdyż wydaje mi się najbardziej odpowiednia do mojej dysfunkcji..

http://allegro.pl/show_item.php?item=7286468474&msg=Twój+e-mail+został+wysłany.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62

http://www.esportowiec.com.pl/rowery-szosowe-c-12/rower-giant-fastroad-slr-2-2015-p-4714.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22-02 18 Spec był na aukcji na Alle za 2200 niecałe. Tyle ze w mniej walącym po oczach kolorze... 

 

2 godziny temu, mmiloszekk napisał:

Kompletnie nie mam pojęcia jaki rozmiar ramy powinienem wybrać

 

S, Giant. 

Ten z linku będzie za duży zwłaszcza z różnicą w kończynach. Giant ma dobrą rozmiarówkę na swojej stronie warto popatrzeć a najlepiej przymierzyć się bo mając roznice w długości kończyn nie jest to 'standardowa porada'. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lederfox34 napisał:

 

Ten z linku będzie za duży zwłaszcza z różnicą w kończynach. Giant ma dobrą rozmiarówkę na swojej stronie warto popatrzeć a najlepiej przymierzyć się bo mając roznice w długości kończyn nie jest to 'standardowa porada'. 

Rozumiem, że masz na myśli specialized w tym wypadku, M będzie za duży?
Nie wiedzieć czemu ktoś w parametrach zaznaczył 17 cali  .. :unsure:

Edytowane przez mmiloszekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim!

Chcę  zakupić rower do rekreacyjnego jeżdżenia po ścieżkach rowerowych itd. Wybrałem Kands STV  700.
I teraz mam delikatny problem z dobraniem długości ramy. Mam 183 wzrostu, wysokość w kroku wyszła mi 88cm. Zastanawiam się nad ramą 19 cali lub 21. Nie chcę kupić  nieodpowiedniej. Czy bylibyście w stanie powiedzieć mi jaką ramę będzie lepiej wziąć? Tutaj link do roweru z opisanymi rozmiarami. Dziękuję za wszelką pomoc. http://allegro.pl/rower-28-kands-stv-700-solidny-lekki-cross-i7163591577.html

Edytowane przez RowerowyFomako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...