Skocz do zawartości

[ostre kolo, singlespeed] Ostry topic


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem dziś trochę nieprzyjemną sytuacje na ostrym. Jadę sobie z górki po drodze z płyt betonowych – stawiam opór na pedały żeby za szybko nie jechać, bo nie chciałem się zbytnio klepać i dobijać rowerku. No i sobie tak jadę aż tu nagle łańsuch mi spadł i koło się zablokowało :) Nie wiem jak to się stało ale spadł i pękła blaszka os spinki :D Przed wyjazdem sprawdziłem napięcie łańcucha i było wszystko dobrze. Nie pojechałem tam gdzie chciałem a do domu wróciłem z duszą na ramieniu :D

 

P.S.

2000 postów na forum - jak to szybko minęło :D:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nieciekawie Kazumi, ale dobrze, że nic się nie stało...

 

Ja z kolei przyciąłem sobie lekko palec smarując łańcuch, więc napiszę jeszcze raz to, co jest na wielu stronach - należy uważać przy konserwacji ostrego!

Niedawno pomagałem składać Jaguara kumplowi :D Piasta pod wolnobieg więc Loctite podzieliliśmy na dwie osoby, wyszło taniej :) Pojeździliśmy wczoraj trochę, ja na razie mój dystans na ostrym to 302km (założyłem Sigmę).

dsc018046oa.th.jpg dsc018083pm.th.jpg dsc018110ca.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. mam okazje kupic rame, ktora wydaje mi sie ze nadawala by sie do OK (ma taki "poziomy hak" na tylne kolo umozliwiajacy regulacje napiecia lancucha), tylko mam jedno pytanie -

 

1) rozmiar - rama ma długość rury podsiodłowej od środka suportu do środka rury poziomej: 57cm a długość rury poziomej od środka podsiodłowej do środka główki: 58 cm - ja mam 184 cm wzrostu - czy na tym sie bedzie dobrze jezdzilo? czy rama do OK powinna byc nieco mniejsza? jak myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niektórzy zaplatają tylnie koło (przednie też) promieniście czyli na tak zwane słoneczko – szprychy się nie krzyżują. Ale taki zaplot nie jest jakiś bardzo wytrzymały a je żeli chcesz zakleić zębatkę to jak Ci pęknie szprycha to będziesz miał durze problemy z jej wymianą. Dlatego proponuje raczej zaplot na trzy krzyże, który jest chyba najlepszym splotem. Jeszcze weźmy pod uwagę stan naszych dróg… :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupilem rame battaglina i jestem na etapie wybierania obreczy do mojego ostrego kola. i pytanie - obrecz pod sztyke czy zwykla opone? roznica w cenie obreczy nie jest duza, w cenie sztyki / zwyklej detki i opony tez nie jest duza, wiec nie wiem co wybrac. sztyka jest niewatpliwie duuuzo lzejsza. co radzicie?

 

czy do obreczy pod sztyke da sie wlozyc zwykla opone i detke?

 

czy do obreczy pod sztyke wklada sie opaske na obrecz (pomiedzy detke a obrecz) ???

 

czekam na opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest porównanie obręczy pod szytki i zykłej

http://img212.imageshack.us/my.php?image=obrecze2vx.jpg

http://img212.imageshack.us/my.php?image=obrecze25oy.jpg

Po lewej masz obręcz pod druciaka a po prawej pod szytkę. Jak widać do obręczy pod szytkę nie da się przyczepić zwykłej opony bo nie ma gdzie drutów zaczepić. Także nie trzeba żadnej taśmy bo szytka jest przyklejana bezpośrednio do obręczy. Tufo wyprodukowało szytki, które można montować w zwykłą obręcz pod drut i nie trzeba kleić dzięki specjalnej wkładce. Są to model C S33 Pro i C S22.

P.S

Oferta z moimi szytkami jest nie aktualna bo się sprzedały ;):P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich ponownie !

ciesze sie ze znowu moge coś tutaj napisać ,tym razem sensownego i konkretniejszego

 

1.walka z moim ostrym kołem trwa .. bawie sie z nim juz 4 dzień i w zasadzie juz wiele nie brakuje -konkretnie nakrecanej z tyłu zebatki 18z -POMOCY -poratujcie i powiedzcie gdzie mozna tanio wysznupać taką zebatke ?

w katowicach i w gliwicach robiąwielkie oczy ;];] wiec gdzie ?! mesje kazumi -moze jest cośgdzieśu was w krakowie ? jesli tak to prosze namiary ,to wpadne ;

no chyba ze znacie modele jakiś rowerów jubilat czy coś-tam podobno były takie zebatki ;]

no chyba ze coś na allegro -ale sam znaleźć nie moge ,moze źle szukam ? za odpowiedź z góry dziekuje -bo strasznie chce juz go skonczyć -a tylko tego mi brakuje ..noi kontry ;]

rzecz jasna nie chce wydać na niąmajatku -jak na razie wydałem 10 zł na nowe łozyska i 20 zł za korbe ,i nie chce za bardzo wydawać jakiś 60 złna tylny trybik .. wiec jakieś propozycje ,alternatywy mile widziane !

z góry wielkie dzięęki

 

2.koła 28' pasujądo mojej ramy z roweru górskiego , jak kiedyśzmienie koła w szosie .. to powedruja moze do tego .. na razie mam 26' ,niezniszczalne remerxy grand rocki :)

 

3.czy tylne koło na ktorym był wolnobieg,wypada troszke "przecentrować" ?

 

4.jak sobie poradziliście z mocowaniem tylnego koła w widełkach ? bo po wywaleniu wolnobiegu i zostawieniu samej piasty ,nagle w tylnych widełkach robi sie niespodziewanie duzo miejsca .. i sa wolne 2/3cm oski z prawej i lewej strony ,dajecie 2 nakretki po obu stronach haka ,czy jak ? jak nie bedzie wystarczajaco jasne to dorzuce foto

 

p.s.fotki potato monstera juz wkrotce -jak tylko go zrobie ,czekam zniecierpliwiony

pozdrawiam wszystkich

 

o oi oi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przed przycięciem tulejek najpierw musisz mieć koronkę by dobrze dopasować linie łańcucha. Po tem dopiero zobaczysz ile Ci z której strony brakuje i jak trzeba naciągnąć lub nie szprychy by koło łanie mieściło się w widełkach. Ale lepiej wrzuć foty (tylko linki a nie miniaturki bo mi się miniaturki nie wyświetlają :rolleyes: )

 

Co do mojego miejsca zamieszkania to jestem z Otomina czyli spod Gdańska a nie z Krakowa. Ale jak chcesz wpaść to zapraszam :o Z Krakowa jest Skrzynia.

Ja taka koronkę kupiłem za 4,80zł z kontrą od suportu. Jest to zwykła gwintowana koronka do singli. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oł szajs! ale wpadka ! :unsure: sorry , nie wiem gdzie ostatnio chadzam -tak mi sie jakoś ubzdurało z tym Krakiem ,sam nie wiem czemu ..

 

dzieki za podpowiedzenie o kolejności ,to dużo mi da ..

a co do gwintowanej koronki do singli -cholerka no -wszednie maja tylko jednozebatkowy "wolnobieg" ,nigdzie gwintowanych koronek ;];] wiec sam juz niewiem .. poszukam raz jeszcze ,,

pozdro i papa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S Oferta z moimi szytkami jest nie aktualna bo się sprzedały ;)B)

 

szkoda bo sie zastanawialem nad nimi ;]

 

mam kolejne pytanie - sklep bikom.pl, dzial ostre kolo - kupuje od nich piaste PRIMATO PISTA i zebatke. zebatka jest na szeroki lancuch, wiec kupuje tez ow szeroki lancuch - a co z korba - czy "zwykla" korba szosowa bedzie z tym wspolpracowala? czy lepiej np. nie kupowac tego szerokiego lancucha, tylko jakis sram pc-47 ??? co radzicie??? jezdzi ktos na takim szerokim lancuchu i zwyklej korbie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja Mam w moim ostrym właśnie taką kombinację, szeroki łańcuch i zwykłe szosowe blaty w korbie. Koleś w serwisie powiedział że raczej nie powinno się tak jeździć ale tego nie uzasadnił dlaczego. Zwykłego łańcucha od górala nie wciśniesz na koronkę pod gruby łańcuch. W bikomie łańcuch Micha kosztuje chyba 34zł a zwykły noname do singli kosztuje 15-20zł – wybór należy do Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nawet w necie sa sprzeczne informacje. oto info ze stronki Krzysztofa Kajkowskiego (http://www.cayco.pl/):

 

Z zębatkami to jest tak, że są dwie wersje - torowe (do szerokich łańcuchów) i szosowe (wąskie). Szerokie trzeba używać z szerokim łańcuchem oraz korbą torową (nie do zdobycia) i raczej nie należy mieszać szerokości

 

a oto informacje ze stronki http://ostrekolo.host.sk/:

 

Z przednią tarczą nie ma większych kłopotów: założyć można taką jaka pasuje. Nie ma problemu z mieszaniem szerokiego łańcucha z wąską tarczą - taki zestaw pracuje bardzo dobrze, ale perfekcjoniści mogą szukać szerokich tarcz.

 

ja przychylam sie do drugiej opini :excl: (a to dlatego ze korby torowe sa albo nie do zdobycia, albo kosztuja tyle, ze moglbym poskladac sobie za to kilka rowerow ;D )

 

dzisiaj przyszla mi ramka battaglina. tutaj mozna sledzic powstawanie mojego ostrego kola:

 

http://free.of.pl/p/prolog/strona2/prolog....plik=ostre_kolo

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolor zostaw!! ja marze o szosówce w takich pizdzacych kolorach(tylko,ze w jednym takim, ktorys z nich bylby dla mnie w sam raz). Malnij tylko widelec na jaksi kolor z tych co sa na ramie.

 

Co do łancuchow, jak dla mnie to nie ma zbytniej roznicy,czy jest to szeroki blat,czy waski. Nie bedziecie na tym walić 3000km rocznie,tylko pareset kilometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rurokura - wrzuc foty twojego sprzetu bo jestem ciekawy jak sie prezentuje :) dales w koncu kola 28" do ramy MTB?

 

dayus - kolor zostawie, tylko musze kupic troche zoltej farbki bo glowka ramy od drugiej strony jest zniszczona ;) nie wiem co poprzedni wlasciciel z nia robil. zastanawiam sie jak to zabezpieczyc, chyba po prostu przeczyszcze i pomaluje farba, nie bedzie to pieknie wygladalo, ale trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemka

lukkas -wrzuce fotki jak skoncze ,włąsciwie wszystko co zostało to zamontować przedni hamulec ,zapiać łańcuch

i skleictylna zembatke -nie posiadam kleju ,a na razie nie mam jak go kupić ;jak tylko skoncze ,to zaprezentuje -nie chce na razie pokazywać niewykonczonego "bejbe" ,ale z góry uprzedzam ,ze to zaden fajerwerek -to jest rower roboczy

p.s o kołach 28 juz myślałem i wkładałem koła z mojej szosówki - pasują ,jak juz pisałem ,ale zostaje na razie przy 26' niezniszczalnych remerxach ,tylko jakieś slicki gdziez znajde

 

pytanie -jaki duzy moze być przekos łańcucha ?bo u mnie to nie do uniknięcia , albo przesune koło z osi roweru o jakieś 1/2cm ,albo przekos bedzie dosyć spory -czy powinno sie wtedy przecentrować ? wkrotce foty

 

aha >i 2 nowe rowerki ktore mnie rozwaiły:

http://www.fixedgeargallery.com/2006/may/BradDutton.htm

http://www.fixedgeargallery.com/2006/may/Glenn.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lina łańcucha powinna być jak najprostsza ale jak masz niewielki odchył to się świat nie zawali. Ja mam mały odchył (na głowie też) ale jak będę zmieniał blat z przodu na mniejszy to odchyłu nie będzie. Możesz przesunąć koło na osi ale to się będzie wiązało z przesunięciem obręczy względem piasty tak aby koło było w jednej lini z ramą. A co do kleju to zobacz w jakimś sklepie netowym, albo na stronie producenta drystrybutora w Twojej okolicy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej!

pierwsze koty za płoty -przed chwila odbyłem jazde testową na moim rowerku

nie miałem klamki ,wiec jechałem bez hamulców.. i dobrze ,bo przekonałem sie w pełni co to znaczy ostre

 

jedzie sie bardzo fajnie -rowerek jest lekki ,szybko sie zbiera ,jazda na nim to teraz czysta przyjemność

chodzi cicho

faktycznie sprawdza sie to co ktoś napisał -odkrywa sie na ostrym na nowo frajde płynąca z jezdzenia na rowerze

 

przełozenie mam 48x18 -namoim magnusie było ciezko jechać po wszystkim , na ostrym takie przełozenie wydaje sie wcale nie az takie ciężkie -mozna jeździc po lesie bez wiekszego problemu

hamowanie nogami -da sie .. nawet juz byłem zadowolony ze przejechałem cała okolice bez fajerwerków ,ale ostatnie 50 metrów do domu ,zapomniałem sie i chciałem sie zatrzymać .. i przeskoczyłem przez kierownice

 

z ciekawostek -mam blat 48 biopace'a -łancuch i tak jest wystarczajaco napiety przez cały czas

i nie czuje sie roznicy w szybkości obrotu korby

rowerek czeka jeszcze troche modyfikacji -jak bede gotowy to wysle fotki

ostro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no gratulacje. ja pewnie pierwsza jazde odbede za jakies 2 tygodnie, na razie czekam na czesci, ale wstepnie nie planuje montowac zadnego hamulca... moze zmienie zdanie po pierwszej jezdzie... ciekawi mnie jak bez przedniego hamulca przez kiere przeleciales? jakis paradoks ; )

 

mam jeszcze pytanie z innej beczki - tak mnie ciekawi - skad sie wziela taka "tradycja" wkladania roznego rodzaju kartek (co to wlasciwie jest?) w szprychy ostrych kol? czemu to ma sluzyc? skad sie to wzielo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...