Skocz do zawartości

[ Opony ] Jaka opona typowo w błoto


Oski34

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

W tej chwili mam opony Author MOBSTER 2.25 . Jeżdżę głownie w błotnistym terenie ( las, muliste strumienie itp. ) i jestem z nich średnio zadowolony. Próbowałem różnych ciśnień ( w tej chwili jeżdżę prawie na ,,flaku" )ale oponka i tak dość mocno ślizga się w terenie. Postanowiłem wymienić oponę napędową na coś, co będzie stworzone głównie do jazdy w tym terenie. Nie interesuje mnie zbytnio ścieralność ( w końcu fortuny to nie kosztuje :D ), opory toczenia ani hałas - najważniejsza jest praca w błocie. Co polecicie w rozmiarze 26" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie polecę continental Mountain King, sam przejeździłem 1/3 poprzedniego sezonu na takiej oponce w wersji 2.4 zwijanej jako napędowej i nie miałem żadnych problemów z trakcją i przyczepnością ;) W tym tygodniu spróbuję przełożyć ją na przód i zobaczę jak się sprawdzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Opona budżetowa i dedykowana na błoto to Kenda Knarly - stoi ok 35 złociszy w rowerowych przybytkach rozpusty.

Dodatkowo mogę polecić Maxxis Wetscream - używam ich w moim czołgu do zadań specjalnych oraz zimą.

Kendy są produkowane w rozmiarze max 2,1 i są sporo lżejsze od Wetscream'ów - idealne do zwykłego górala. Wetscreamy ważą ponad 1 kg sztuka ale dają lepszą przyczepność w naprawdę trudnych warunkach.

Mam porównanie do Mountain Kingów 2,4 i są ok gdy w lesie trochę popada i bandy na torze są mokre, aczkolwiek w brei już sobie nie radzą.

Podsumowując:

Wety do enduro/dh, do mtb gdy nie zależy Ci na wadze, mieszanka 60a daje większą trwałość niż ta w Knarly(bodajże 42a);

Knarly do mtb. Na zjazdy były trochę dla mnie za wąskie przez co częściej dotykałem klamek :icon_wink:.

Obie rewelacyjnie czyszczą się z błota, co doświadczyli moi koledzy próbujący siedzieć mi na kole i dychać w potylicę, obie świetnie się sprawują także zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele opon ( tych cieńszych ) odpada z powodu szerokości - mam ramę poison strychnin, niską i dość długą, a do niej średnio pasują ( wizualnie oczywiście ) oponki cieńsze niż 2.1. Oponę authora 2.25, którą mam z przodu wolałbym zostawić, przez co dobrze byłoby, gdyby napędowa miała szerokość co najmniej 2.2. Przejrzałem oponki, które mi poleciliście. W tej chwili brałbym maxxisy wet scream, ale czekam na dalsze propozycje - moze jest coś jeszcze lepszego do terenu, agresywniejszego i bardziej bezkompromisowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ale ostrzegam Wety są do zadań specjalnych(enduro/DH) i z roweru robią czołg.

W błocie sugerowałbym założyć je na przód, natomiast gdy trochę podeschnie to już tył. Opona przy ciśnieniu niższym niż zalecane i na twardej nawierzchni, ma paskudny zwyczaj "uciekania".

Generalnie jak piszą przedmówcy nawet na NN czy Rocketach się da, ale prawdziwą frajdę w błocie da Ci opona dedykowana do tego środowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NN chyba zbyt mało agresywne ... nie chcę, żeby były jak te authory. Kenda K.O.T - trochę odstrasza mnie niski bieżnik w miejscu styku z ziemią, może sie mylę.

Priorytetem jest jazda w grząskim terenie - muliste strumienie, grząskie podjazdy ( rzadziej zjazdy ), płytkie bagna. Szukam opony jak najagresywniejszej, żeby dobrze ,,wgryzała" się w błoto ( do lajtu mam MTB :D ).

 

mrmorty, co masz na myśli mówiąc, że wetscream ,, robi z roweru czołg " ? Interesuje mnie napędzanie na grząskim - żeby opona miała jak najmniejszą tendencję do ślizgania się. Te oponki wydają się najagresywniejsze.

 

A co sądzicie o takich Panaracerach : http://allegro.pl/nowa-opona-panaracer-fire-fr-26x2-4-hit-i1548408545.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

O co chodzi z czołgiem - no o to, że po założeniu idą jak czołg a rower waży też jak czołg.

Z Panaracerami (co prawda pożyczonymi) miałem krótką przygodę, moment się zapchały w błocie i mokrych liściach i leżałem.

Jeśli na takie warunki jak piszesz, to mogę z czystym sumieniem polecić Wety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pawelsystem - to jest niestety bolączka tego forum - jest temat, to ponabijam sobie troszkę postów by mieć tego pro/maniak/master w podpisie. Musiałbym szczodrze rozdać ostrzeżenia dla wszystkich polecających opony inne niż te o które chodzi autorowi tematu.

Przejechać przez błoto na wszystkim się da, nawet na RR czy innych oponkach dedykowanych na szybkie szutrowe trasy, ale z duszą na ramieniu.

Do autora tematu - chętnie bym już to zamknął - dowiedziałeś się już wszystkiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...