Skocz do zawartości

[giełda] ograniczenie wałków w handlu


nabial

Rekomendowane odpowiedzi

czy nie mozna zrobic tak, aby mozliwosc pisania ogloszen w 'sprzedam' mieli jedynie starzy/wiarygodni userzy? wiadomo, ze nie wyeliminuje to problemu nieszczesliwych zakupow, ale mysle, ze w znacznym stopniu ograniczy...

 

upss...przepraszam za nie ten dzial i brak [...] - zasugerowalem sie tematami ponizej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz wlasnie wystartowalem z moja kolejna batalia o wprowadzenie takich ograniczen i nie rozumiem dlaczego pozostale grono aministracji nie jest przychylne wprowadzeniu obostrzen w tym dziale. Bedac sprawiedliwym jest nas mniejszosc.

Mysle, ze ostatnie walkarskie historie dadza troche do myslenia.

 

Ten dzial jest uprzywilejowany, wiec [] nie sa konieczne :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nie mozna zrobic tak, aby mozliwosc pisania ogloszen w 'sprzedam' mieli jedynie starzy/wiarygodni userzy? wiadomo, ze nie wyeliminuje to problemu nieszczesliwych zakupow, ale mysle, ze w znacznym stopniu ograniczy...

 

upss...przepraszam za nie ten dzial i brak [...] - zasugerowalem sie tematami ponizej

 

kogo masz na myśli pisząc "starzy/wiarygodni userzy"???

jakie kryterium przyjmujesz?

myślę że ciężko będzie ustalić sprawiedliwie kto może a kto nie może zamieszcząć ogłoszeń..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris jeżeli będziesz pisał populistyczne posty jak Lepper na blokadzie to faktycznie będziesz w mniejszości. Nie w tym rzecz, żeby ciągle powtarzać "trzeba zrobić" tylko powiedzieć jak to zrobić.

 

Nabial jak zamierzasz to weryfikować? Wiarygodny user to ten co ma 20 czy 2000 postów? Stary user to ten co jest na forum od pół roku czy 5 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś trzeba zrobić, bo coraz więcej nowych twarzy się pojawia. Jestem za ograniczeniem możliwości zakładania ogłoszeń w dziale giełdy, przykładem niech będzie forum emtb. Tam trzeba być sprawdzonym i znanym użytkownikiem, żeby zamieścić ogłoszenie, dodatkowo jest ono akceptowane przez moda...

 

edit

moim zdaniem, za dużo jest ogłoszeń od użytkowników, którzy rejestrują się na forum i ich pierwszy post lub jeden z pierwszych to ogłoszenie o sprzedaży. Od tego jest allegro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schwefel to o czym pisze bynajmniej nie ma nic wspolnego z populizmem, bo jak mnie pamiec nie myli za kazdym razem nawet na sama mysl o wprowadzeniu jakichkolwiek zmian "glos wiekszosci" byl ze takowe nie sa potrzebne.

 

Toc przeciez od samego poczatku mojej inkwizycji mowilem o ograniczeniach dla nowych userow.

Gielda dostepna dla kogos z odpowiednim stazem. Taki system jest na ww i bodajze mtbr, czemu nie u nas?

Chyba i tam goscie mieli jakies ku temu przeslanki.

Nie mam nic przeciwko ludziom wpadajacym i robiacym uczciwy biznes ale i nawet w takiej sytuacji jak taka osoba nic nie wnosi do forum to i to jest dla mnie pod znakiem zapytania?

Niemniej podstawowy problem lezy w tym ze w obecnej sytuacji kazdy uczciwy i nieuczciwy, ze zdecydowanym akcentem na ten drugi typ, moze zaistniec w dziale sprzedazy.

 

A skutki tego widzimy.

 

Tak apropo w zyciu nie ma sprawiedliwosci, mowimy tu o zminimalizowaniu negatywnych skutkow takich zachowan (negatywnych).

 

To chyba nie jest mega trudne technicznie zalozenie blokady zakladania tematow w dziale sprzedazy osobom ponizej X postow?

 

Jakiekolwiek ograniczenie bedzie lepsze niz jego brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że sama elita się wypowiada.....ale pozwolę sobie zabrać głos.

istniejąc na tym forum co jakiś czas zmieniamy swoje statusy świeżak->pro->maniak itd...może w ten sam sposób powinno nadawać się prawo do zamieszczania ogłoszeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi, którzy "wałkują" na forum, czekają na jakiś temat w dziale kupię, rozmowa odbywa się przez PW, GG, więc według mnie dawanie takich obostrzeń tu nic nie da. Prędzej wpisałbym tam punkt, który każe użytkownikom poniżej np 200 postów punkt, że muszą dorzucić link do aukcji na np. allegro, świstaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak podzielić dział sprzedam na 2 podgrupy:

1. Linki allegro - sprzedający w tytule tematu podaje co chce sprzedać, w treści tylko link allegro oraz opcjonalnie cenę i krótki opis. Brak obostrzeń w zakładaniu tematów.

2. Sprzedam przez forum - może być bez allegro, ale koniecznie z ceną, dokładnym opisem i realnymi zdjęciami. Zakładający musi mieć minimum 100/200 postów i być zarejestrowany od minimum 3/4 miesięcy (dokładne liczby do ustalenia) do tego blokada dla użytkowników z rangą oszust, spamer itp.

 

Co do działu kupię, to może nas uchronić tylko zdrowy rozsądek, jeśli sprzedający nie chce wystawić na allegro albo wysłać za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości paczki, to trzeba po prostu nie kupować :icon_wink: zwłaszcza po ostatnich historiach na forum :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozróżnianie byłoby kłopotliwe dla szukającego części. Ponadto niejako sam może być takim odsiewcą. Wystarczy spojrzeć na nick, ilość postów, staż na forum i już widzi, z kim ma do czynienia. Mnie denerwuje rejestrowanie się na forum tylko po to, żeby zareklamować sprzedaż na allegro. Dla mnie dział giełda na naszym forum był zawsze okazją do kupienia czegoś od kogoś "znajomego", ze znaną historią, czasem trafienia jakiejś okazji albo rzadkiego sprzętu, który rzadko pojawia się na allegro. Nie chcę, żeby dział giełda był kopią działu rowery z allegro. Dlatego potrzebna jest jakaś blokada w postaci minimalnej ilości postów + stażu na forum. Odstraszy to tych, którzy logują się tylko po to, żeby zareklamować swoją aukcję. Ktoś, kto poszukuje części na tym nie straci, bo przecież i tak przeszukuje codziennie allegro. A forum na tym zyska. Według mnie. Co do ograniczeń to myślę, że musiałby to być dość długi czas, np. 6 miesięcy i do tego ilość postów taka, żeby stwierdzić, że delikwent zarejestrował się na forum po to, żeby dyskutować, a nie żeby sprzedawać. Tu powinni wykazać się moderatorzy, którzy chyba mają wgląd w statystyki i określić ilość postów przeciętnego użytkownika przez pół roku. Później, jeśli nie byłoby to za wiele roboty, delikwent po pół roku musiałby być zweryfikowany, chociaż weryfikacją byłaby również sama w sobie jego półroczna obecność na forum czyli ewentualna moderacja głupich wpisów itp. Dzięki temu sprzedawałyby tylko te osoby, które zarejestrowały się na forum po to, żeby dyskutować o swojej pasji, a nie tłuc wałki. To oczywiście moje własne zdanie, wiem, że wiele ludzi na pewno ma odmienne, które szanuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej było by wprowadzić listę zaufanych i niezaufanych użytkowników i przypinać tam opinię każdemu użytkownikowi. Wszystko potwierdzone dowodem screenem z aukcji/tematu Podobne rozwiązanie jest na forum pclab.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwole sobie na odrobine szczerosci :)

 

wiadomo, ze nowi uzytkownicy zaraz mnie zlinczuja, bo chce ich ograniczyc, przydzielic do 2. sortu, czy cos w ten desen, ale umowmy sie - handlowanie w 'domowej atmosferze' to (powinien byc) przywilej gwarantujacy/dajacy mozliwie duze szanse na zadowolenie, a nie cos, co sie nalezy kazdemu niczym psu buda

 

jakis konkretny pomysl? z pewnoscia kazdy bedzie generowal zastrzezenia, ale jak mowilem, chodzi o minimalizacje walkarstwa, a jak ktos chce sobie handlowac ot tak, to ma allegro...

 

dalbym np taka koniunkcje, ze trzeba miec np 200 postow i miec konto co najmniej rok - ostre progi? nie sadze, jesli wezmiemy pod uwage celowosc przedsiewziecia i zadowolenie forumowiczow...spowoduje to ograniczenie ogloszen o 50%? jakos mnie to zbytnio nie martwi, wole miec pewnosc, ze jak cos wisi na handel na fr, to nie musze robic wizji lokalnej, czy czyms to czasem nie smierdzi i z niepewnoscia czekac na paczke, bo moze komus kalkulowalo sie krecic za 50zl, a jak ktos widzi w tym problem, to ma alle

 

ot tyle

-----------------

 

zlapcie sie sami na tym, ze jak dobijacie targu z kims 'opatrzonym' na forum, to czesto wysylacie kase bez zbednych pytan, watpliwosci, jesli nawet przesylka okazuje sie nie do konca halo, to jakos bez najmniejszych problemow po zakomunikowaniu, ze jest jak jest, sytuacja rozwiazuje sie w niekrzywdzacy nikogo sposob, czy nie o to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ludzi, którzy "wałkują" na forum, czekają na jakiś temat w dziale kupię, rozmowa odbywa się przez PW, GG, więc według mnie dawanie takich obostrzeń tu nic nie da.

Sorry ale nie mowimy tu o zminimalizowaniu skutkow naiwnosci osob, ktore decyduja sie tak przeprowadzac transakcje z nieznajomymi.

 

Chodzi o ograniczenie dostepu do gieldy przypadkowym, niesprawdzonym ludziom.

 

Dobrze gadasz nabial to kiedy idziemy na browca :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oooo jakie miłe zwieńczenie tematu :thumbsup:

100 postów i 4 miesiące jest dobrym progiem.........co wy na to???

i chyba nie ma co rozróżniać allegro czy nie

 

ja na razie nie miałem przykrych niespodzianek ale ..... profilaktycznie trzeba zaostrzyć handel.....

 

można też po udanym zakupie dawać komentarze na profilu lub plusy do reputacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypięcie "łatki" TRUST dla osób znanych gronu forumowemu które może go polecić i poświadczyć jego wiarygodność.

Trzeba cofnąć się do jaskiniowców i przyjąć ich stopnie decyzyjne.

1. Czy da się to zjeść?

2. Czy da się to wyr... bzyknąć?

3. Czy trzeba to olać?

4. Czy trzeba przed tym spi...rężnie uciekać?

 

1. Da się to zjeść.

2. Da się to zrobić.

3. Nie.

4. Nie.

 

Problemem w systemie "TRUSTED" jest zweryfikowanie komu się należy, a komu nie. Czy trzeba by utworzyć społeczną ankietę na której to byłaby lista wszystkich userów którzy kiedykolwiek wrzucali ogłoszenia w dziale giełda? No niewykonalne, prawda?

Chyba dobrym rozwiązaniem byłoby przyjęcie terminu od którego to każdy user który coś sprzedał będzie zawieszony w systemie punktowym. Za każdą udaną transakcję, kupujący wystawia +1 do puli np. 100pkt która to nadaję z automatu rangę TRUSTED. Abstrahując od ludzi takich jak nabial, chris, premier, schwefel, niedzwiecz czy tez ja którzy dostaliby TAG z góry gdyż zjedli już zęby na tym biznesie, nie jedno sprzedali, są na forum aktywni od ch...olera wie jak dawna. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo allegro jest na stronie www.allegro.pl a nasze forum na www.forumrowerowe.org, widzisz różnicę? :)

Poza tym sprzedaż przez forum to tylko i wyłącznie forma grzecznościowa i nie ma podstaw prawnych do egzekwowania pieniędzy od jegomościa który nam sprzeda gówno w złotym papierku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, chodzi o to żeby nie robić z forum allegro przez punkty i komentarze. Jak ktoś będzie chciał zrobić wałek to i tak to zrobi bez względu na jakieś plusiki. A określona liczba postów i czas spędzony na forum powinna jakoś tam ograniczyć takie sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu komentarze i gdzie je umieszczać. Nagradzać starych userow tagiem a nowych nagradzać plusem za udaną transakcję. Mamy stosunek ambiwalentny w obawie przez przebranżowieniem forum w pchli targ ale jak nie sprobujesz to się nie dowiesz. Prosimy modow o głos w tej materii. Wdrazamy system punktowy i tagi plus 100/4 czy samo 100/4?

 

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...