Skocz do zawartości

[kaseta] Pomoc w doborze...


wodnik88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam taką sprawę. Chcę wymienić tylni napęd: piasta, kaseta. W tym rzecz, że mam bardzo starą ramę (stalowa :-( ) i jest ona trochę za wąska na ,np. na LX. Ale to jest chyba najmniejszy problem bo niewiele brakuje. I tak mam teraz 6 rzędówke wolnobieg. Manetki ma na 7 biegów, przerzutkę tylnią na 8 biegów. Większość piast jest dostosowana na kasety 9-rzędowe.

Czy mogę zrobić coś takiego, że: kupię LX, kupię 9-rzędówkę. Rozchyle ramę, nałożę tylko 8 zębatek na bębenek. Będe mógł tylko jeździć na 7 biegach z racji 7 stopniowej manetki.

I czy coś takiego może działać poprawnie. Co myślicie? I oczywiście sprawa łańcucha. Jaki? Czy węższy 9-stopniowy czy szerszy? ( O ile da się go władować bo może odstęp pomiedzy zębatkami będzie za mały na szerszy łańcuch).

 

Liczę na jakieś rady....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kamoreks

Wydaje mi się, że nie ma znaczenia czy 6 czy 9 bo.. przy 9 są wężej kręgi ząbków. I chyba to ta sama szerokość więc nie powinno być problemu.

Ale nie jestem pewnien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawi się problem z precyzją zmiany przełożeń z uwagi na inne odległości pomiędzy trybami kaset 6 lub 7 a 8 lub 9-ciobiegowymi.

W sobotę próbowałem wyregulować manetkę alivio "8" i kasetę "7". Wygląda to tak iż od dołu wspina się w miarę precyzyjnie i precyzja ginie na trybach średnich i największych.Zrzuty też wypadają blado na tych trybach , ale "wypuszczjąc"linkę na regulatorze można dość dobrze je zgrać , psuje to jednak jeszcze bardziej precyzję "wpychania" łańcucha na większe tryby.

Podejżewam , że z kasetą 9-cio biegową będą te same jak nie większe problemy.

Troszkę zakręciłem , ale mam nadzieję , że to rozgryziesz :mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie rozumiem :wink:

Jednak nie mam a raczej nie będe miał na kupno jeszcze manetek 8-stopniowych. A można wyczarować coś takiego? Pomiędzy poszczególne zębatki dać jakieś podkładki , np. ze starego wolnobiegu i wcisnąć je na nową kasete. Wtedy odległość pomiędzy zębatkami będzie taka sama. Lub pójść do jakiegś serwisu i spróbować zdobyć jakieś podkładki. Co Wy na to???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!!!

 

nie bede zakładał nowego tematu wiec mam nadzieję ,że mi pomożecie

 

chcę założyć kasete 9-tkę ale jeszcze nie mam wymienionej korby na mega-9(w planie bedzie to deore)

czy kaseta 9-tka bedzie współpracować z korbą zwykła oraz przerzutką przednia nie dostosowana do napędu dziwieciobiegowego?(chodzi oczywiście o to że do czasu kupna nowej korby i przedniej przerzutki napęd pracowałby jako 8 a nie 9)i jaki łańcuch jeżeli może to w takiej konfig. na razie pracować?

 

mam nadzieję że nie namieszałem

 

kaseta to deore CS-HG50

przerzutka tył deore

przerzutka przód acera(bedzie deore)

korba niepamietam(bedzie deore)

manetki deore

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawi się problem z precyzją zmiany przełożeń z uwagi na inne odległości pomiędzy trybami kaset 6 lub 7 a 8 lub 9-ciobiegowymi.

Odległości miedzy zębatkami kaset/wolnobiegów 6, 7 i 8 rzędowych sa identyczne. Kaseta 8 biegowa ma z kolei identyczną szerokość (jako całość) jak 9-rzędowa i wchodzą na te same bębenki. Jesli chodzi o kompatybilność manetek i kaset to 6, 7, i 8 rzędowe właściwie mozna spokojnie mieszać, do 9-rzędowej kasety nadaje się wyłącznie 9-biegowa manetka. Oczywiście mowa cały czas o Shimano. Co do tylnej przerzutki 8-biegowej to spokojnie będzie obsługiwać zarówno 8 jak i 9 rzędową kasetę. Przerzutka 6 biegowa z kolei nie nadaje się do obsługi 8-rzędowej kasety podobnie jak przerzutka 7-biegowa do obsługi kasety 8 i 9rzędowej. Mam nadzieje że rozjaśniłem a nie zagmatwałem ;-) . W sramie jest podobnie z tym że trzeba tam pamiętać o innym przełożeniu manetek przystosowanych do obsługi przerzutek Srama. No ale to już inna sprawa.

Rafaello

 

[ Dodano: 2005-12-13, 21:22 ]

Chcę wymienić tylni napęd: piasta, kaseta. W tym rzecz, że mam bardzo starą ramę (stalowa :-( ) i jest ona trochę za wąska na ,np. na LX. Ale to jest chyba najmniejszy problem bo niewiele brakuje. I tak mam teraz 6 rzędówke wolnobieg. Manetki ma na 7 biegów, przerzutkę tylnią na 8 biegów. Większość piast jest dostosowana na kasety 9-rzędowe.  

                 Czy mogę zrobić coś takiego, że: kupię LX, kupię 9-rzędówkę. Rozchyle ramę, nałożę tylko 8 zębatek na bębenek. Będe mógł tylko jeździć na 7 biegach z racji 7 stopniowej manetki.  

I czy coś takiego może działać poprawnie. Co myślicie? I oczywiście sprawa łańcucha. Jaki? Czy węższy 9-stopniowy czy szerszy? ( O ile da się go władować bo może odstęp pomiedzy zębatkami będzie za mały na szerszy łańcuch).

 

Liczę na jakieś rady....

Przerzutke masz w porządku będzie obsługiwać wszystkie warianty

Kaseta 8-rzędowa idelanie wejdzie na piastę 9 rzędową (która też jest piastą 8-rzedową) . Co do rozchylenia ramy stalowej to da radę, niejeden mój kumpel tak robił i nic się nie stało, no chyba że będziesz miał pecha :-( Manetkę 7-biegową również do tego układu spokojnie dopasujesz, jeden bieg będzie ci tylko "zwisał" - tutaj sam sobie wybierzesz czy przy najwyższym biegu na manetce czy najniższym.

Rafaello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak miałem :] tzn kaseta 8smio alivio i stara manetka na 7. Powiem tak wyregulowałem ze łapało mi wszystkie od dołu czyli najwiekszej zebatki nieuzywałem. Troche czasu nad regulacja spedziłem ale stykło i dość dobrze chodziło. Ale po zmianie manetki na głupie najtansze revo shifty shimano (na 8 ) wszystko poprawilo sie. Szybciej wyregulowałem i duzo lepiej zmieniało (zmienia do dzis) biegi. Więc nawet jak kupisz moze chodzic pod manetke 7 ale sprubuj znalezc 25zł i kupic revoshift na 8 :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupię LX, kupię 9-rzędówkę. Rozchyle ramę, nałożę tylko 8 zębatek na bębenek

Kaseta 8 i 9 wymaga tej samej piasty.

Rafaello, On nie zamierza stosować kasety 8 + manetki 7, tylko 9 + 7

Jeżu... faktycznie, no to do bani. Nie da rady. zrozumiałem że chce kupić piastę 9-rzędową. Wniosek jest w takim razie jeden: nie da się

Rafaello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrób sobie napęd 8smio biegowy ? Wyjdzie raz ze taniej dwa ze lzej a roznic sie bedzie praktycznie tylko tym ze bedzie w srodku mniejsza ilosc zebatek bo skrajne moga być te same :] ja osobiście preferuje 8smiobiegowy.

 

P.s. Mam piaste Lx (mowisz ze chcesz kupic) do tego kasete Alivio 8semke i wszystko ładnie współgra z przerzutka Deore. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przecież to kompletnie bez sensu. Pomijam już fakt że nie będzie to działać, ale po co kupować kasetę 9 żeby korzystać tylko z 7 przełożeń? Na Twoim miejscu zrobiłbym to najtańszym kosztem wymieniający tylko wolnobieg z 6 na 7 tak żeby pasował Ci pod manetki lub ewentualnie jak masz więcej gotówki to wymień cały napęd na 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie 8 biegow a najlepiej opartych na SRAMie ktorego bez problemu mozna dostac bardzo dobre manetki na 8 biegow u shimano najwyzej na 8 to alivio czyli 5 grupa od gory :P Sam mam stosunkowo niezly naped jak na 8 biegow no moze poza korba(deore 540),Kaseta 5.0 11-32 do tgo lancuch mialem kiedys PC58 a teraz 3 lancuchy PC48,przerzutka x-9,przednia XT,piasta XT.pomysl zamiany na 9 biegow raczej nie przeszedl mi przez glowe od bardzo bardzo dawna za to wiem ze nastepna kaseta bedzie na pewno ta sama...no moze wersja 11-30 ale musze to jeszcze rozkminic ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się źle wyraziłem. Mały błąd. Chcę kupić kasete 8 rzędową na pisate LX. I tak jak napisał to Rafaello jeden bieg by nie uczestniczył w zabawie 1 lub 8. A jak dorwe trochę kasy to kupie manetki 8stopniowe.  

Dzięki za pomoc :P

Czyli moja pierwsza odpowiedź jest aktualna :grin:

Rafaello

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...