Skocz do zawartości

[zakup 29era] Budżetowe duże koło


Ekajana

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. To mój pierwszy post i mam nadzieję, ze nie naruszam żadnych zasad - regulamin przeczytałem :-)

 

Właśnie stwierdziłem, że po 10 latach jazdy na rozklekotanym rowerze z zbyt małą ramą chcę nabyć nowy. Jeden ze sprzedawców pokazał mi MTB na dużym kole. Ponieważ z Jury przeniosłem się na Mazowsze stwierdziłem, że najlepszym wyborem będzie 29er. Niestety okazuje się, że te rowery są drogie :-/ Pomyślałem, że jeśli wezmę pożyczkę to dałbym radę nabyć budżetową wersję. Jeżdzę głównie w terenie. Szosa na dojazd. Mam 185 cm wzrostu i ważę 85 kg. Już zmęczyła mnie pochylona pozycja. Chcę wygody na długie wojaże. Początkowo przymierzałem się do Gianta Yukona i ta geometria w rozmiarze L okazała się idealna. Czy w 29erach, podobnie jak w crossach bierze się nieco większe ramy od klasycznych MTB?

 

No i najważniejsza sprawa: Author Dexter 29 czy Gary Fisher Mamba? A może jest jakaś inna opcja? Ten drugi lżejszy ale na gorszym osprzęcie. Authora dostanę w bardzo solidnym sklepie-serwisie. Za to GF fajnie wypadł w teście Bikeboardu. Czy wogóle w tym przedziale cenowym nie lepiej kupić jakąś 26 tkę, która będzie już naprawdę bardzo niezła? No ale Mazowsze i czasem wyjazd na Jurę. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli nie przewidujesz wiekszych nakladow na modernizacje, to lepiej zostac przy 26", 15kg rower raczej nie bedzie pomagal w jezdzie

 

lepiej kupic takie cosik http://www.decathlon.com.pl/PL/rockrider-5-3-34976544/ i reszte kasy przeznaczyc na przemyslane zmiany, za 2,2tys zl powstanie naprawdę sensowny rower wazacy 12-12,5kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na ten rower:

Gary Fisher Kaitai

Nie jest to co prawda literalnie 29er, tym niemniej jest na kołach 28 a z tyłu wchodzi opona powyżej 2 cali szerokości.

Opis producenta.

Jest co prawda torchę długi :D ale można to zrekompensować krótszym mostkiem i sztycą bez odsadzenia.

Myślę że za 1000 zł to niezła okazja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzrost i Gary 19. I kto wie czy nie lepiej by mi było na 17. Ogólnie jeżeli nie do ścigania to 29 cali w ciężkiej wersji dla mas(y) może być niezły jednak oferta i wybór 26 daje większe możliwości manewru. Warto zwrócić uwagę na ramę i amor - reszta może być do wymiany.

Na Garym miałem bardzo sportową - wyciągniętą pozycję- ostrzegam. Ogólnie duże koło mnie telepie, ale nic nie zastąpi fula .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. Bikeboardu GF Mamba ma bardzo dobry amortyzator - w entry levelu to skarb. Nie wiem czy można do tego modelu zamontować bagażnik i sakwy? Martwi mnie ta wyciągnięta pozycja - znaczy bez przymiarki lepiej nie zamawiać. W weekend prawdopodobnie będę w Warszawie - czy ktoś może wskazać mi sklep gdzie byłyby szanse na taką przymiarkę? A może ktoś zna posiadacza Garego Fishera na kole 29?

 

Bardzo mi się ten rower podoba i jestem w stanie sprzedać obiektyw, by mieć rower dla mnie idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamba jest z alu? To nie myśl o sakwach. Ramy GF pękają i bez nich i jak dociążysz tylny trójkąt.... pęknie szybciej. Gwarancja działa dobrze. Pozycja na GF była miła, ale nie holenderska, zawsze można coś mostkiem zmieniać.... Nie mam w tej chwili gf. Ogólnie jak będziesz mieć konkretne typy napisz i podlinkuj. W Wawie słyszałem o specach orbeach giantach i krosach 29 widywanych w sklepach, GF czasami coś bywało w ski timie, ale chyba już się skończyło.... Jakiś Rig może im został

Kross był kiedyś na Potockiej 14 (olsh). Spec - może w Izabelinie...Albo też zadzwoń do Airbiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem interesuje mnie tylko GF Mamba. Poprostu dlatego, że jestem w stanie unieść cenę. Poza tym ma lepsze komponenty od cenowo podobnego Authora Dextera 29 i jest od niego znacznie lżejszy. Coś czytałem, że pękają, ale czyżby było aż tak źle, że z sakwami nie da rady? Oj - zatem powrót do 26"? :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! to już mi mówi więcej - Paragon i Mamba to ta sama rama (genesis 2) Wzrost ten sam. Ale spróbuję jednak przymierzyć w Warszawie, jak się uda. Wygodna tzn. na dłuższe trasy odpowiednia? A jak z możliwością osakwowania? To pękanie trochę matrwi, bo gwarancja, zdaje się na 2 lata...

 

Widzę, że masz mocno wysuniętą sztycę. To powoduje większe pochylenie. Zdaje się, że masz pomiędzy kroczem a ramą sporą przestrzeń. Czy większa, tym samym dłuższa rama 21 spowoduje większe pochylenie tułowia? Sztyca, przy wyciaganiu idzie wszak do tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej: to ma być rower z opcją wyjazd z pełnym bagażem czy w sakwach ma wozić akurat to co jest potrzebne na piknik :)

 

W moim Garym pękły widły przy podsiodłówce, bez sakw - od zasuwania po Mazowszu i czasem górach. Dowalenie 30 kg na tylny trójkąt i jazda z tobołami w terenie raczej nie pomoże. Teoretycznie pęka zwykle podsiodłówka od przodu, ale u mnie było inaczej. Stalowa rama na której jeździłem z sakwami była spawana chyba trzy razy.

 

Lubię GF i go polecam - oczywiście ze sklepu. Nie wiem jakie są proporcje ceny do osprzętu. Sam wchodząc w temat lata temu płaciłem 1300 za ramę, i 1500 za rebę.czyli za set 2800!!! (2005r) Ale wtedy to naprawdę nie było alternatyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za mało zostawicie sztycy w środku, jak wam tak pękają GF, a te mają długi komin zazwyczaj, więc siła spora na to działa.

 

Ale przy okazji, coś a`propos kół i piast w 29er.

 

Mam pytanie odnośnie piasty tylnego koła, szczegóły tutaj:

 

http://www.forumrowerowe.org/topic/71895-piasty-kolo/

 

chodzi mi o opinię najlepiej 29calowców :) bo o takim kole mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęknie malowanie.... tfu piękne :-)

 

Mój goły jest na szafie.... Na maratony zabieram kowadło B1. Pewnie gf w końcu się poskłada, ale nie mam G2 widelca i nie bardzo się spieszę.

 

Z jaką sztycą pękł poprzedni alu czy karbo? Zastanawiam się nad wyborem, w moim poprzednim miałem 31,6, a nowy Gary to 27,2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pęknie malowanie.... tfu piękne :-)

 

Mój goły jest na szafie.... Na maratony zabieram kowadło B1. Pewnie gf w końcu się poskłada, ale nie mam G2 widelca i nie bardzo się spieszę.

 

Z jaką sztycą pękł poprzedni alu czy karbo? Zastanawiam się nad wyborem, w moim poprzednim miałem 31,6, a nowy Gary to 27,2.

 

Sztyca alu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że rower Ryszarda był już w wersji 2008<, a zmiana geometrii i węzła sztycy była promowana zgodnie z tym co mówi sprzedawca, ale trzeba wierzyć, że teraz pęka rzadziej.... Ogólnie wszystko może pękać, każda rama, więc nie trzeba z góry się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, ze spadła cena Authora Traction 29. Czy jest on w stanie być konkurencyjny wobec GF Mamba? Wczoraj słyszałem w 2 miejscach, że GF uporał się już z problemem łamania ram.

 

Nie wiem jak przedstawiają się komponenty, szczególnie amortyzator. Ten w Mambie był bardzo chwalony w BB.

 

Myślałem, że poprzedni post się nie zapisał. Dziwnie działają tu wszelkie okienka, jedno zasłąnia kolejne. Author jest niestety nieco cięższy, ale być może ma wygodniejszą pozycję i możliwość założenia sakw. Niemniej waga Mamby w tej cenie jest nie do pogardzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z konkurencji masz jeszcze Superiora 829 - cena ok. 2900zł - producent podaje wagę 12,9kg - realnie pewnie będzie z 13,5kg dla większego rozmiaru, ale to i tak nieźle. Link:

http://www.superior.cz/pl/kolekcja-2010/29/bike.html?id=244

Test Authora tyle, że w wersji wyższej - Instinct jest na Bikeworldzie:

http://news.bikeworld.pl/rower/artykul/6374/Author.Instinct.29/

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...