Skocz do zawartości

[rama] Jak Dobrać Rozmiar Ramy?


Lookas 46

Rekomendowane odpowiedzi

Na 17" ramie mozesz jeszcze pojezdzić, 18 będzie już na granicy możliwości jezdnych. Ja mając 175-185 cm jezdziłem na 22.5" ramie, ale dosłownie siedziałem jajkami na górnej rurze, i w terenie rower był za wysoki. Teraz dalej go ujeżdzam bo rower z dużą ramką w jezdzie jest wygodny, ale w lawirowaniu między przeszkodami i w terenie juz nie jest zbyt pięknie. Teraz mam drugi rowerek z 20" ramką i jest duzo lepiej - mam pełną kontrolę nad rowerem. Na 18 calowej ramie, jeszcze bym pojezdził, ale byłaby dla mnie trochę mała. Takze 17" to optimum, przy założeniu że urosniesz jeszcze 10-15cm. Skoro kupiłes 19" to będziesz musiał obrać taktykę wsiadania na rower, a włąsciwie na lekko pochylony rower. Sztycę pewnie będziesz miał ledwo co wysuniętą z ramy. A na rowerze będziesz wyciagnięty. Jak coś nie będzie pasowało w pozycji, to kup krótszy mostek i sztycę z centralnym mocowaniem siodła. Pamiętam jak na tej 22"5 jezdziłem kilka razy w wieku 13 lat - wsiadanie na rower musiało być zapewnione jakims krawężnikiem :)

Aha, jeszcze jedna ważna rzecz... Ile skoku ma twój amor? Bo diametralnie się różni wysokośc rury górnej na sztywnym widelcu, a na 80-100mm amortyzatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 17" jezdza nawet ludzie z 160-180 cm wzrostu, wiec to chyba najlepsze wyjscie[tj przy 160 by sie przyalo cos mniejszego, a przy 180 to juz na granicy jeden wtedy woli jeszcze 17 drugi 19]. Jak juz urosniesz wiecej to bedziesz musial nowa rame kupic, a szybko o tyle chyba o tyle nie podskoczysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już nic nie wiem. Po prostu wydałem 800zł w cztery litery. A mój tata znawca który kiedyś jeździł zawodowo gadał że koniecznie 19' fajnie... to teraz równie dobrze mogę rozpakować rower i go na śmietnik położyć. Może ktoś sobie weźmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Wiemy że to stresujące dla ciebie. Napisz jaki to rower pierw, i ile skoku ma jego amortyzator {jeżeli jest}. Prawdę mówiąc na tym rowerze pojedziesz, ale nie będzie to przy takim wzroscie najlepsze rozwiązanie... może trzeba będzie zmienić na poczatku mostek... Albo jezdzic w butach na wysokich obcasach :rolleyes: {żart oczywiscie} Napisałem ci że ja mając 160 cm wchodziłem "jakoś" na 22.5" rower, bez amortyzatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisaliśmy Ci że w jezdzie Xc przydatny jest około 10cm przekrok. Także krocze masz powiedzmy na 50cm, a rura górna leci przy swoim początku na wysokości 40cm. Jeżeli rower użytkowany będzie w lżejszym terenie, miescie i podobnych trasach, to 5cm przekrok wystarczy. Sam mam teraz ok 5cm przekrok w nowym biku na teren, a w starym "miejskim" jest ok 2cm. jak widać, da się tym jezdzic. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. nie mam co się przymierzać do 19" - nie dam rady na nią wsiąść ani zeskoczyć bez uderzenia we wrażliwe miejsce, a przypominam, że mam 161 cm wzrostu i stosunkowo długie, jak na ten wzrost, nogi.

Oczywiście można obniżyć na max siodełko i zsadać/wsiadać bezpośrednio z ziemi, nie z pedału - ale zapewniam cię, że bardzo niewygodnie będzie ci się na takim ustawieniu siodełka jeździć. A niebezpieczeństwo uszkodzenia się w razie nieprzewidzianego zeskoku do środka ramy cały czas pozostaje. I nie tyle chodzi o krwotok, co o jądra - chyba nie muszę cię przekonywac, że uderzenie metalową rurą w jądra naprawdę bardzo boli :rolleyes: ?

Ja bym ten rower co prędzej odesłała i wymieniła na mniejszy. Nie wyrośniesz zeń tak szybko, nie ma obawy - jak już ktoś wspomniał, na 16"-17" jeżdżą też ludzie po 175, a nawet 180 cm wzrostu. Dłuższy mostek, cofnięta sztyca i można śmigać, a przynajmniej będzie bezpiecznie. Zresztą, roweru nie kupuje się na całe życie :P - zwłaszcza będąc w tak młodym wieku, jak ty.

Pozdrówko troskliwe :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurzylem sie jak zajrzalem pod aukcje, na ktorej nasz mlody kolega kupil rower.

 

Otoz jest tam taka informacja:

 

Dostępne rozmiary !!! :

JAKO JEDYNI W POLSCE POSIADAMY TE ROWERY Z RAMĄ

• 19'' - idealny dla osób o wzroście od 165cm. do 180 cm.

oraz do wyboru

• 21'' - idealny dla osób o wzroście od 175 cm. do 190 cm.

 

Bezczelne oszukiwanie ludzi. Jak mozna komus o wzroscie 165 cm proponowac rame o wielkosci 19" jeszcze piszac o idealnym rozmiarze?

 

Jak mozna ten sam rozmiar ramy proponowac osobom o roznicy we wzroscie az 15 cm?

 

Nie znam sie dokladnie na prawie handlowym ale chyba jest jakas mozliwosc rezygnacji z towaru w ciagu ilus tam dni. I wlasnie z tej mozliwosci bym skorzystal. Oczywiscie stracisz troche pieniedzy na przesylke roweru... ale za to nie stracisz nerwow i potencjalnie zdrowia. Przy Twoim wzroscie jak juz napisaly inne osoby - optymalny rozmiar to 15". Zeby jednak za rok, dwa rower nie byl zbyt maly mozna sie przymierzyc do 17". Sugerowalbym jednak probna przejazdze na rowerze o takiej wielkosci.

 

Rama jest dla Ciebie zdecydowanie za wielka. Ja sam majac prawie 30 cm wzrostu wiecej jezdze na ramie wlasnie o rozmiarze 19".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się właśnie do kupna Krossa Levela A6 rocznik 2006 przez internet i mam problem z rozmiarem ramy. W mieście nie mam gdzie przymierzyć, siedziałem jednak na Meridzie TFS 18" i było dobrze, natomiast gdy siedziałem na Specialized Rockhooper Comp (coś takiego: http://rowery.legnica.pl/product_info.php?...products_id=42) rama 19" i gięta kiera to wydawała mi się dość mała. Mam 171-2cm wzrostu i do krocza 81-82cm. Która ramka, 17 czy 19 powinna być dla mnie lepsza? Boję się, że przy giętej kierze (jak w Specialized) to 17 może być mała, z drugiej strony, patrząc na nowego A6 i jego geo, to jego górna rura ma aż 594,2 mm, więc dość sporo (http://www.kross.pl/index.php?Page=422&grupa=3&kod=127&foto=1&f=download). Jazda XC, bez wyścigów i maratonów - przynajmniej na razie nie planuję.

Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BarteX88

Mój Author ma górną rurę 590 i przy moim wzroście 180 jest (jak już wyżej wspomniałem) ciut za duży (mostek 110 mm). A6 ma długość 594,2 mm co wydaje mi się będzie za dużą wartością dla wzrostu 172. Pamiętaj żeby zostawić sobie miejsce na wysunięcie tyłka na naszych zjazdach w lasku :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

focusR - a w jakim jestes wieku? Jesli jest jeszcze mozliwosc, ze w ciagu roku, dwoch urosniesz jeszcze np. z 8 czy 9 cm to mozna by bylo sie zastanawiac nad 19. Wszystko zalezy od tego czy za rok czy dwa kiedy urosniesz bedziesz mial fundusze, zeby wymienic rame. Na chwile obecna 17 jest dobrym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze trochę urosnę, ale nawet jeśli to nie 8 cm...

Rulez - ja też nie wiem, kolo w sklepie też się trochę zdziwił, powiedział, że pewnie kwestia giętej kiery, pozycja była bardzo wyprostowana... ja jestem raczej przyzwyczajony do bardziej pochyłej, więc może dlatego... nie wiem... ramy wymieniać nie chcę za rok czy dwa...

Dzięki za odpowiedzi i prosiłbym jeszcze raz o wypowiedzi także osoby jeżdżące na A6 B) - jeśli jest taka możliwość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

focusR jak masz 172 cm i nogi 81-82 cm, to śmiało bierz 19 cali :D

 

Będzie to bardzo długa rama jak na twój wzrost, a krocze da rade pod 19-cali.

 

Ja mam 180 cm i nogi 81 cm i tez jeżdze na 19 calach na A6.

Jak ramka wyda się za długa, to skrócisz lub podniesiesz mostek, jak urośniesz, będzie tym bardziej jak ulał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się tylko evo, że jak przyjdzie jakiś bardziej stromy zjazd i zechcę dać tyłek na koło, to mi ramion zabraknie... trochę przydługie mam te nogi... bo 8 cm różnicy to sporo a w nogach 0 - jakiś niewymiarowy jestem...

Dzięki Ecia - już spieszę z pytaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...