Skocz do zawartości

[rama] lekka do XC do 1500zl


Adish

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no pewnie , firma Cube nie wie co wyprodukowała .

Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl ?

 

katy 72/70, jakby dac 80mm, to robi sie blisko 73/71 i wtedy np ktos taki, jak ja, nie mialby problemu z odpowiednim ustawieniem siodelka, niby tylko 1 stopien roznicy, a jednak prety w siodle sa za krotkie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumię że według ciebie kąt rury podsiodłowej powinien mieć tylko i wyłącznie 73 stopnie ?

Jest to dosyć konserwatywny pogląd ponieważ obecnie wiele markowych producentów w swoich topowych hardtailach XC odchodzi od standardu 71/73.

Co byś powiedział o ramie z kątem widelca 69,5 stopnia przeznaczoej do startu w zawodach XC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kat widelca moze byc nawet mniejszy niz 69,5, jesli ktos lubi takie prowadzenie roweru i nie przewiduje trudnawych uphilli, problem w tym, ze mam podsiodlowke 73,5, sztyce z 0 offsetem i jest ok, gdybym mial taka sama rame, ale 72, to...pi x oko siodelko musialbym popchnac do przodu o 25-30mm, a to byloby juz trudne, jako, ze nie uskarzam sie na dysproporcje ciala, to podejrzewam, ze wiele osob na takiej podsiodlowce nie ustawi optymalnie siodla...pod wzgledem biomechanicznym, ot tyle :) a ze nie kazdy ma tytanowe kolana, to lepiej sie tego trzymac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś przyzwyczajony do swojej ramy i podsiodłówki w niej zastosowanej to nie kupujesz ramy Cube Reaction i szukasz produktu podobnego do obecnych wymiarów.

Nie jest to powód aby twierdzić że rama Reaction jest pod 80 mm.

Kąt podsiodłowki 72 stopnie lub bardzo zblizony jest stosowany również przez wielu producentów w swoich topowych modelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja chyba znam samych "paralityków" bo żadna z osób które znam , a są uzytkownikami Reactiona , nie potwierdzają tego o czym piszesz , i jest to udowadnianie czegoś co nie istnieje.

Rozmumiem że jeżdziłeś na Reactionie oraz rozmawiałeś ze "schematycznymi" którzy też jeździli i razem to wymiśliliście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe:

 

Cube Elite HPC SL 73 stopnie

Cube Reaction Team 72 stopnie

 

Scott Scale LTD

Specialized S-Works Stumpjumper

Trek Elite 9.9 SSL

Giant XTC Advanced SL

Merida O.NINE XX

Lapierre Pro Race Team

Felt Six LTD

 

 

I, dla porównania, z 2003:

Specialized S-Works M5 HT

Trek Elite 9.8

Giant XTC 1

 

Jak widać, w nowych ramach, przy rozmiarach ~19'', jest 73 stopnie, w starych pod 80mm też (z wyjątkiem XTC). Trochę dziwnie wygląda aluminiowy Reaction, ale szczerze, wątpię żeby 1 stopień robił jakąś znaczącą różnicę, bo i tak siodełko każdy ustawia pod siebie, a np XTC ma 70,5 stopnia główki.

 

mwegrzyn co ty masz z tym Cubem? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie np taki rower :

Ludzie, bez przesady, przecież sam napisałem, że to nie ma większego znaczenia, to tylko uśrednienie. Bo np po co by wymyślali sztyce z setbackiem? ;)

 

Poza tym mwegrzyn, nic do ciebie nie mam, tylko z ciekawości pytam się czemu tak się uczepiłeś tego Cube'a. Naprawdę :D Pewnie dobra rama, nic nie wiem na jej temat :)

 

Aha, przy 0,5 stopnia różnicy nachylenia przesunięcie siodełka to ok 6mm, przy prętach 75cm od suportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Same taniochy dałeś jako przykład - 1,5k każdy jak nic ;) Natomiast co do Reactiona to skoro producent daje amor 100mm to o co chodzi ? Jak komuś nie podoba sie poł kąta to wsadzi tam i 80... Tylko w jakim celu ? Faktycznie przyjęło się ze obecnie 71/73 i amor 100mm to wzorzec "metra" do xc ale odstępstwa rzedu 1 stopnia to nie problem. Gdyby to było np 70 stopni podsiodłowa to ok - jest sie do czego czepiać bo problemy mogą być. A jeden stopien róznicy podsiodłowej to naprawde nie tak wiele zeby od razu nie móc siodełka dopasować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic sie nie dzieje , wymieniamy tylko poglądy ;)

 

Odnosnie geomerti to częśc firm wprowadza jeszcze inne standardy , oferując zmienne kąty rury podsiodłowej w zalezności od rozmiaru ramy np: Najnowszy Ghost HTX Lector Pro Team , od 73 stopni przez 72,5 do 72 stopni.

http://www.ghost-bikes.de/2011/bikes/mtb-hardtail/htx-lector/11-htx-lector-pro-team/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, przy 0,5 stopnia różnicy nachylenia przesunięcie siodełka to ok 6mm, przy prętach 75cm od suportu.

Zadanie z ogólniaka: jeden stopien to zmiana o ile w przód lub tył siodełka ( tak żeby nie było że prętów nie starczy ). Przyjmujemy do obliczeń długość rury 46 cm i kąt 72 vs 73... Jakby ktoś nie dał sobie rady to wieczorkiem podpowiem

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81uk_%28matematyka%29 ;)

Same taniochy dałeś jako przykład - 1,5k każdy jak nic :D

Takie wzorowe dałem :)

 

Jak widać, w nowych ramach, przy rozmiarach ~19'', jest 73 stopnie

Odnosnie geomerti to częśc firm wprowadza jeszcze inne standardy , oferując zmienne kąty rury podsiodłowej w zalezności od rozmiaru ramy np: Najnowszy Ghost HTX Lector Pro Team , od 73 stopni przez 72,5 do 72 stopni.

Widać to na przykładach, które podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edytowałem bo nim dałem wzór to juz dałeś odpowiedź ;) Sumując jak ktoś nie moze ustawić siodełka przy 1 stopniu róznicy to ma problem i już :D A zmiana np w Ghoscie to po prostu logika - ktoś o długich nogach z założenia nie będzie nimi przebierać jak koliber skrzydełkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, co do Cube Reaction to ta wcześniejsza wersja (sprzed 2010) była chyba lżejsza, aktualna jest dosyć ciężka: http://www.forumrowerowe.org/topic/74120-rama-cube-reaction-20-oszukany/. Żeby było jasne, jestem zdania, że jednak wyszło jej to na dobre.

 

Rama jest przekonstruowana i ma BB90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie...tylko wymieniamy zdania ;) offsety/setbacki sa wlasnie po to, by 'jakby co' moc wyostrzyc kat z wartosci 73-74*, weryfikujac wlasna teorie namalowalem sobie w programiku sztyce 72 i 73,5* przy uwzglednieniu wysuniecia sztycy pod nabiala (187 wzrostu) i roznica wyszla faktycznie kolo 25mm - moze faktycznie tylko ja z tego powodu nie ustawilbym odpowiednio siodla, chyba, ze wygialbym sztyce do przodu :D byc moze nieslusznie zalozylem, ze jestem 'statystycznej budowy', ale jedno jest pewne - taki kat skraca subiektywna dlugosc gornej rury o okolo 20mm, co powoduje, ze dosc sportowy reaction 608mm (19/20") jest w odczuciach nieco krotszy niz stary kross level a6 19" z gorna rura 594mm jak dobrze pamietam :) a to juz nie jest zaleta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Ty byś nie ustawił, ja również, a kąt 72* robi różnicę, jeśli ktoś twierdzi inaczej, to mało wie ... ciekawe, że uznani producenci idą w stronę ... :

Seat Tube Angle (Effective) - Low Setting 73.5° 73.5° 73.5° 73.5°
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chlopakow z bb trzeba zapytac, dla jakiej dlugosci widelca mierza (ile ugieli widelec, a moze wcale?)i jak dokladny maja sprzet pomiarowy, producenci z reguly podaja katy 'uzytkowe' z sagiem, ale mialem juz przed oczami projekty, gdzie np przyjety amor byl na pelnym wyciagnieciu

 

Rulez - czasami delikatna sugestia pozwala na glebsze rozwazania, a co za tym idzie, ma lepsza skutecznosc, niz ostre rzucanie faktami, temu 'wydaje mi sie' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sag sagiem bo ugiecie nawet 15% nie da nam takiej zmiany jednego tylko kąta :) i nie wydaje mi się, aby był to prawidłowy sposób pomiaru, bo jaki sag należy wznać za wzorcowy ? Za to niektóre ramy maja wartości identyczne z podanymi przez producenta a inne juz nie - ot ciekawostka. Nic faktycznie nie zastapi jazdy próbnej ale juz suche liczby pozwalają wyciągnąc pewne wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że jeśli chcieć mieć wszystko idealnie to nawet 0,5 stopnia zrobi różnicę, bo cała geometria się zmieni, ale nie popadajmy w skrajności - ten jeden stopień nachylenia podsiodłówki (i zmiany jakie za tym idą) da się skorygować przesunięciem siodełka, mostkiem czy podkładkami. Chyba, że przypadkiem jeździ się na wysuniętym do przodu siodełku przy 73,5, na 100mm - wtedy, jeśli ten kąt jest dla amora 80mm, może być problem :)

 

Poza tym zawsze jest jakieś rozwiązanie - cytując za Thomsonem

– Can I flip my set back post around to be a “set forward” to use my road bike for triathlon?

A – Yes you may. You may need to turn the top clamp to face the front of the bike for saddle adjustment.

(żartuję :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mwegrzyn

mówisz, że Cube zaprojektował reactiona pod 100mm?? wg bB nr 5(maj)2010 pod 80 (test porównawczy rowerów za 6000zł)

 

a to cytat z bB "Ramę tę zaprojektowano z myślą o widelcu 80 mm i sporym błędem okazało się wstawieniem do Cube "setki"

dłuższy widelec o większym skoku zmienił kąty, ciąg widelca i przemieścił środek ciężkości."

 

więc jak chcesz to sobie przeczytaj ten artykuł bo oni chyba wiedzą co piszą!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...