Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 182 cm, do krocza 82cm, a chcę kupić Author Horizon typu cross. Jaka rama ? 22" czy 20" ? Bo wydaje mi się, że jak siedzę na 22" to od ramy do krocza mam max. 3cm i pozycja zbyt wyprostowana jak dla mnie, czy 20" nie będzie za małe?

Edytowane przez dammian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie, jestem nowy. Mam kłopot z doborem ramy. Mam 182 cm wzrostu, chcę kupić Superiora RX 620 w rozmiarze 20". Czy będzie dobry? Niestety nie mam możliwości sprawdzenia organoleptycznie. Czy może ktoś w WArszawie pozwoliłby wsiąść ma Superiora? Wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest rozmiar 20" tylko z poprzednich kolekcji. Wciąż mam problem co wybrać. Myślałem o tym Superiorze, ale podobno mają gorsze ramy. Na placu boju został jeszcze Author Reflex. Pomocy

 

Jest rozmiar 20" tylko z poprzednich kolekcji. Wciąż mam problem co wybrać. Myślałem o tym Superiorze, ale podobno mają gorsze ramy. Na placu boju został jeszcze Author Reflex. Pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, szykuje mi się zakup nowego roweru (MTB jazda po ścieżkach leśnych, tereny pagórkowate) i już dostaję jakiegoś oczopląsu z ramami, kompletnie nie wiem jaką wybrać. Byłem w rowerowym i według sprzedawcy powinenem brać coś pomiędzy 17" a 19", według wzoru wychodzi mi 18,4"

 

Mój wzrost to 184cm a długość nogi od wewnętrznej strony to 82-84cm. Urosnąć już na pewno nie dam rady ;)

 

Czy rama od roweru Meridy (MATTS TFS XC 500D) lub od roweru Krossa (lvl A6) o rozmiarze 18" będzie dobra czy brać 20" ?

Czy może rama Authora 19" by była odpowiedniejsza albo rama Kellysa 19,5"

 

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celuj w 18" - 19", 17" będzie za mała. Najlepiej przymierz się gdzieś do tych rowerów i zdecyduj sam. Wtedy sam najlepiej zdecydujesz co Ci bardziej odpowiada.

 

Wafel ma rację. Musisz się przymierzyć do roweru by wiedzieć jaka rama odpowiednia. Osobiście proponuję Ci rozmiar 19" . 17" to do wzrostu 170 cm odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam

Przymierzam się do zakupu Krossa Levela A6 v-brake i mam lekki problem z ramą... Byłem w sklepie, mieli 18 i 20, ja mam 170cm wzrostu więc dali mi 18 do przymiarki. Stanąłem nad górną rurą, ale no właśnie... Gdzieś czytałem że powinno być 10cm luzu, gdzieś indziej że powinna się zmieścić pięść między krocze a ramę. W moim przypadku tak dużego luzu nie ma. Jakiś tam jest ale nie jest on wielki. Sprzedawca powiedział że 16 będzie za mała, natomiast 18 będzie ok do jazdy rekreacyjnej. W sumie wydaje mi się że pewnie 17 byłaby idealna ale w tym modelu 17 nie ma... Co do jazdy próbnej tym rowerem to ciężko wydawać mi jakieś opinie, bo na rowerze nie jechałem już od dawien dawna, po drugie nigdy też nie jechałem na takim sprzęcie. Jechało się dziwnie, ale w sumie nie wiem czy dziwność wynikała z tego że rower jest za duży, czy z tego że po prostu nie jestem przyzwyczajony (ostatnio na rowerze bylem 3-4lata temu, a też nigdy jakimś zapaleńcem nie byłem). No i teraz mam mętlik. Ogólnie mam wrażenie że rower jest za wysoki przy wsiadaniu czy zsiadaniu, ale siodełko można obniżyć. Tylko tu też jest kwestia tego czy rzeczywiście siodełko jest za wysoko czy to kwestia tego że nie jestem przyzwyczajony do takiego typu rowerów... Hmm doradzi coś ktoś :) Byłbym wdzięczny :)

 

Dodam że odległość od podłogi do krocza wychodzi mi około 74-75cm. Natomiast rower ma służyć do jazdy po asfalcie, polne, leśne drogi, jak ktoś z Krakowa to będzie wiedział o co chodzi jak napiszę Lasek Wolski :) czasem myślę o jakimś wypadzie w góry. Czyli ogólnie jazda rekreacyjna, bez jakiś super, ekstra szaleństw. Mam w planie też może w przyszłości jakieś zawody rowerowe na orientację. Ogólnie zależy mi na solidnym rowerze, który będzie się dobrze spisywał przez kilka lat. Tak wszystko mi wygląda że najlepsza byłaby 17, ale tak jak wspominałem w tym modelu nie ma takiego rozmiaru. Zastanawiam się czy może jednak nie wybrać Levela A2, sporo tańszy, jest rozmiar 17, tylko chyba jest spora różnica jeśli idzie o osprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestią podstawową jest Twój wzrost (nie wiem ile masz lat), jeśli nadal rośniesz wybór ramy 16" może okazać się nietrafiony, bo za kilka lat możesz mierzyć ponad 180cm i rama okaże się za mała. Jeśli już nie rośniesz lub przybędzie Ci 1-2cm to możesz zdecydować się na 16" i dłuższą sztycę. Rama 18" aktualnie jest dla Ciebie ciut za duża, o czym sam wspomniałeś.

 

Najlepiej będzie przymierzyć się do ramy 16" (jeśli sztyca w tym rowerze okaże się za mała to poproś o większą) i 18" i zdecyduj się na której jest Ci wygodnie.

 

 

Ja mierzę 176cm i jeżdżę na 17" (kroczę stopa 80cm) i nie zamieniłbym na większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma co się spodziewać że urosnę, mam 21lat więc już chyba skoku nie będzie :)

 

Byłem przed chwilą w innym sklepie, co prawda nie mieli Krossa A6, ale spytałem się jaką ramę by mi polecili to sprzedawca powiedział że 18 bo 16 będzie za mała... W sumie to już nie wiem, czemu nie ma 17 w tym modelu? Przymierzyłem się też do swojego starego roweru górskiego (jeszcze z czasów komunii :) na dziś to totalny antyk :) ) i w nim mam właśnie może ok.10cm luzu, ale podczas jazdy 3-4 lata temu czułem się jak wyrośnięte dziecko na malutkim rowerku :) Inny rower jaki mam w domu, tylko że trekkingowy jest większy, coś podobnego do tej 18 A6, a na nim zawsze czułem się że jest za duży... Hmmm czy nie ma dla mnie odpowiedniego rozmiaru? :)

Edytowane przez Gizmo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli geometria na stronie Kross jest prawdziwa to według mnie na 170cm tylko najmniejszy rozmiar (długość górnej rury 575mm). Sam mam 168cm i taka długość to dla mnie optimum (Tormenta 17" i Anthem X 16"), bo mogę swobodnie dawać tyłek za siodło z mostkiem 90mm. Wracając ocieram się, ale jeszcze nie zahaczam. Dobrze mierzyłeś nogę Gizmo21? Ja mam koło 77cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sugeruj się zdaniem sprzedawcy tylko poproś o konkretny rozmiar ramy i ją przymierz wtedy będziesz wiedział czy na 16" czujesz się jak wyrośnięte dziecko na malutkim rowerku czy Ci pasuje.

 

a jeśli nie, to

18" cali spokojnie da radę dla Ciebie, tym bardziej że dopiero co zaczynasz swoją jazdę mtb i z czasem sam dopasujesz do siebie optymalną pozycję na rowerze. Nawet jeśli to 18" jest ciut za duże to tego nie odczujesz.

 

Pamiętam jak ja kupowałem swojego pierwszego górala nie miałem pojęcia o czymś takim jak rozmiar i targałem na 22" ramię (sklep w którym doradzono mi ten rower omijam szerokim łukiem) podjazdy w Beskidzie Małym siedząc na nosku siodełka :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spootnick

Hmmm co do tej nogi spróbuję zmierzyć jeszcze raz, bo faktycznie mogło być trochę niedokładnie, ale nie sądzę by wyszło więcej niż 75-76cm ogólnie wydaje mi się że mam dość krótki nogi. Co do wzrostu to trochę mnie zaskoczyło jak się dziś zmierzyłem ale wyszło 167-168cm... Tak więc wygląda że nawet nie mam tych 170cm które mam w dowodzie ;) Właśnie według tego co podaje strona Krossa ewidentnie 16, ewentualnie 17, ale 18 wygląda że byłaby za duża. W sklepie powiedziano mi że 16 będzie za mała, że to byłby lepszy rower gdybym planował zawodowo jezdzić, skakać itd. Natomiast rekreacyjna jazda 18 ma być ok.

 

gremson

Na poniedziałek mam plan wybrać się do jeszcze jednego sklepu i przymierzyć 16. Najgorsze jest w tym chyba to że ciężko mi o porównania, odczucia z jazdy na rowerze bo nie jechalem rowerem już od dawna więc czuję się dziwnie, a po drugie nigdy nie siedziałem na takim sprzęcie. Ciężko mi stwierdzić czy ten jest ok czy tamten, ale spróbuję jakoś porównać odczucia z 16 i 18. Mam nadzieję że rzeczywiście jeśli 16 okaże się za mała i wybiorę 18 to będzie mimo wszystko ok, bo jednak kupa kasy i nie chciałbym zaliczyć na dzień dobry przygody rowerowej takiego niewypału :)

Edytowane przez Gizmo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po swojej akcji i dalej w sumie nic nie wiem... Byłem w dwóch sklepach w obu nie mieli już Krossa A6, ale jeśli idzie o ramę to mówili 17-18, że na tej 18spokojnie powinno być ok. W sumie wygląda na to że chyba zdecyduję się na tą 18, mam nadzieję że będę zadowolony i rowerek posłuży kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tylko chcialem sie upewnic :

Mam 168 cm i juz nie urosne ten rowerek :

http://allegro.pl/kross-hexagon-v6-limited-czarny-axon-s-rl-air-hit-i1428881971.html

rozmiar 17" - bedzie na mnie ok ?

Pytam bo w porownaniu do innych krossow ( w tym samym rozmiarze ) ten wydaje sie dosc karłowaty - moze poprostu sprzedawca wrzucil zdjecia mniejszego rozmiaru ale czy wogole sa mniejsze ? a moze to tylko złudzenie optyczne ? Prosze o szybką pomoc. Dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...